Kocaeli’de 186’ıncı başörtüsü eylemi

Kocaeli İnanç özgürlüğü tarafından her hafta yapılan cumartesi eylemlerinin 186. gerçekleşti. Eylemde yapılan basın açıklamasından önce, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, koşu yarışmasında 2’inci olduğu halde başörtülü olduğu için ödülü verilmeyerek ayrımcılığa uğrayan öğrenciye, temsilen sembolik olarak madalya ve kupası verildi. Mazlumder Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin Tahtacı, sembolik olarak ödülü verilmeyen öğrenciyi temsil eden spor giysili ve başörtülü öğrenciye madalyasını verdi. Mazlumder Genel başkanı Ömer Faruk Gergerlioglu ise spor giysili öğrenciye kupasını takdim edip kısa bir konuşma yaparak şunları ifade etti: “Arkadaşlar! Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde dereceye giren öğrenciye başörtülü olduğu için ödülünün verilmediğini hepiniz biliyorsunuz. Geçen günde Manisa ilçesinde çocuklarının madalya törenine gelen asker yakınları başörtülü oldukları için törene alınmadılar.

Arkadaşlar! Halk bunu hak etmiyor, burası Filistin değil, bu ülkenin halkından bunların bu haksızlığı yapmaya hakları yok. Öğrencinin lisansının iptali için girişimler olduğunu da öğrendik. Arkadaşlarımız bu ayrımcılığı yapan resmi görevliler hakkında suç duyurusunda bulunmak için harekete geçti. Arkadaşlar, biz bu işin peşini bırakmayacağız, hasır altı edilerek unutturulmasına göz yummayacağız.İç hukuk yolları tıkanırsa gerekirse AİHM’e kadar bu davayı götürerek bu çocuklarımıza ayrımcılık yapanların hak etiği cezayı almasını sağlamaya çalışacağız.

Subayın ödül vermediği çocuğumuza şimdi burada halk olarak biz ödül vereceğiz.Aslında onlara dünyanın en büyük ödülüne laik çünkü ayrımcılığa uğrayarak , zulum altında öğrenimlerini devam ettiriyorlar.Arkadaşlar hiç kimse bu zumlun bu şekilde devam edeceğini düşünmesin.bundan 50-60 sene önce Amerika’da zenciler 2.sınıf insan muamelesi görüp, otobüslerde beyazlara ayrılmış yerlere dahi oturamıyorlardı.Fakat görüyoruz ki şimdi bir zenci Amerika’nın başkanı oldu.Türkiye’nin zencisi durumunda olan başörtülü insanlara yapılan zulümde elbet bir gün son bulacak ve bu ülkenin insanı ülkesinde 2.sınıf insan olarak değil, kendi ülkesinde bir vatandaşın yaralandığı tüm özgürlüklerden yaralanarak yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Bu açıklamadan sonra Mazlumder Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin Tahtacı aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Haftalar birbirini kovalıyor. Bir avuç inanmış olarak, sadece hakikat peşinde koşup haklarımızı talep ediyoruz. Değersizlik insanlar için en büyük hakarettir. Değişen hayatın değerlerimizi de değiştirmesi ise daha büyük bir ayıp. Burada, sadece ve sadece inandığımız değerleri savunmak ve ahdimizden dönmediğimizi göstermek için toplanıyoruz. Sayımızın azlığı bizleri üzmediği gibi çokluğu da sevindirmeyecektir. Geçmişimiz ve 1400 yıllık geleneğimiz hakları talep etmenin kişi sayısıyla doğru orantılı olmadığını bize göstermiştir. Burada yazılan tarih, galiplerin, yenenlerin değil ezilenlerin, yenilenlerin, zayıf bırakılanların tarihidir. Bizler Hak ve Adalet için omuz omuza verdik ve güçlüklere birlikte sabır göstereceğiz.

Her cumartesi toplanmamızın temel sebebi başörtüsüdür, çünkü bizler inancımızın gereğini yerine getirmek, inandığımız gibi yaşamak istiyoruz. İnandığımız değerlerin hayatımıza yön vermesini istiyoruz. İnancımıza uygun yaşamazsak o inancın ne anlamı kalır. Tercihimizi ve farklılığımızı ortaya koyduk. Çevremizdeki insanların yaşam şekillerine nasıl müdahale etmiyorsak hiç kimsenin yaşam tarzımıza müdahale etmesine de izin veremeyiz.

İktidar nehrinden bir damla bile yudumlamayan bizler adaleti, yolsuzluğu ve haksızlığı haykırmaya devam edeceğiz. Demokratik haklar ve inanç özgürlüğü bizler için ne kadar önemliyse tüyü bitmemiş yetimin hakkı da o kadar önemlidir.

Seçkinci laik ruhbanların üzerimize giydirmek istedikleri bize uymaz. Seçkinci ruhbanlar işlerine geldikleri gibi inanç değerlerine müdahale edip değiştirebileceklerini zannediyorlar. İnancımızın en temel prensiplerinden olan düşünce ve fikir özgürlüğüne yani can emniyetine pervasızca saldıranlar bu rüzgârın günü geldiğinde dineceğini bilmeliler.

Zulme direneceğiz. Zalime destek olanların da zulme verdikleri utanç verici desteği sonuna kadar takip edeceğiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız.

Krizlerden medet umanlar yaklaşan yerel seçimlerde başarı kazanmak uğruna toplumu gereksiz bir şekilde germeye başladılar. Farkında olarak veya olmayarak bir dinamitin fitilini ateşliyorlar. Bu ülkenin vatandaşları yeni bir ” ya sev ya terk et ” çağrısı ile karşı karşıyalar. Bu oyundan Türkiye kesinlikle kazançlı çıkmayacaktır. Mazlumder olarak tüm tarafları akl-ı selim ile davranmaya davet ediyoruz.”

1 Kasım 2008, Cumartesi

Bir cevap yazın