Akyazı: İlkel ve vahşi bir yasak

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu her Cumartesi düzenlemiş olduğu başörtüsü eylemlerinde 93 haftayı geride bıraktı. Mazlum-Der Akyazı Şubesi adına Şube Başkanı Burhan Çimşit tarafından yapılan açıklamada yasak protesto edilerek şu ifadelere yer verildi: “Son aylarda tırmanan siyasi gerilim ve yaklaşan yerel seçimler, halkın temel gündemini oluşturan sorunlarını unutturmamaktadır. Haklar ve özgürlükler bakımından geriye gidişin hızlanmakta olduğu bir süreci yaşıyoruz. İnanç özgürlüğü konusunda ise aynı yasakçı, dayatmacı bildik yöntemler varlığını sürdürmektedir.

Geçtiğimiz hafta Manisa 1.Piyade Er Eğitim Tugayında düzenlenen yemin törenine 40 yaş altı başörtülü asker annelerinin alınmaması tam bir skandaldı.Asker yakınlarının iddiasına göre başörtülü ziyaretçilerin kimlik kontrolleri yapıldı ve 40 yaşın altındaki ziyaretçiler içeriye sokulmadı.Askeri birliklerde halen devam eden başörtülü ziyaretçi yasağı son uygulama ile birlikte şimdi yaş sınırı uygulamasıyla nitelik değiştirmiş oldu.Yıllardır savunuğumuz gibi, bu ayrımcılığa, insan hakları ihlaline derhal son verilmesi için bir kez daha resmi makamları uyarıyoruz.

Üniversitelerin açılması ile birlikte başörtüsü yasağı aynı zamanda başörtüsü üzerine kep, şapka gibi kıyafetler giyerek okula gelen öğrencilere de uygulanır hale geldi. Yetkililer maksadını ve haddini aşan şekilde öğrencilerden şapka veya keplerini çıkarmalarını istemekte ve böylece ilkel oluğu kadar vahşi bir uygulamanın da altına imza atmaktadır.

Avrupa Konseyi geçen hafta Lahey’de düzenlenen toplantıda kamu calisanlarinin dinî inanclarina uygun kiyafet giyme ozgurlugunun ‘laiklik’ gerekcesiyle kisitlanamayacagini açıkladı.Uzman akademisyenlerin hazirladigi rehbere göre, ‘Dinî inanclarina uygun kiyafet giyen kamu calisanlarina kisitlama getirilirken laikligin gerekce gosterilmesi yeterli degildir’ denildi ve kısıtlama için geçerli, meşru ve hukuki dayanakların bulunması gerektiği belirtildi.

Avrupa Konseyi üyesi bir ülke olan Türkiye’nin konseyin tavsiye kararlarına uyması ahlaki bir sorumluluğudur ve resmi çevrelerin bu tavsiye kararlarına ne oranda uyacağını hep birlikte göreceğiz.

Son günlerde işkence vakalarının artmasını, gözaltına ölüm olaylarını ve kadın ve genç kızlara yönelik cinsel saldırı ve taciz gibi insanlık dışı uygulamaları da kınıyor ve kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın tüm insan hakları ihlallerine karşı olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına
Akyazı Mazlumder Şb. Başkanı Burhan ÇİMŞİT

15 Kasım 2008, Cumartesi

 

Bir cevap yazın