Van: Bu ilkellik ne kadar sürecek?

Van Hak ve Özgürlükler Platformu, her hafta gerçekleştirdiği başörtüsü eylemlerinde çeşitli sorunları gündem yapmaya devam ediyor. 115’inci eylemde okunan basın bildirisinde yasağın da yasağa karşı mücadelenin de devam ettiği belirtilerek bu hafta gündeme yansıyan önemli konularda mesajlar verildi.  Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan Şengül’ün okuduğu açıklamada şöyle denildi: “Başörtüsü yasağı ilkelliği ülke gündeminde yerini korumaya devam ederken; yasağa karşı mücadele de hızından hiçbir şey kaybetmeden devam etmektedir. Asker olan çocuklarının yemin törenini izlemek isteyen başörtülü anaların tel örgü dışında mahzun bekleyişinde ki utanç, bu ilkel yasağın bir an önce sona erdirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. TSK komuta kademesinin doğudaki çatışmalarda ölen asker analarını ziyaret ederken akıllarına bile getirmedikleri başörtüsü konusunda kışlada laiklik histerisiyle yasakçı bir tavra bürünmelerindeki ikiyüzlülüğü izah etmeleri gerekir. Aynı çelişki Genelkurmay başkanının dinin birleştirici rolünü Doğu için hatırlaması bu anlamda imam kadrosu talep etmesi ile TSK bünyesinde namaz kılan, eşi başörtülü olan subayların ihracında görülmektedir.

Ak Parti Van Milletvekili Gülşen ORHAN’IN valilikte yerel kadın dernekleriyle kadın sorunları için yaptığı toplantıda bir tek başörtülünün bulunmaması trajik bir örnektir. Sayın milletvekili yoksa ülkemizin onlarca yılına mal olan ve on binlerce mağdur üreten başörtüsü yasağını bir sorun olarak görmüyor mu? Alınan kararda kadına yönelik şiddete karşı tedbir alınacağı belirtilirken başörtülülerin maruz kaldığı psikolojik, sosyal vb. şiddete değinilmemesi Ak Partiye oy veren geniş halk kitlelerinde esefle karşılanmaktadır. Katılımcıların da başörtü sorununu dile getirmemeleri kadın sorunları konusunda taşıdıkları çifte standardı ortaya koymaktadır.

Başbakan’ın son süreçte Kürt sorununa yönelik militarist söylemleri bölgede tepkiyle karşılanmaktadır. “İstemeyen çeksin gitsin” söylemi elbette ki ” Ya sev Ya terk et.” olarak anlaşılmaktadır. Bu söylem Kürt sorununa çözüm için umut olarak görülen Ak Partinin merkez söylemi sahiplendiğini, statükoculaştığını ortaya koymaktadır. Değişim beklentileri boşa çıkmaktadır. Bu bağlamda bir köşe yazarının eleştirilerinin başbakandan sert karşılık görmesi Ak Partinin düşünce ve ifade özgürlüğüne yaklaşımını ve eleştirilere tahammül sınırını ortaya koymaktadır.

Ak Partinin statükocu yaklaşımının yeni bir örneği ise Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL’ÜN Brüksel’de azınlıklara yönelik yaptığı açıklamadır. Bu açıklama, Ak Partinin Otoriter-devletçi söylem ile takiyye yapmadığını tipik bir örneği olarak okunabilir.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül’ün polisin yetkisini haklı bularak “Devletime, milletime karşı suç işleyenleri vurmaktan hoşlanacağım!” açıklaması ise Ak Partinin geldiği noktayı özetlemektedir. Açıklamaların bireysel olmadığı genel bir stratejiyi yansıttığı görülmektedir.

ABD başkanı seçilen Obama’nın aslında bir siyah değil kirli beyaz olduğunun anlaşılması çok zaman almayacaktır. Obama yönetimindeki ABD’nin İslam dünyasına yönelik çokta farklı politikalar izlemeyeceği anlaşılmaktadır. Obamaya 44 kurban kesenlerin çok yakında hayal kırıklığına uğrayacağı görülmektedir. Başkan seçildiği ilk gün Gazze’ye yönelik İsrail operasyonunda 6, Pakistan’a yönelik ABD 19 kardeşimiz şehit edilmiştir. Gazze’ye yönelik ekonomik ambargo olanca hızıyla devam etmektedir.

VAHÖP olarak tüm erdemli insanları Gazze özelinde dünyada süregelen tüm zulümlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL

Van Hak ve Özgürlükler Platformu
Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / İnsan -Der/Erdem-Der
Memur-Sen / Mazlum-Der / VİNDER / Umut Işığı Derneği

15 Kasım 2008, Cumartesi

Bir cevap yazın