24 Kasım’a boykot çağrısı

Özgür Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında “Öğretmenler Günü 1981’den beri 24 Kasım’da kutlanıyor. Bugünün 24 Kasım’da kutlanmasına karar verenlerse 1980’de meclisi basıp ülkeyi silah zoruyla ele geçiren darbecilerdir.” diyerek “24 Kasım günü farkında olmadan kutladığınız şey darbedir. Eğer darbeye ve darbecilere karşı sahici bir direnç göstermek istiyorsak o zaman darbeyi tüm kalıntılarıyla içimizden temizlemeliyiz. Milleti yok sayanların millete verebilecekleri hediye prangadan başka bir şey olamaz… Özgür bir gelecek, özgür eğitimden geçer diyen, darbeye ve darbecilere karşı olan tüm eğitim çalışanlarını bugünü kutlamamaya, kutlama etkinliklerine katılmayarak protesto etmeye çağırıyoruz.” çağrısı yaptı. Özgür Eğitim-Sen adına Yusuf Tanrıverdi tarafından yapılan açıklamada MEB’e ise şu çağrı yapıldı: “Darbecilerin ihdas ettiği bugün kutlamalardan kaldırılmalıdır. Kutlayacağımız güne darbecilerin karar vermesi biz eğitimciler için utanç vericidir. Bu utancı sırtımızda daha fazla taşımak istemiyoruz. Öğretmenler günü, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmalıdır. Tüm dünya öğretmenleriyle aynı günde öğretmenler gününü kutlamak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda hassasiyet ve düzenleme bekliyoruz.”

Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

EĞİTİMCİYİZ! DARBEYE KARŞIYIZ! 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMAYACAĞIZ!

Öğretmenler Günü 1981’den beri 24 Kasım’da kutlanıyor. Bugünün 24 Kasım’da kutlanmasına karar verenlerse 1980’de meclisi basıp ülkeyi silah zoruyla ele geçiren darbecilerdir.

1980’de meclisi işgal ederek kendi yaptıkları anti özgürlükçü anayasayı, YÖK ve benzeri kurumları millete dayatan darbeciler öğretmenlere de “24 Kasım Öğretmenler Günü” adı altında bir gün dayatmışlardır.

Maalesef anayasasıyla, kurumlarıyla ve günleriyle darbecilik hala yaşamakta, ülke üzerindeki baskı, dayatma ve zorbalığına devam ettirmektedir.

Darbecilerin işgal ettikleri alanlardan kışlalarına çekilmeleriyle, darbenin bittiğini düşünenler yanılıyorlar.

Geri çekilirlerken sistemin, halka rağmen, kendi egemenlik ve çıkarları için hizmet verecek birtakım kurumlar tahkim etmiş, günler tertiplemişlerdir.

Bu kurumlar ve günler üzerinden varlıklarını hep koruya gelmişlerdir.

Eğitim camiamızı uyarmak istiyoruz!

24 Kasım günü farkında olmadan kutladığınız şey darbedir. Eğer darbeye ve darbecilere karşı sahici bir direnç göstermek istiyorsak o zaman darbeyi tüm kalıntılarıyla içimizden temizlemeliyiz. Milleti yok sayanların millete verebilecekleri hediye prangadan başka bir şey olamaz.

Her şeyin “bize göresini” uydurdukları gibi öğretmenler gününün de “bize göresini” uydurarak ülkeyi evrensel olan her şeye kapattılar.

MEB’E ÇAĞRIMIZ

Darbecilerin ihdas ettiği bugün kutlamalardan kaldırılmalıdır. Kutlayacağımız güne darbecilerin karar vermesi biz eğitimciler için utanç vericidir. Bu utancı sırtımızda daha fazla taşımak istemiyoruz.

Öğretmenler günü, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmalıdır. Tüm dünya öğretmenleriyle aynı günde öğretmenler gününü kutlamak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda hassasiyet ve düzenleme bekliyoruz.

Özgür bir gelecek, özgür eğitimden geçer diyen, darbeye ve darbecilere karşı olan tüm eğitim çalışanlarını bugünü kutlamamaya, kutlama etkinliklerine katılmayarak protesto etmeye çağırıyoruz.

Yusuf Tanrıverdi
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

 

One thought on “24 Kasım’a boykot çağrısı

  • anlamlı bir çağrı. bu çağrının bir özgürleşme hareketine katkı sağlaması temennisi ile…
    sadece eğitimin değil eğitimcilerin de özgürleşmeye ihtiyacı var.

Bir cevap yazın