Van: Dekan şaşırma, sabrımızı taşırma

Van Hak ve Özgürlükler Platformu, başörtüsü mücadelesine 117’inci eylemiyle devam etti. Eylemde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde refakatçi kalan tesettürlü bir hanımın fakülte dekanı Ahmet Sepik tarafından hastaneden atılması protesto edildi. Hakarete ve haksızlığa maruz kalan Ayfer Susuz’a yapılan muamelenin detaylarıyla aktarıldığı ve kınandığı eylemde, “Dekan şaşırma, sabrımızı taşırma,” “İrticacı dekan istemiyoruz” ve “Çivisi çıkmış dekan, geldiği günden beri bir çivi çakmadı” yazılı dövizler açıldı. MAZLUMDER Van Şubesi Başkanı Avukat Abdulbasit Bildirici tarafından okunan basın açıklamasında ayrıca CHP’nin çarşaf açılımının istismar olmadığının gösterilmesi için şu çağrı yapıldı: “Buradan hem Genel Başkan Deniz BAYKAL’A hem de CHP Van İl Başkanı Sayın Av. Halil KARTAL’a çağrıda bulunuyoruz. Buyurun dekanın yaptığı uygulamayı açıkça kınayın. Aksi takdirde CHP’nin çarşaf açılımına hiçbir zaman inanmayacağımızı bilmelisiniz. Bu aynı zamanda yıllar boyunca dindar kadınlara adeta kan kusturan eylemleriniz için bir özür olarak da kabul edilecektir.” Basın Açıklamasının Tam Metni

Gecen hafta içinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesinde anneannesinin yanında refakatçi olarak bulunan Ayfer SUSUZ ismindeki tesettürlü bir kadın fakülte dekanı Ahmet SEPİK tarafından hakarete maruz kalmış ve hastaneden kovulmuştur.

Olay şu şekilde gelişmiştir. Hasta refakatçisi kadın önceden doktorlardan izin alarak refakatçi olarak bulunacağını belirtmiştir. Pazartesi günü hastane dekanı hastanın ve refakatçisinin bulunduğu odaya girince Ayfer SUSUZ’u tesettürlü olarak görmüş ve kendisine nahoş sözler sarf ederek sataşmada bulunmuştur. Sonra da yanında bulunan doktorlara dönerek “bunu burada görmek istemiyorum” diyerek doktorların refakatçiyi odadan çıkarmaları gerektiğini belirtmiştir. Doktor ise refakatçiye “dekanın kendisini burada görmek istemediğini” iletmiştir. Refakatçi ise “kıyafetinin doktoru ilgilendirmediğini, kendisinin hastanın yanında refakatçi olarak bulunduğunu ve hiçbir surette bu hakkının elinden alınamayacağını” belirtmiştir. İki gün sonra doktorlar tekrar viziteye geldiklerinde bu kez ismi Ata olan bir doktor, dekanın refakatçinin hastaneyi terk etmesi yönündeki taleplerini yinelemiştir. Aradan 4-5 saat geçtikten sonra ise hasta genel cerrahi bölümüne sevk edilmiştir. Daha sonra ise refakatçi tarafından dekan hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Meydana gelen bu hak ihlalinden sonra refakatçi tesettürlü kadın Mazlumder Van Şubesine yazılı müracaatta bulunarak uğradığı haksızlığın giderilmesi için hukuki yardım talebinde bulunmuştur. Bunun üzerine Van YYÜ Araştırma Hastanesi dekanı Sayın Ahmet SEPİK ile görüşmek üzere dernek yönetimi tarafından yapılan randevu talebimiz ise reddedilmiştir. Yaşanan bu olay açık bir hak ihlalidir. Burada hem refakatçi kadının inanç özgürlüğü ihlal edilmiş hem de hastanın sağlık hakkı ihlal edilmiştir. Fakülte dekanını kınıyoruz.

Bildiğiniz gibi CHP çarşaflı kadınlara bizzat Genel Başkanları Deniz BAYKAL tarafından rozet takarak törenle parti üyesi yapmış bulunmaktadır. CHP’nin geçmişi, kılık kıyafetle ilgili anayasal düzenlemeyi jet hızıyla Anayasa Mahkemesine götürerek iptal ettirmesi hala hafızalarımızdadır. Bu yüzden CHP’nin bu tutumunu inandırıcı bulmuyoruz. Muhafazakar-Müslüman halkımızın oylarını almak için bu tür bir girişim başlatıldığını düşünüyoruz. Böyle düşünmek için de onlarca nedenimiz bulunmaktadır. Bu düşüncemizin yanlış olduğunu ispat etmek için CHP’nin önüne bir fırsat çıkmış bulunmaktadır. Buradan hem Genel Başkan Deniz BAYKAL’A hem de CHP Van İl Başkanı Sayın Av. Halil KARTAL’a çağrıda bulunuyoruz. Buyurun dekanın yaptığı uygulamayı açıkça kınayın. Aksi taktirde CHP’nin çarşaf açılımına hiçbir zaman inanmayacağımızı bilmelisiniz. Bu aynı zamanda yıllar boyunca dindar kadınlara adeta kan kusturan eylemleriniz için bir özür olarak da kabul edilecektir.

Av. Abdulbasit BİLDİRİCİ, MAZLUMDER Van Şubesi Başkanı

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ
Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / İnsan-Der/Erdem-Der
Memur-Sen / MAZLUMDER / VİMDER / Umut Işığı Derneği

29 Kasım 2008, Cumartesi

 

2 comments

Bir cevap yazın