Başörtüsüne hakaret “Hürriyet”i

NTV’de yayınlanan Yazı İşleri programına katılan Hürriyet yazarı Tufan Türenç’in sözleri, söz konusu Müslümanlar olunca kartelin ne kadar seviyesizleşebildiğinin yeni bir örneği oldu. Programda kendisine Baykal’ın çarşaf çıkışıyla ilgili soruya Türenç, şöyle yanıt verdi: “Bence Cumhuriyet Halk Partisi, kadının örtünmesini teşvik etmemesi lazım. Türkiye bugün bilgi çağını yaşayan, dünyanın bir parçası olmak için yırtınıp duruyor. Şimdi eskiye dönüp kara çarşaflı, tesettürlü, evinde çoluğunun çocuğunun annesi olan, sosyal yaşama katkısı bulunmayan bir kadın haline getirilmek istenmesi, bunun savunulması son derece yanlış”. Böylece kartel, halka karşı nasıl yaklaştığını ortaya koyarken, Müslümanlara hakaret konusunda kendilerine verdikleri “hürriyet”te herhangi bir sınır tanımadığını ortaya koydu.

Daha önce de “korkunç” bir hikaye anlatmıştı

Tufan Türenç, daha önce de iki hanım arkadaşının “korkunç” bulduğu bir sahneyi yazısına şöyle taşımıştı: “Geçen gün iki hanım arkadaş gazeteye alı al moru mor geldiklerinde dehşete düşmüş bir haldeydiler. Feryat eder gibi “Korkunçtu, korkunç” dediler. Hepimiz heyecanla soruduk: “Ne oldu?” Nefes almadan anlatmaya başladılar:

“Gazeteye gelirken otobüs garajının karşısındaki IKEA’ya uğrayalım dedik. İçeri girer girmez neye uğradığımızı anlayamadık. Kendimizi kara çarşaflı, türbanlı yüzlerce kadının arasında bulduk. Şaşırdık ve ürktük. Çünkü bizden başka başı açık kimse yoktu. Hemen dışarı çıktık. Çok kötü. Kendimizi İran’da sandık…” Ben de geçen hafta buna benzer bir manzara ile karşılaştım. İstanbul’a yakın bir beldeye bir arkadaşıma gitmiştim. Çevreyi dolaşırken yeni açılan bir lokantaya gittik. Yakındaki lisenin öğrenci velileri kadın kadına toplanmışlar. Uzak bir masaya geçip oturduk. İçerde 40’a yakın kadın vardı. Baktım, içlerinde sadece lokanta sahibi ile bir tek velinin başı açıktı. Gerisi tümüyle türbanlıydı. Bu tabloların benzerlerini sanırım siz de günlük yaşamınızda görüyor olmalısınız…”

Doğrudur, bir görüyoruz. Körlük, Türenç tipi yazarların halka bakışında. Yaşadı ülkeye uzaydan gelmiş gibi yaklaşanlarda… Asıl korkunç olan da zaten bu, yoksa Türenç’in gördükleri bu ülkenin ortalama görüntüsüdür; beğenseler de beğenmeseler de…

Platform Haber

04 Aralık 2008, Perşembe

 

Bir cevap yazın