Halk örtünüyor; alışsanız da alışmasanız da!

CHP, seçim öncesi başlattığı süreçle gündemde kalmaya devam ediyor. Bir yandan yolsuzluk dosyalarıyla diğer yandan da AK Parti’ye yönelik eleştirilerin gelebileceğini bildiği sorunlarla yeni taktikler deneyen CHP, ilginç yollara başvuruyor. Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Çarşaflılara alışacaksınız” sözü ve Tek Parti dönemi eleştirileri parti içinde farklı tepkilere neden oldu. Necla Arat, Baykal’ı “redd-i miras”la suçladı. Çankaya Belediye Meclisi de Baykal’ın açılımına destek verilmesine ilişkin önergeyi gündeme almayıp “temenni” saydı. Bu arada Saadet Partisi’nin yeni Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da konuyla ilgili olarak “CHP, çarşaflı yurttaşlarımıza rozet takarak partisine kabul etmekle olumlu bir adım atmıştır” yorumunu yaptı.

Çarşafa alışmayacağız

Başörtüsüne karşıtlığın tetiklediği cumhuriyet mitinglerinde başı çektikten sonra İstanbul CHP milletvekili olan Necla Arat, Baykal’ın “çarşaflıları alacağız buna alışacaksınız” sözünün sorulması üzerine “Alışacaksınız sözü Turgut Özal’ın sözü değil miydi? Biz yanlışlara alışmayacağız” dedi. Arat, Baykal’ın tek parti dönemi eleştirisi içindeki Aşık Veysel örneği hatırlatılınca da,”Bazı tarihçiler olayın öyle olmadığını, bunun bir şehir efsanesi olduğunu söylüyorlar… Devrim karşıtları 85 yıldır Cumhuriyetle uğrasıyorlar. Bu bağlamda CHP Genel Başkanı’nın bu sözleri söylemesi şık olmadı. Bu milletvekilerince de reddi miras olarak algılandı” dedi. Arat “Bu bir politika değişikiliği mi?” sorusunu ise “Politika değişikliği Parti Meclisi’nde görüşülerek olur. Öyle bir değişiklik varsa da miletvekilillerini haberi yok bundan” diye konuştu. Deniz Baykal Atatürk’le görüşmek üzere Ankara’ya gelen Aşık Veysel’in kılık kıyafeti nedeniyle jandarma tarafından Atatürk Bulvarı’na sokulmadığını ve geri dönmek zorunda kaldığını söylemişti.

Kurtulmuş: Başörtülülerin hakkını da savunacak mısınız?

Partisinin Sultangazi İlçe Teşkilatına yeni katılımlar nedeniyle Hamza Yerlikaya Spor Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Kurtulmuş Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ise CHP’ye şartlı destek verdi. Kurtulmuş şöyle konuştu: “CHP, çarşaflı yurttaşlarımıza rozet takarak partisine kabul etmekle olumlu bir adım atmıştır. Bunu tebrik ve takdir ediyoruz. Sayın Baykal, çarşaflı yurttaşlarımıza rozet takarak tarihi yanılgısının bir tanesini itiraf etmiş oldu. Şimdi ikinci bir tarihi yanılgıyı da itiraf etmek Baykal’ın boynuna borçtur. Şu üniversite kapılarından döndürdüğünüz gözü yaşlı, kamusal alana sokmadığınız, ‘kamusal alanda sizin işiniz yok’dediğiniz başörtülü kızlarımızın hakkını savunacak mısınız, savunmayacak mısınız? Şimdi bu çarşaf açılımı sadece seçim yatırımı değilse, böyle bir samimi adımı CHP’den beklemek hakkımız diye düşünüyorum.”

Platform Haber

05 Aralık 2008

Bir cevap yazın