Akyazı: Çarşafı çağ dışı görmek kimsenin haddine değil

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu Başörtüsüne özgürlük eylemi 97. haftasına girdi. Basın açıklamasını platform adına Burhan Çimşit okudu. Açıklamada 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne değinilirken uygulanan çifte standart şöyle eleştirildi: “Aralık 1948’de yayınlanan 30 maddelik İnsan Hakları Beyannamesini kabul edip imza atan başta ABD ile Emperyalist ülkeler, Siyonist uşakları ve işbirlikçiler Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da ve dünyanın bir çok bölgesinde insanları kadın çoluk çocuk demeden öldürmekte adeta insan kanı içmekteler. Batılı insan hakları savunucuları ise dünyada ki katliamlara, soykırımlara seyirci kalmaktalar. Bu iki yüzlülüğü, bu çifte standartlılığı lanetliyoruz. ”

Basın açıklamasının metni:

10 Aralık İnsan Hakları Günü zalimler için cehennem, mazlumlar için ise cennet olsun temennisi ile.

İslam dininde zenginin fakire, beyaz ırkın siyah ırka, amirin memura, işverenin işçiye, idarecinin halkına karşı adalet önünde, hukuk önünde üstünlüğü yoktur.

İslam’ın insanlığa sağladığı hakları Allah cc. Kur’anı Kerimde ilahi kurallar olarak açıkça buyurmuştur. Zira 14 asır önce Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Arafat’ta yüz bini aşkın sahabeye irşad ettiği veda hutbesi ile Dünya’daki insan hakları beyannamesinin ilki olarak gündeme gelmiştir.

Aralık 1948’de yayınlanan 30 maddelik İnsan Hakları Beyannamesini kabul edip imza atan başta ABD ile Emperyalist ülkeler, Siyonist uşakları ve işbirlikçiler Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da ve dünyanın bir çok bölgesinde insanları kadın çoluk çocuk demeden öldürmekte adeta insan kanı içmekteler. Batılı insan hakları savunucuları ise dünyada ki katliamlara, soykırımlara seyirci kalmaktalar. Bu iki yüzlülüğü, bu çifte standartlılığı lanetliyoruz.

İnsan Hakları Günü vesilesi ile ülkeyi idare edenlerin insan hakları ihlallerine karşı söylemlerini olumlu bulmaktayız; fakat hala başörtüsü sorununun bile çözülmemiş olmamasını anlayamıyoruz.

İnsan hak ve ihlallerin tamamen son bulması için iktidarın kararlılık içerisinde olması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanların hür iradeleri ile giyimlerinin çarşaf olması insan onuruna zarar vermez ama o çarşafı çağ dışı görmek, bakan dâhil kimsenin haddine değildir.

İhlallerin olmadığı insan hakları günleri temennisi ile gelecek hafta cumartesi saat 12.30’da buluşmak üzere Allaha emanet olun.

13 Aralık 2008, Cumartesi

Bir cevap yazın