‘Çarşaf getireceği oylardan daha fazlasını götürecek’

Sabah Gazetesi’nden Nur Batur, CHP’li vekil Necla Arat’la “çarşaf açılımı”nı konuştu. Başörtüsüne karşı olduğu gibi Baykal’ın yaklaşımına da karşı olan Arat CHP’nin devrimcilik okuyla çeliştiğini söyledi: “CHP gibi sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partide belediye başkan adayının böyle geri düşünceyle kendini kamuoyuna tanıtması kabul edilemez. Kadın hakları açısından da beni çok rahatsız ediyor. Bakın burada asla türban takan, çarşaf giyen kadınlara yönelik bir aşağılama eğilimi söz konusu değil. Ben onların da kurban olduğunu düşünüyorum. Genel başkanımız ise çarşafın kadınlara özgün bir durum olduğunu düşünüyor. Özgür bir seçim sonucu olduğunu söylüyor. Burada da bir çelişki var.” CHP’nin çarşafı meşrulaştırdığını belirterek şu soruyu gündeme getirdi: “O zaman neden üniversitelerdeki türban olayını Anayasa Mahkemesi’ne kadar götürdük? Çarşafı ön plana çıkarmak kime ne sağlar?”

Kırılma noktası olabilir

Necla Arat, bu taktiğin CHP’ye oy kaybettireceği görüşünde: “Getireceği oylardan daha fazlasını götüreceğine inanıyorum. Genel başkan “Bunu oy için yapmıyoruz” dedi ama o zaman çok büyük bir taktik hata yapıldı. Bir yararı olmayacak. Kendilerine mikrofon uzatılan bütün tesettürlüler inanmadıklarını ve CHP’ye asla oy vermeyeceklerini söylüyorlar. Çarşaf belki bir seçim anısı olacak kalacak. Tabii CHP’nin tarihine de gölgeli bir anı olarak geçmiş olacak.”

Necla Arat, Batur’un “Baykal’ın Hayrünnisa Hanım’ın türbanı yüzünden uyguladığı Çankaya boykotunun anlamı kaldı mı?” sorusuna “Bunu ona sormanız lazım. Eğer böyle bir açılım yapılıyor ise niçin türban yasağının kaldırılmasını durdurmak için Anayasa Mahkemesi’ne gidildi? AİHM kararları var. Şimdi bunları açıklamada zorluklarımız var.” cevabını verdi. “Yani bu türbanın da kırılma noktası olabilir mi?” sorusunu ise “Evet olabilir. Her ne kadar genel başkanım “O ayrı bir olay, dur deriz” diyorsa da bilemiyorum. İzleyip göreceğiz.” şeklinde cevapladı.

Platform Haber

13 Aralık 2008, Cumartesi

Bir cevap yazın