Çarşafa hem düşman, hem değil

CHP lideri Deniz Baykal, bir yandan kamusal alanda “türban ve çarşaf gibi gericiliğe karşı en büyük mücadeleye” devamlılık mesajları veriyor, diğer yandan ise “çarşafa düşmanlık yapmayacağım” diyor. Başörtüsünün her mekanda farz olduğunu bilen Müslümanlar için bu açıklamalarda bariz tezat bulunsa da, Baykal kendince açılmaya devam ediyor. Baykal, bayram tatili için geldiği memleketi Antalya’dan yola çıkmak üzereyken bazı kadınların “çarşaf açılımını” eleştirmesi üzerine konuyu bir kez daha açtı! Emekli bir öğretmenin “Sayın genel başkanım ben diyorum ki ne türban ne de çarşaf. Atatürk biliyorsunuz bir kıyafet devrimi yaptı. Bunu uygulayalım lütfen, temsilcimiz sizsiniz” demesi üzerine, “Evet bunları siz telkin etmelisiniz. İnsanlara bunu hep birlikte anlatacağız. Ama yöresel şartları içinde böyle Atatürk’e karşı düşmanlık duymadan, bölgesel adet diye Anadolu’nun Erzurum’unda Horasan’ında bunu kullanan insanı karalamayacağız. Ona da saygısızlık yapmayacağız. Ben sizi anlıyorum. Ama siz de bunu anlayın. Türkiye’ye bunu anlatmak lazım. Tabii ki bunu herkes yapsın diye örnek göstermiyoruz. Öyle olan insanlara daha bir şefkat ve sevgiyle yaklaşalım” açıklamasında bulundu.

CHP’li kadınların “gerici mi oluyoruz” korkusu!

Yine CHP’li bir kadın “Başkanım yanlış yaptın. O çarşaflıları niye aldınız partiye? AKP’nin oyununa geldik. Oylar bölündü haberin olsun. Kaç tane CHP’li tanıyorum. Oy vermeyecek sana. Haberin olsun. Ne olur etme. Bu onların oyunu ne olur şefim anla. AKP gelsin oyları bölsün diye böyle bir tuzak hazırladılar. Çok üzüldük. CHP’nin oyları bölünecek diye çok üzülüyoruz” derken başka bir kadının ise “Çarşafı meşrulaştırdık. Yani türbana karşı çıkarken, Anayasa Mahkemesi’nin kararları varken” dedi. Bunun üzerine Baykal, tepkilere uzunca yanıt verdi: Özel yaşamda bir insanın ne giyeceğine karışmanın hiçbirimizin hakkı olmadığını söyleyen CHP Lideri, yasaların da bu yetkiyi kimseye vermediğini vurguladı. Her insan ailesinden, gelenek ve göreneklerinden öğrendiği gibi ya da uygun gördüğü gibi giyinebileceğini söyleyen Deniz Baykal, buna saygı göstermek gerektiğini yineledi.

Çarşaflıları da sevelim kardeşim

“Normal bir vatandaşın özel yaşamında istediği gibi giyinebileceğini” söyleyen Baykal, “O giyinen insanın istediği siyaseti yapmasına niye karşı çıkacağız. Yani buna biraz saygı gösterin” dedi. Aynı bayanın, “Biz çarşafı meşrulaştırmanızdan rahatsızız anlatabiliyor muyum?” sözleriyle itiraz etmesi üzerine ise Baykal, şöyle konuştu:

“Benim çarşafı ne gayrimeşrulaştırmaya ne de meşrulaştırmaya gücüm yetmez. Böyle bir şey olmaz. Yani bu Türkiye’nin toplumsal yaşamının giderek azalan bir parçası ise, daha da azalacaksa, bunu herkesin doğal karşılaması lazım. Olan şekliyle düşmanlık yapmayalım. Ne olur biraz sevgiyle anlayışla davranalım. Bunu giyme durumunda olan insanlara bu tavrı takınınca onu giyen insanlar alınıyorlar. Sizler de söyleyince, gayrimeşru bir iş yapıyor gibi hissediyor bu insanlar.

Alınıyorlar. Kırılıyorlar. Bizi dışlıyor bu toplum diye düşünüyorlar. Bu anlayış bizi toplumun dışına atıyor diyorlar. Atmayalım biraz sevecen olalım. Saygı gösterelim yani. Bundan korkmaya gerek yok. Merak etmeyin. Korkulacak hiçbir şey yok. En büyük korku insanları gereksiz yere karşımıza almaktır. Düşman muamelesi yapmaktır. Asıl önemli olan bu. Yani size düşen görev de budur. Merak etmeyin bir şey olduğu yok. Hepimiz aynı toplumun içinde yaşıyoruz. Askere evladını gönderiyor o. Onun çocuğu da şehit oluyor. Bu ızdırabı o da yaşıyor. Bu memleketin başarısıyla o da iftihar ediyor. Onun üzerinde bir kıyafeti var seninki gibi değil diye ne kızıyorsun ona. Buna saygı gösterelim. Bırak.”

Düşman muamelesi yapmayalım artık

Cumhuriyet devrimlerinin değerlerinin yıpratılmasına karşı en büyük mücadeleyi kendilerinin verdiğini ifade eden CHP Lideri, bu mücadeleyi verme kararlılığını sürdüreceklerine, bunun ayrı bir konu olduğuna dikkat çekti. Baykal, Cumhuriyet devrimlerinin yıpratıldığını öne süren aynı bayana, “Bu yolda yürürken kıyafeti sizin gibi olmayanlara hoşgörü göstermek çok büyük bir haksızlık mı olur? Türkiye’yi bölmeyelim ne olur. Türkiye’yi parçalamayalım. Türkiye’nin üstüne duvarlar atmayalım. Karşımızdaki insanları karalamayalım. Düşman muamelesi yapmayalım. Ne olur sizin anlayışınıza ihtiyaç var” sözleriyle yanıt verdi.

Bak, çarşaflılar yüzde 2’ye düşmüş!

CHP Lideri, bu konudaki açıklamasını şu sözlerle noktaladı: “Herkese saygı göstermek lazım. Onlara saygı gösterilmiyor. O yanlış giyiniyor deniyor. Kardeşim sana göre yanlış giyiniyor. Bana göre de yanlış giyiniyor olabilir. O ayrı bir iş ama bırak kendi yanlışını kendisi yapsın. Kendisi takdir etsin. Bak oranları yüzde 2’ye düşmüş. O ayrı bir iş. Bir süre sonra o da ortadan kalkacak. Yani niye onunla uğraşıyorsun? Öbür türlüler sokakta istediğini giyiniyor. Kimse karışmıyor. Diğer insana, yani devlete onu giydirmeye kalkarsa, hayır diyelim. Anayasayı değiştirmeyelim. Bunlar tamam. Bu konuda en büyük mücadeleyi biz veriyoruz. O mücadeleyi veriyorsan, burada da düşmanlık yap diyorlar. Yapmayacağım kardeşim. Düşmanlık yapmayacağım.” (Kaynak: Radikal)

13 Aralık 2008, Cumartesi

 

Bir cevap yazın