Başörtüsüne 10 gün hapis cezası

Türkiye’nin stratejik müttefiki Amerika Birleşik Devletleri’nden Türkiye’deki başörtüsü yasakçılarını sevindirecek bir haber geldi. Bugüne kadar hep ABD’yi taklit etmekle eleştirilen yasakçılar, bu ilişkide müttefiklerine örnek olmaya başlamış gibir görünüyor. Elbette doğrudan bir ilişki yoksa bile, burada bir “Zorbalar İttifakı”ndan bahsedilebilir. The Atlanta Journal-Constitution gazetesinin haberine göre, Lisa Valentine, Müslüman ismiyle Miedah (40), Douglasville kent mahkemesinde, mahkeme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin Douglasville police müdürü yardımcısı Chris Womack’a dayandırdığı haberine göre, Meidah 10 gün hapse çarptırılmasına rağmen hapse atıldığı Salı gününün akşamında da serbest bırakıldı.

Elleri kelepçelenerek hakim karşısına çıkarıldı

Konuyla ilgili olarak bir çıklama yapan Meidah, başörtüsünü dini gereği giydiğini ve sebepsiz yere çıkarması istendiğini belirterek, bu durumun onur kırıcı olduğunu söyledi. 19 yaşındaki yeğeninin mahkemeye çağrıldığını ve kendisinin de bu yüzden mahkemeye gittiğini söyleyen Meidah, kapıdaki görevlinin başörtüsünü çıkarmasını isteyince, kendisinin de bunu reddettiğini ve kızgın bir şekilde geri döndüğünü ifade etti. Meidah, görevlinin daha sonra ellerini kelepçeleyerek hakimin karşısına çıkardığını söyledi.

Bunun üzerine Hakim Keith Rollins herhangi bir sebep göstermeksizin Meidah’ın 10 gün hapishanede tutulmasına karar vermiş, fakat Meidah akşam olunca serbest bırakılmış.

Hakim geçen haftada aynı  hukuk despotluğunu sergilemiş

Habere göre başka Müslüman kadınlar da aynı hakimin kendilerinden başörtülerini çıkarmalarını istediğini belirtiyorlar. Bunlardan biri Sabreen Abdulrahman. 55 yaşındaki Abdulrahman, geçen hafta oğluyla gittiği mahkemede başını açmasını söylediklerini, kendisinin “Açamam, ben bir Müslüman’ım” dediğini, bunun üzerine ise mahkeme salonundan çıkarıldığını anlattı. Abdulrahman,”Başörtüm dini bir haktır” diyor.

Ve 2007’de de aynı şey!

Meidah, kendisine bir suçlu gibi davranıldığından yakınırken, eşi Ömer Hall ise, Amerika’da böyle bir şeyin olmasına inanamadığını belirtti.

Öte yandan, Halime Abdullah isimli Müslüman bir başka kadın da, 2007 yılının Kasım ayında Meidah’a ceza veren hakim Keith Rollins’in kendisini de 24 saat hapse mahkum ettiğini söyledi.

Amerikan Adalet Bakanlığı devrede

Bu arada, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi CAIR, Meidah’ın hapis cezasının sivil hakların ihlali olduğunu bildirdi. CAIR sözcüsü İbrahim Hooper, hakimlerin mahkemede düzeni sağlamak için kurallar belirleyebileceğini ancak başkalarının haklarını ihlal etmemelerini istedi.
Hooper, olayın ardından Amerikan Adalet Bakanlığı’yla kontak kurduğunu ve sorunun ele alınacağının söylendiğini belirtti.

 Kaynaklar: Habervaktim ve The Atlanta Journal-Constitution

17 Aralık 2008, Çarşamba

2 comments

  • Zalimler dünyanın her yerinde aynı, ya benim istediğim gibi olursun yada başını ezerim.
    Halbuki insan vicdanı dünyanın hiç bir yerinde bu zülümlere sürekli olarak boyun eğmez.Bu davranışlar zalimin sonunu hızlandırır.

  • Amerika ve Avrupaya özenenler,Müslüman değildir.Müslüman olmayanlar sevinsin,Ben müslümanım,Lanetlik Yahudi ve Hıristiyanları sevmiyorum.

Bir cevap yazın