Kemalistler “türban”dan ürküyor

Gazeteci yazar Taha Akyol, Kemalistlerin, Atatürkçülüğü “siyasî bir itikat” ve “seküler bir din” haline getirdiğini dikkat çekiyor. Akyol, Kemalistlerin türbandan ürktüklerini ve bunun ardındaki en önemli sebeplerden birisinin Atatürkçülüğün siyasi bir itikat haline getirmeleri olduğunu dile getiriyor. Taha Akyol, Nesil Yayınları arasında çıkan “Modernleşme Sürecinde Türban” isimli kitabında “türban” ve modernleşme konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

Yeni Orta Sınıf

Akyol’a göre Türkiye’de tarihte yaşanmayacak seviyede modernleşme işlevini yapacak sivil bir girişimci orta sınıf teşekkül etmiş durumda. Bu orta sınıf, halkın içinden geldiği için halkın değerlerini asla dışlamıyor ve bu değerlerin yabancısı değil. Akyol bu kesimin halkın değeri olan tesettürle birlikte geldiğini söylüyor. Akyol kitabında tesettür ile ilgili düşüncelerini şöyle sürdürüyor: “Ancak bu tesettür köylünün ya da mahallelinin tesettürü değil. Daha modernize edilmiş, başını örteni daha şık gösterecek, kendi beklentisine göre toplumda daha saygın görülecek, ‘Bir köylü gibi duruyor’ dedirtmeyecek bir tesettür.”

Gazeteci Akyol görüşlerini tarihten bazı örnekler eşliğinde sunuyor. “Bizim tarihimizde çeşitli kıyafetler vardır. Çok güzeldir bunlar” diyen Akyol, modern dünyanın yakından tanıdığı ve bildiği “Defile” kavramıyla birlikte türbanın modernleşme sürecindeki katettiği mesafeyi şöyle özetliyor: “Defile, pazarlama ve moda; modern kavramlardır. Şimdi tesettür defileleri görüyoruz. Tesettür defilelerinin kıyafetlerinin hepsi türban! Baş örtme biçiminin tamamı türban dediğimiz biçimde. Hiç birisi köylü yemenisinden ya da İç Anadolu yemenisinden bir tesettür defilesi yapmıyor. Türbanla modernite arasındaki ilişkide görüldüğü gibi Türkiye’de yeni bir modernleşme süreci başlıyor ve Türkiye’de Kemalistler bunu anlamıyorlar.”

Sorunu kim çözebilecekmiş?

Türkiye’de Kemalizm’in yeterince sekülerleşmediğini belirten Taha Akyol, “Henüz siyasî bir kanaat değil, bir siyasî itikattır. Bir tür seküler dindir. Öyle olunca çatışmaya girdiğiniz zaman o dinin de mücahitleri ön plana çıkıyor.” ifadelerini kullanıyor. Taha Akyol bu görüşünü desteklemek üzere “Haçlı Seferleri”ni örnek olarak veriyor. Akyol, “Haçlı Seferlerinde nasıl iki tarafın da savaşçıları ön plana çıktıysa, nasıl savaş döneminde çarpışan iki tarafta da asker ister istemez en etkin duruma gelmişlerse, günümüzde de tarafların mücahitlerini, laikliğin mücahitleriyle muhafazakârların mücahitlerini karşı karşıya getirir.” şeklinde düşüncelerini aktarıyor.

Akyol’a göne böyle bir ortamda uzlaşıya varılması imkansız. Bunun için atılacak ilk adım tansiyonu düşürmek ve bu yolda sabırla ilerlemek. En önemlisi de Türkiye’de “Akıl için yol bir değildir” düsturuna göre hareket etmek. Bu başarıldığı ölçüde yaşanan problemlerin kendiliğinden, bir bir çözüleceğini dile getiren Akyol, Türkiye’deki türban sorununu sol kesimin çözebileceğini ifade ediyor. Böyle bir çözümün ise daha rahat ve sıkıntısız olacağını vurgulayan Akyol, “Bunu yapsa yapsa sosyal demokrat ya da liberal sol yapabilir. Kemalist sol, aksine sorunu daha da büyütecektir.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

18 Aralık 2008, Perşembe

 

2 comments

  • Kemalist veya kemalizm diye,Bir din,Bir yol veya ilke yoktur.1953 tarihinden sonra bir dokunulmazlık yasası çıkarttılar.Şimdi ise Ateistler,Hıristiyan veya yahudiler veya Ermeniler onun arkasına sığınarak islama saldırıyorlar,Tıpkı ingiliz asıllı,Hıristiyan,katolik,ÇYDD başka Türkan Saylan gibi.Şucu -bucu önemli değil,islama gim saldırıyorsa,Müslümanın Düşmanıdır.Ya yasalar değişerek halledilir veya bu kaos sürer gider.Bugün Başörtüsünü,Namazı,yarında başka bir islamın emrine karşı tavır alırlar.

  • KURTULUŞ: İslam birliğini oluşturmak,Yahudi ve Hıristiyanları dışlamak ve sınır dışı etmek için Tehcir yasası çıkartmak gerek.PKK gibi katiller huzursuzluktan başka şey vermezler.Bu pisliklere ihtiyacımız yoktur.

Bir cevap yazın