Yargıçlar, başörtülü meslektaşlarını savundu

ABD’deki müttefiklerinden Türkiye’deki yasakçı hukuk sistemine iyi haberler gelirken, Danimarka’nın hukukçuları ise Türkiye’deki meslektaşlarını derinden yaralayacak bir girişimde bulundular. Türkiye’de, başta başörtüsü olmak üzere her türlü kılık kıyafet ve ifade özgürlüğünü kanun, yönetmelik ve sözde teamüllerle kısıtlamayı marifet bilen yargı erki, Danimarka’daki meslektaşlarının eylemi gerçekten kayda değer. Zira, Türkiye’de değil başörtülü hakim ya da avukat, başörtülü sanık bile mahkeme salonuna alınmazken, Danimarka’da dini inancı gereği kadın yargıçlar ve avukatlar başörtüsü giyebiliyor.

Hükümet, yargıçlara başörtüsü yasağı getirmek istiyor

Türkiye’de yasakçılıktan yana olanları, duyduklarında şaşırtacak olan ‘başörtülü hakim ve avukatlar’ bugünlerde Danimarka’da gündemin başat konularından birini teşkil ediyor. Zira, Danimarka parlamentosunda hazırlanan bir yasa taslağında yargıçların başörtüsü giymemesini öngörüyor. Parlamentonun hazırladığı bu taslağa karşı çıkan Danimarkalı yargı üyeleri ve insan hakları organizasyonları, hükümetin bu önerisini eleştirirken, Müslüman hakimlere hakaret edildiği düşüncesini taşıyor.

Yargıçlar başörtülü meslektaşlarını savundu

Bu yılın başında hakimlerin başörtüsü giymemesi için Danimarka Yargıtay’ına yapılan başvuru reddedilmişti. Yargıtay’ın bu reddine karşılık, parlamentoda bir yasa taslağı hazırlayan hükümete karşı ise yargıçlar, insan hakları kuruluşları ve akademisyenlerden oluşan bir grup, yayınladıkları bildiri ile bu yasa tasarısının gereksiz olduğunu bildirdi. Danimarka Yargıçlar Birliği Başkanı Jorgen Lougart, “Yargıçlar hukuk dalında çok iyi eğitim almışlardır ve tarafsız oldukları konusunda şüphe götürmezler” dedi.

Yargıçların, başörtülü meslektaşlarını savunması karşısında Danimarka hükümetinin nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu oldu.

Kaynak: Habervaktim

One thought on “Yargıçlar, başörtülü meslektaşlarını savundu

  • danimarkanın şartları ile türkiyenin şartları farklı. onlar yasak koymamış veya koymak zorunda olabilirler. bizlerin şartları çoook farklı.vs…
    adalet heryerde adalettir. özgürlük heryerde özgürlüktür. bize ise bunun için çokkk uzun bir süre gerekli.kafalar çok uzun sürede değişir.bunun içinde bir çok kişi bedel öder ne yazık ki…

Bir cevap yazın