Başörtüsü eylemleri sürüyor

Başörtüsü Platformları, her Cumartesi gerçekleştirdikleri yaptıkları eylemlerle hak, adalet ve özgürlük mücadelesini sürdürüyorlar. Eylemlerde başörtüsü yasağıyla birlikte siyonist İsrail ambargosu altında sıkıntı çeken Gazze halkına da destek verildi. Kocaeli inanç Özgürlüğü Platformu‘nun 192′inci hafta eyleminde Irak’ta Bush’a ayakkabı fırlatan El Zeydi’ye sahip çıkıldı. Mizansen olarak ayakkabılarını çıkartıp eline alan ve El Zeydi’nin resimlerini tutan topluluk, Bush’un resmine karşı, ayakkabılarını havaya kaldırarak, “Hepimiz El Zeydi’yiz”, “Katil Amerika Iraktan defol” sloganları attı. Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 171′inci eyleminde küresel zülme karşı küresel bir direnişin inşasına devam edeceklerinin mesajını verdi. Son haftalarda İstanbul’daki camiilere dönük çirkin saldırılar ve Iraklı gazetecinin Bush nezdinde dünya istikbarının suratına fırlatılan ayakkabı, açıklamada ve taşınan dövizlerde yer bulurken, 21. yaşını kutlayan HAMAS ve kuşatma altında altındaki Gazze’ye verilen destek esas gündemi oluşturdu. Van Hak ve Özgürlükler Platformu, başörtüsüne özgürlük eylemlerinde 120 haftayı geride bıraktı. Eylemde geniş bir zulüm coğrafyasının özgür ve onurlu insanlarına selam gönderilen anlamlı bir açıklama okundu. Eylemin direniş çağrısı ise herkeseydi: “Haydi hep beraber umudu ve direnci büyütelim. Tam bir dayanışma içerisinde olarak birbirimizi çoğaltalım, yüzümüzü ağartalım. Yangın yerine dönen coğrafyamıza ab-ı hayat olalım. Ey onurlu ve özgür insanlar! Dünya sizin varlığınız ve mücadelenizle daha güzel olacaktır.”

Konya’da 67’incisi yapılan İnanç Özgürlükleri Platformu eyleminde, basın açıklamasını okuyan Musa Kazım Yılmaz, Hz. İbrahim’in putları kırmasından söz ederek bu eylemin Nemrut’u yenip onu galebe çalmaktan daha etkili olduğunu söyledi. “Kıyamlar ve zaferler, kendilerinin nişaneleriyle inşa olunurlar. Ve tarihte onunla bilinirler.” diyen Yılmaz Iraklı gazeteci Zeydi’ye destek verirken, Gazze halkıyla dayanışma mesajı verdi.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu ise başörtüsü eylemlerinde 98′inci haftayı geride bıraktı. Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına Mazlumder sözcüsü İrfan Alemdar’ın okuduğu eylem açıklamasında yasak kınanırken, bu ayrımcılığın giderek saçmalaştığı ifade edildi.

Platform Haber

One thought on “Başörtüsü eylemleri sürüyor

  • her türlü zorluğa rağmen başörtüsü eylemlerine devam eden platform mensuplarından Allah razı olsun. direnişleri güzel bir örnek bizim için.

Bir cevap yazın