Gazze’ye destek sürüyor

İşgal ve kuşatma altındaki Gazze’ye destek sürüyor. Bu hafta Başörtüsü Platformları, eylemlerinde Filistin-Gazze gündemine özel yer verirken, döviz ve sloganları ile Küresel İntifada çağrısını yükselttiler. Konya İnanç Özgürlüğü Platformu adına Musa Kazım Yılmaz tarafından yapılan açıklamada İsrail Büyükelçisi’nin Konya’ya gelişinin kamuoyu vicdanında büyük tepkilere yol açtığı, gerekçe ne olursa olsun bir terör devletinin büyükelçisinin elini sıkmanın insanlık onur ve şerefine yakışmayacağı ifade edildi. Gazze’ye uygulanan ambargoya karşı çıkılarak, Müslüman halkların suskunluğunun Gazze’de yeni dramlara yol açacağını söyledi. Mısır yönetiminin bu ambargoya desteği hususunda “Mısır yönetimini içinde bulunduğu bu durum, bir tercihe zorlamaktadır. Ya Musa ile birlikte olup kurtuluşa çıkacak ya da Firavun’un yanında olacak ve akıbeti Kızıldeniz olacaktır.” dedi.

Sakarya’dan direnişe bin selam!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu’nun açıklamasında ise Gazze gündemi şu şekilde yer aldı: “60 yıldır Coğrafyamızın ortasında cerahatli bir yara gibi yerleşen, irin ve kandan ibaret İsrail-ABD ittifakı, karşılarında tek engel gördükleri İslami Direnişi bitirmeye çalışıyorlar.20 senedir Lübnan’da yapmaya çalıştıkları direnişi marjinalleştirme çabaları Hizbullah’ın Lübnan halkının saygı ve sevgisini kazanan direniş ve adalet siyaseti karşısında iflas etti.şimdi aynı oyunu Filistin üzerinde oynamaya,halkın meşru hükümeti olan HAMAS’ı Gazze’ye kapatıp halkından koparmaya ,çaresiz insanları açlığa ve sefalete mahkum edip bunu HAMAS’ı desteklemenin cezası olarak halka fatura etmeye çalışıyorlar.ancak hamdolsun görüyoruz ki Filistin Direnişi Hamas’ı ve İslami Cihad’ı dimdik ayakta 3.intifadanın şafağını müjdeliyorlar. Bizler SAGBP olarak Gazze’yi savunmanın İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Trabzonu,İzmir’i savunmak olduğunun bilincindeyiz.”

Kocaeli: Kudüs’e sahip çıkıyoruz

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 192’inci eyleminde, Bush’a ayakkabılarını atan Iraklı gazeteci El-Zeydi’ye destek verilirken, eylemlerle ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Dünyanın herhangi bir yerinde zulüm gören başörtülü insanın yanında olacağız elimiz dilimiz yada yüreğimiz ile. Ancak bu karşı duruş ve birliktelik sadece ve yalnızca başörtüsü yasağına karşı durmakla olmayacaktır. Başörtüsü yasağına karşı durmak, ABD vahşet ve emperyalizmine karşı durmaktır aynı zamanda. Başörtüsüne sahip çıkmak, Kudüs’e sahip çıkmaktır, başörtüsüne sahip çıkmak, mazlum halklara sahip çıkmaktır aynı zamanda. Hiçbiri bir diğerinden ayrı, ya da bağımsız değildir. Hak adına, hak için yapılan her şey bizlerin vazifesidir. Bugün başörtüsü olur, yarın, işkence, işgal olur. Direnmek ve göğüs germek, Hakk’ın bize yüklediği vazifedir.”

Gazze karanlıkta, Tokat ayakta!

Gazze halkına bir destek de Tokat halkından geldi. TOKAD, Köprü-Der, Memur-Sen, Özgür Eğitim-Sen ve Öz Dev-Sen’in destek verdiği eylem “Bugün burada başta Filistin halkı olmak üzere dünyanın tüm mazlum halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu, onların acılarını paylaştığımızı ve onlarla aynı tarafta durduğumuz göstermek için bir araya geldik.” sözleriyle başladı. Dernek ve sendikalar adına ortak basın açıklamasını Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Örs okudu. İsrail’in Amerika, AB ve işbirlikçi Arap rejimlerinin desteğinde yarım asırdır Filistinlilere her türlü işgal ve katliamı uyguladığı belirtilen açıklamada ambargo altındaki Gazze’yle dayanışma çağrısında bulunuldu. Türkiye’yi yönetenlerin bu süreçte önemli bir sınavdan geçtiğine değinilen açıklamada İsrail’le işbirliğinin suç olduğu vurgulandı. Eylemde katılımcılar ABD başkanına ayakkabı atılma resimlerini ve sembolik ayakkabıların yanı sıra İsrail tarafından katledilen Rachel Corrie ile Şeyh Ahmed Yasin’in resimlerini taşıdılar. Yoğun katılımın olduğu eylem tekbirlerle sona erdi.

İstanbul ve Ankara’da da eylem vardı

Özgür-Der ve İsra Kültür Merkezi’nin çağrısı ile İstanbul Saraçhane parkında yapılan eylemde Gazze halkına uygulanan ambargo protesto edildi. “Filistin halkı yalnız değildir”, “Birruh Bidem Nefdik Ya Aksa”, “Katil ABD İsrail’den defol”, “Gazze’ye selam direnişe devam”, “Gazze canımız feda olsun kanımız”, “Vatandaş uyuma Filistin’e sahip çık”, “Hamas’a selam direnişe devam”, “İsrail Kahrolsun” şeklinde slogan atılan eylemde Özgür-Der Başkanı Hülya Şekerci, Kardelen-Der Başkanı Hüda Kaya, Araştırmacı Yazar Hamza Er ve İsra Haber Genel Yayın Koordinatörü Nureddin Şirin de birer konuşma yaptı. İstanbul’un yanı sıra Ankara’da da Gazze ambargosu protesto edildi. İlkav tarafından organize edilen protestonun hedefinde, Rafah sınır kapısını kapatarak ambargoya ortak olan Mısır elçiliği vardı. Eyleme destek verenler “Ambargocu Zalimdir, İşbirlikçi Haindir”, “Katil Olmert Ülkemizden Defol”,”Zulme Karşı Direneceğiz” şeklide slogan attılar, Filistin direnişini destekleyen pankartlar taşıdılar. Eylemde Abdurrahman Çeliker ve Mehmet Pamak birer konuşma yaptı. Pamak, konuşmasında gazetecilere “Ehud Olmert’e yaklaşmamıza fırsat verseler, biz de onu, Allah’ın izniyle ayakkabıların altına gömeriz. Ama bizim ona yaklaşmamıza fırsat vermezler. O halde iş, siz Türkiyeli gazetecilere düşüyor. Bakalım Iraklı gazeteci gibi bir veya birkaç yiğit aranızdan çıkacak mı?” diye seslendi.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın