Kocaeli: Mücadelemiz tüm haksızlıklara karşıdır

Kocaeli inanç Özgürlüğü Platformu’nun Sabri Yalım parkında yapılan 192’inci hafta eyleminde Irak’ta Bush’a ayakkabı fırlatan El Zeydi’ye sahip çıkıldı. Mizansen olarak ayakkabılarını çıkartıp eline alan ve El Zeydi’nin resimlerini tutan topluluk, Bush’un resmine karşı, ayakkabılarını havaya kaldırarak, “Hepimiz El Zeydi’yiz”, “Katil Amerika Iraktan defol” sloganları attı. Topluluk adına basın açıklaması yapan Canan Osman Aral, başörtüsü eylemlerinin anlamına ilişkin önemli tespitler yaparak şöyle konuştu: “Başörtüsü yasağına karşı durmak, ABD vahşet ve emperyalizmine karşı durmaktır aynı zamanda. Başörtüsüne sahip çıkmak, Kudüs’e sahip çıkmaktır, başörtüsüne sahip çıkmak, mazlum halklara sahip çıkmaktır aynı zamanda. Hiçbiri bir diğerinden ayrı, ya da bağımsız değildir. Hak adına, hak için yapılan her şey bizlerin vazifesidir. Bugün başörtüsü olur, yarın, işkence, işgal olur. Direnmek ve göğüs germek, Hakk’ın bize yüklediği vazifedir.”

Basın Açıklamasının Tam Metni:

192. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eyleminden tüm bedel ödemişlere, direnmişlere, zillet ve zulüm altında baş eğmemişlere selam olsun. Ayları ve yılları geride bırakan bir mücadele ile buradan başörtüsü yasağı zulmüne karşı durduğumuzu söz ve eylemlerimizle ilan ettik. Başörtüsü yasağı ile kadınlarımızın, kızlarımızın annelerimizin yüreğine düşürülen acıya merhem olmaya çalışırken yasağın mimarlarını, yasağı el altından ya da açıktan destekleyenleri ne yaptıklarını ifşa ettik tüm dünyaya. Tunus’a, Fransa’ya, İngiltere’ye nasıl yansıdıysa yasak, bir olduk oradaki kardeşlerimiz için. Onlar olduk, onlar da biz oldular. Başörtüsü yasağı zulmü devam ettikçe bizlerin karşı duruş ve yasağa baş kaldırışı da sürecektir. Dünyanın herhangi bir yerinde zulüm gören başörtülü insanın yanında olacağız elimiz dilimiz yada yüreğimiz ile.

Ancak bu karşı duruş ve birliktelik sadece ve yalnızca başörtüsü yasağına karşı durmakla olmayacaktır. Başörtüsü yasağına karşı durmak, ABD vahşet ve emperyalizmine karşı durmaktır aynı zamanda. Başörtüsüne sahip çıkmak, Kudüs’e sahip çıkmaktır, başörtüsüne sahip çıkmak, mazlum halklara sahip çıkmaktır aynı zamanda. Hiçbiri bir diğerinden ayrı, ya da bağımsız değildir. Hak adına, hak için yapılan her şey bizlerin vazifesidir. Bugün başörtüsü olur, yarın, işkence, işgal olur. Direnmek ve göğüs germek, Hakk’ın bize yüklediği vazifedir.

Bizler bugün işgale ve vahşete karşı dururken mazlum Irak halkının yanında olduğumuzu nasıl ifade ettiysek Muntazar El Zeyd’ in yanında olduğumuzu da tüm dünyaya ilan ediyoruz. Tarih Muntazar El Zeyd’ yi şeref ve onurunu koruyan bir Iraklı gazeteci olarak anacak. “Demokrasi” ve “İnsan haklarını” getirmek vadi ile ölüm kan ve vahşet götürdükleri Irak da pişkin bir şekilde konuşan ABD Başkanı Bush a fırlattığı ayakkabısı ile tanıdığımız Muntazar El Zeydi yalnız değildir. Bizler Iraklıyız, bizler El Zeydiyiz ve bizler ayakkabılarımızı Dünyanın gözünün içine baka baka kan ve vahşet yayan Bush ‘a ve Bush zihniyetlilere fırlatıyoruz. Ve diyoruz ki Dünya yaptığınız zulümlere er yada geç dur diyecektir.

Buradan, Irak Devlet başkanına ve hükümetine sesleniyoruz; idamla yargılanması planlanan Muntazar El Zeydi yi serbest bırakmalısınız. Zeydi sivil bir itaatsizlik sergileyerek katilleri protesto etmiştir. El Zeydi’nin Arap kültüründe “Sen, ayağımın altındasın, yani aşağılık, basit, hasis birisin” anlamına gelen ayakkabı atma eylemi sivil bir itaatsizliktir. Dünyanın sahiplendiği bir eylem oldu. Bu eylem üzerinde de gördük ki gerektiğinde savaşa, işgale, açlığa, zulme ve sefalete karşı Dünya üzerinde sivil itaatsizlik eylemlerinin nasıl etki bırakacağını.. O ne silah kulandı, nede bomba. Onun direnişi ayakkabı ile oldu. O işgale vahşete pişkinliğe yardakçılığa, dalkavukçuluğa karşı direnen onurlu bir insan oldu Irak da. İşkence gördüğünü dünya medyasından öğrendiğimiz Zeydi nin acı ve teninde ki her bir darbe tüm mazlum Irak Halkının tüm vicdan sahibi insanların kendi yüreklerinde taşıdıkları bir iz olacaktır. Zeydi’ye yapılan işkencelerin bir an önce son bulmasını, aksi halde tarihin Irak Devlet Başkanlarını, hükümetini Zeydi’nin üzerinde iz bırakanları lanetle anacağını ilan ediyoruz. Bir defa daha haykırıyoruz ki Bizler bugün Zeydiyiz tüm ezilmişler adına tüm sömürülmüşler adına tüm mazlumlar adına ve Zeydi’nin hürriyeti tarihi bir sorumluluktur tüm insanlığın omuzlarında!

20 Aralık 2008, Cumartesi

Bir cevap yazın