Sakarya: Direnişe bin selam!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 171’inci eyleminde küresel zülme karşı küresel bir direnişin inşasına devam edeceklerinin mesajını verdi. “Filistin’e Hamas’a Direnişe bin Selam” başlığını kullanan açıklama kriz bahanesi ile ezilen halkın hissiyatına tercüman olan ifadelerle başladı. Son haftalarda İstanbul’daki camiilere dönük çirkin saldırılar ve Iraklı gazetecinin Bush nezdinde dünya istikbarının suratına fırlatılan ayakkabı, açıklamada ve taşınan dövizlerde yer bulurken, 21. yaşını kutlayan HAMAS ve kuşatma altında altındaki Gazze’ye verilen destek esas gündemi oluşturdu. “Başörtüsü müslüman kadının kimliğidir” “Tevhid Adalet Özgürlük” pankartları,”dünyanın tüm zorbalarına bir ayakkabıda sen at” “solidarity with gazza we are all palestinians!” “filistinli kardeşlerimizi siyonist-işbirlikçi ambargoya kurban etmeyeceğiz” dövizleri taşındı, “emeğine ekmeğine izzetine sahip çık” “zalimler ümmete hesap verecek” Filistine Hamasa direnişe sahip çık” “direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.SAGBP adına Sakarya Dayanışma Derneği’nin hazırladığı açıklamayı Kadrican Mendi okudu.

Eylemde okunan açıklamanın tam metni :

FİLİSTİNE GAZZE’YE DİRENİŞE BİN SELAM

Toplumumuz büyük bir dönüşüm yaşıyor. Geleneksel dayanışma ve ahlak anlayışı hızla çözülürken yerine yenisi konulamıyor.toplumsal yozlaşma bireyi çürütürken buna göğüs gerebilecek yeni bir toplum için yeni bir toplumsal mutabakata dair bir iradeden de bugün için bahsetmek çok zor.

Dolayısıyla parçalanan aileler, trajediler, tv ekranlarından boca edilen kepazelikler hassasiyetlerimizi törpülemeye devam ediyor.

Ülke ekonomisini küresel kapitalizme ekleyenler krizin acısını yoksul halkımızdan, asgari ücrete mahkum emekçiden ,açlık sınırında yaşayan emekliden çıkarmak istiyorlar.işyerinde namazı ve başörtüsünü yasaklayan zorbalar krizi fırsat bilip sendikalı işçi kıyımı yapmaya çalışıyorlar.

Yeni bir dünya krizinin eşiğinde kursaklarını halkın kanıyla dolduran haramzadelere daha fazla müsamaha göstermemenin, kriz bahanesiyle keriz yerine konulmayı kabul etmemenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Başörtüsü üzerinden İslam düşmanlığı dünya genelinde devam ediyor. Egemenler tehdit etme, yok sayma,çarpıtma ve özünü tahrif etme yönünde elden gelen her türlü melaneti sergiliyorlar.ABD’ de başörtüsü yüzünden hapis cezası alan Müslüman bir bayan Müslüman cemaate ait insan hakları örgütlerinin müdahalesi sayesinde çıkartılabildi. Türkiye’de alışkın olduğumuz bu tutumu Müslümanlara dönük kör nefretin yeni bir tezahürü olarak hafızamıza kaydettik.

Kendi ülkemizde de halkı türk-kürt ,alevi-sünni, şeklinde ayırıp birbirlerine karşı kışkırma siyasetini iktidarlarının devamı için elzem gören Ergenekoncu kafanın halen işbaşında olduğunu görüyoruz. Son hafta içinde istanbul’daki Camiilere dönük saldırıların bir merkezden yönlendirilen eylemler olduğu çok açık. Ancak bu kışkırtmalar amacına ulaşamayacak , zira biliyoruz ki oluşturulmaya çalışılan bu çatışma ortamı halkın gerçek düşmanlarını tespit eden basireti karşısında iflas edecektir.

Tüm bu olaylar gösteriyor ki Başörtüsünün çağrıştırdığı kimlik, yani Allah’tan başkasına boyun eğmeme itikadı,zalimlerin uykusunu kaçırmaya devam ediyor, ve hesap gününe kadar da devam edecek.

Başörtüsü düşmanlarına verilen en anlamlı cevaplardan biri geçtiğimiz hafta Irak’ta yaşandı. Iraklı bir gazetecinin Bush’un suratına fırlattığı ayakkabı,hakarete uğramışların meşinden suratında bir tokad gibi patladı.
Bu vesile ile Iraklı El- Zeydi ezilenlerin tavrını ve haklı öfkesini göstermelerinin son derece ufuk açıcı bir örneği olarak toplumsal mücadeleler tarihindeki yerini aldı.

Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı ise 21.yaşını kutlayan “İslami Direniş Hareketi” HAMAS’ın dünya Müslümanlarına yaptığı çağrı idi.

Batı emperyalizminin İslam coğrafyasına bir hançer gibi sapladığı gasıp israilin, Müslümanların iradesini kırmak, köleleştirmek siyasetine bir kez daha dikkat çekildi ve tüm dünya Müslümanları direnişe desteğe davet edildi.

60 yıldır Coğrafyamızın ortasında cerahatli bir yara gibi yerleşen, irin ve kandan ibaret İsrail-abd ittifakı, karşılarında tek engel gördükleri İslami Direnişi bitirmeye çalışıyorlar.20 senedir Lübnan’da yapmaya çalıştıkları direnişi marjinalleştirme çabaları Hizbullah’ın Lübnan halkının saygı ve sevgisini kazanan direniş ve adalet siyaseti karşısında iflas etti.şimdi aynı oyunu Filistin üzerinde oynamaya,halkın meşru hükümeti olan HAMAS’ı Gazze’ye kapatıp halkından koparmaya ,çaresiz insanları açlığa ve sefalete mahkum edip bunu HAMAS’ı desteklemenin cezası olarak halka fatura etmeye çalışıyorlar.ancak hamdolsun görüyoruz ki Filistin Direnişi Hamas’ı ve İslami Cihad’ı dimdik ayakta 3.intifadanın şafağını müjdeliyorlar.

Bizler SAGBP olarak Gazze’yi savunmanın İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Trabzonu,İzmir’i savunmak olduğunun bilincindeyiz.

Türkiye başörtüsü platformları olarak bugün tüm yurttaki eylemlerimizde Filistine ve İslam coğrafyasındaki direnişe tam destek verdiğimizi beyan ediyoruz.

Bizler biliyoruz ki Başörtüsüne sahip çıkmak Flistine sahip çıkmaktır. Flistine sahip çıkmak Direnişe sahip çıkmaktır. Direniş tüm ezilenlerin, yoksulların, mazlumların yegane silahıdır.

Direniş diriltir.
Direniş yüceltir.
Ve Direniş hesap sorar.
Yaşasın Başörtüsü Direnişi
Yaşasın Filistin Direnişi!
Yaşasın Küresel İntifad!

SAGBP adına Sakarya Dayanışma Derneği

20 Aralık 2008, Cumartesi

One thought on “Sakarya: Direnişe bin selam!

 • almanyadan bütün müslüman kardeslerime sosuz selamlar allah yar ve yardimcimiz olsun
  degerli kardeslerim cok dertliyim iblisin ve iblislesmis büyük bir dünyanin hak davaya karsi actigi
  büyük savas büyük oyunlarin haddi hesabi yok .en aci verici olan icimizdeki ahmaklarin cahillerin okumus cahillerin , bize karsi islama karsi kullanmalari.burada yahudiler nerdeyse almanyayi ele gecirmisler ,bütün yabancilar ,almanlar onlara calisiyor.gazeteler tv.lrr hep onlari övüyor .filistindeki her katliamin ardindan ,nazi katliamlarini anlatiyorlar ,filistinden haber vermiyorlar ,hic durmadan yahudi sanati yahudi toplumu reklami yapiliyor,akliniza gelen hic bir büyük firma yokki yahudilerin olmasin,beyinleri ele gecirmisler.herkes onlari sevmek zorunda.
  herkes onlara hayvan olmak zirunda.ya türkiye? cok iyi biliyorum tepeden tirnaga yahudilerin firavunlarin elinde ,polisinden yargi kurumlarina,devletinden ticaretine.genarallerine kadar
  stilmis,yahudilerin .iblislerin,nemrutlarin elinde.peki ne yapacagiz .bilecegiz 10 sart
  1)önce tum yahudileri turkiyede dünyada tek tek isim isim taniyacagiz
  2)turkiyede en basta tusiad (turkiye sanayici ve isadamlari,dernegi) ezici cogunlugu yahudi yada köpekleri,basta koc holding ,tum ailesi tek tek bilinecek
  en büyük yahudi domuzu aydin dogan dogan gurubu ,enson ferdine kadar bu ailenin bilinmesi lazim
  3lotarya klüpleri ,localar
  4)prf futbol 3 büyük klüp fenerbahce,galatasaray besiktas.bunlar iblisin yeryüzündeki takimlari
  5)islami cikis noktasi almayan siyasi partilarin tamami
  6)genel kurmaydaki genareller
  7)islami hedef alan gazeteler dergiler sahipleri
  8)danistay sayistay yargi organlarindaki islam dusmanlari
  9)üniverstelerde islama savas acan sahte hocalar proflar onlar burda doc bile olamazlar zatan dunyada adlari bile gecmiyor
  10)islam disi bütün dernek ve kurumlar evet bunlarin hepsini tek tek,bilecegiz ögrenecegiz
  hesap günü geldiginde akla karanin belli olmasi lazim.bize dusen müslüman kardesimizi ifritten ayirip tanimamiz sevmemizdir velevki 10 kisi kalsakta
  alahin merhameti dogru yolu bizimle olsun
  baki selam
  kemal

Bir cevap yazın