Akyazı: Sessiz, tepkisiz kalmayacağız

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu her Cumartesi sürdürdüğü başörtüsü eylemlerinde 98’inci haftayı geride bıraktı. Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına Mazlumder sözcüsü İrfan Alemdar’ın okuduğu eylem açıklamasında yasak kınanırken, bu ayrımcılığın giderek saçmalaştığı ifade edildi. Yasağa karşı dayanışmanın önemine değinilen açıklamada şu vurgu yapıldı: “Savunulan hakkın elde edilmesi, talebin güçlü ve ortak bir sese dönüşmesi ile mümkün olacaktır. Bu sesin daha da etkin biçimde ulusal ve uluslar arası kamuoyuna taşınması hak ve özgürlüklerden yana olan herkesin sorumluluğudur.” Platform, eylemlerine devam edeceğini deklara ederek açıklamaya son verdi.

Eylemde okunan basın bildirisi:

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI DEVAM ETTİKÇE TEPKİLER DE DEVAM EDECEKTİR

Türkiye de devam eden, başörtülülere yönelik ayrımcı uygulamalar Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinde de yasakçı uygulamalara örnek oluşturmaktadır. Açık bir din özgürlüğü, kadına yönelik ayırımcılık sorunu olan başörtüsü yasağı öğrenim ve çalışma hayatında on binlerce kişinin ihlale, haksızlığa uğramasına neden olmuştur.

Hiçbir yasal engel olmamasına rağmen sürdürülen bu keyfi yasak perukla üniversiteye alınmama gibi ilginç uygulamalara dönüşmüştür. Bugüne kadar yasağın kalkmasına yönelik bütün toplumsal talepler göz ardı edilmiştir.

Yasak tümüyle ortadan kalkana kadar MAZLUMDER ‘ le birlikte bütün sivil toplum kuruluşlarının haklı tepkileri devam edecektir.

Savunulan hakkın elde edilmesi, talebin güçlü ve ortak bir sese dönüşmesi ile mümkün olacaktır.

Bu sesin daha da etkin biçimde ulusal ve uluslar arası kamuoyuna taşınması hak ve özgürlüklerden yana olan herkesin sorumluluğudur.

Gelecek hafta cumartesi saat 12.30 buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına
Mazlumder sözcüsü İrfan ALEMDAR

 

Bir cevap yazın