Van: Umudu ve direnci büyütelim

Van Hak ve Özgürlükler Platformu her Cumartesi sürdürdüğü başörtüsüne özgürlük eylemlerinde 120 haftayı geride bıraktı. Eylemde geniş bir zulüm coğrafyasının özgür ve onurlu insanlarına selam gönderilen anlamlı bir açıklama okundu. Eylemin direniş çağrısı ise herkeseydi: “Ey zor zamanların yiğitleri! Vakit gaflet, acziyet ve suskunluğun kalın perdelerini tutuşturmanın vaktidir. Vakit zalimlerin saraylarını ateşe vermenin vaktidir. Vakit ümmetin onuru olan Hamas öncülüğünde ki Filistin direnişine omuz vermenin vaktidir. Vakit Avrupa’nın onurlu evlatlarının gemilerine selam durma vaktidir. Ki onlar insan olmanın nasıllığını en güzel şekilde örneklendirenlerdir. Vakit işbirlikçilerin yaşadığı sefaleti ifşa etmenin vaktidir.”Eylemde okunan basın açıklaması:

YERYÜZÜNÜN ÖZGÜR VE ONURLU İNSANLARINA!..

Yıllardır burada ve ülkemin daha başka birçok yerinde yükselen bu feryada gözlerini kapatmış ve böylece kalpleri mühürlenmişlere, hayatın tekdüzeliğinde boğulmuş, insani değerlere yabancılaşmış ruhsuz bedenlere, insanımsılara değil sözümüz.

Elbette ki sözümüz yeryüzünün özgür ve onurlu insanlarınadır.

Onlar ki hayatın debdebesinde yaşanan zulümleri kanıksamayanlar, tüketim ekonomisinin gönüllü çarkı olmayanlar ve hayatına anlam katabilenlerdir.

Onlar ki onlarca yıldır üniversite kapılarından kovulan, işlerinden atılan, türlü eza ve cefaya maruz bırakılan on binlerce mağdurun feryatlarını yüreklerinde hissedenlerdir. Değil ki yakılan camilerimiz, Kâbe’nin yıkılması bile bir mazlumun feryadından daha ağır olamaz.

Onlar ki yakılan binlerce köy, göç ettirilen milyonlar, faili meçhullerde kaybettirilenler ve asit koyularında yakılanlarla beraber yananlardır, sistemin kirli çeteci yüzüyle hesaplaşma cesareti olanlardır.

Onlar ki F tipi cezaevlerinde tecrit edilenlerin mazlumiyetini hücre hücre hissedenlerdir.

Onlar ki yiyecek ekmeği olmayanların, açlık sınırında yaşayanların, hastanelerde rehin kalanların, asgari insani yaşam koşullarından mahrum bırakılanların dertlerini paylaşanlardır.

Onlar ki Sabra’da, Şatilla’da, Halepçe’de, Cenin’de, Cenk kalesi’nde, Ebu Gureyb’de, Guantanamo’da ve gizli işkence merkezlerinde işkence gören kardeşlerinin acılarına ortak olanlardır.

Siyonist tanklara sapanlarla fırlatılan taşlar, kibir ve zulmün sembolü büyük şeytanın yüzüne savrulan bir çift ayakkabı ne çok şey anlatmaktadır. Taşlar ve ayakkabılar … Onları kavrayan öpülesi ellere selam olsun.

Zalim bir ambargo altında ki Gazze aç, biilaç. Gazze yavaş yavaş ölüyor. Ağıtlar arşı alaya yükseliyor. Gazze’nin hayat damarları bir bir kesiliyor. Gazze peygamber dönemi Mekkesi gibi, Gazze Şib’i Ebi Talip, müminler taş bağlıyorlar karınlarına, kutlu bir sevdanın bedeli olarak, insanlığın bedeli olarak.

Siyonist katiller bombalarlar öldüremedikleri Filistinlileri, açlıkla hastalıkla öldürmek istiyor. Onurlarıyla ölüyor Gazzeli çocuklar bir bir. Katillerine bir lanet olarak… Aynı zamanda ölümlerini seyreden ümmete ve insanlığı bir utanç olarak.

Ey zor zamanların yiğitleri!

Vakit gaflet, acziyet ve suskunluğun kalın perdelerini tutuşturmanın vaktidir.

Vakit zalimlerin saraylarını ateşe vermenin vaktidir.

Vakit ümmetin onuru olan Hamas öncülüğünde ki Filistin direnişine omuz vermenin vaktidir.

Vakit Avrupa’nın onurlu evlatlarının gemilerine selam durma vaktidir. Ki onlar insan olmanın nasıllığını en güzel şekilde örneklendirenlerdir.

Vakit işbirlikçilerin yaşadığı sefaleti ifşa etmenin vaktidir.

Haydi hep beraber umudu ve direnci büyütelim. Tam bir dayanışma içerisinde olarak birbirimizi çoğaltalım, yüzümüzü ağartalım. Yangın yerine dönen coğrafyamıza ab-ı hayat olalım.

Ey onurlu ve özgür insanlar! Dünya sizin varlığınız ve mücadelenizle daha güzel olacaktır.

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL

Van Hak ve Özgürlükler Platformu

Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / İnsan-Der / Erdem-Der / Memur-Sen / Mazlum-Der / İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği / Umut Işığı Derneği

Bir cevap yazın