Orduya rağmen çarşaf açılımı olamaz

Taraf’tan Neşe Düzel’e röportaj veren siyaset bilimci Prof. Fatmagül Berktay; CHP’nin “çarşaf açılımı”nı orduya rağmen yapmış olamayacağını iddia ederek, “Muhtemelen devletin kırmızı kitabını değiştiriyorlar” yorumunu yaptı. CHP’nin açılımını seçim yatırımı olarak gören Berktay, “Eğer seçimler öncesinde olmasaydık bu çarşaf ‘açılımıyla’ karşılaşacak mıydık? Bence karşılaşmayacaktık. Eğer çarşaf ‘açılımı’, CHP’nin kıyafet ve inanç özgürlüğüne bir saygı gösterisi olsaydı, bu parti önce türban konusundaki yasakçı tutumundan vazgeçerdi. Türban yasağını savunmanın yanlış olduğunu açıklardı. CHP ancak, türban yasağından vazgeçtikten sonra böyle bir çarşaf açılımını yapabilirdi. Ama CHP daima kadın meselesine araçsal olarak baktı.” derken CHP’nin üniversitelerdeki yasakçı tavrını ise eleştirdi.

Çarşaf açılımı samimi değil

“CHP türban konusunda en yanlış tavrı alıyor. Üniversitede türbanla eğitim hakkını reddediyor. Sosyolojik, kültürel ve hatta dinsel bir konuyu yasakçılıkla çözmeye çalışıyor. Dolayısıyla da çözemiyor. Öte yandan partiye çarşaflı üye kabul ediyor. Yani çarşaf ‘açılımı!’ yapıyor. Eğer CHP türban yasağını savunmaktan vazgeçtiğini, üniversitede türban yasağının yanlış olduğunu söyleseydi… Son çarşaf çıkışı bir açılım olabilirdi. Çünkü bu tavrıyla Türkiye’de çok kutuplaşmış olan bir konuyu biraz yumuşatırdı ve örtünme konusunu toplumda tartıştırırdı. Ama CHP böyle yapmıyor. Kendi türban yasağını hiç eleştirmiyor. Türban yasağıyla yüzleşmeden ve hesaplaşmadan çarşaf ‘açılımı’ yapmak samimi ve inandırıcı değildir. Bu adım her zamanki gibi biçimseldir… CHP, üniversitelerde türban yasağından vazgeçmeden ve bu yasakçılıkla yüzleşmeden örtünme konusunda hep şekilci kalacak.”

Kırmızı kitap değişiyor mu?

Neşe Düzel’in “CHP’nin türbanlıları üye olarak kabul etmesinden sonra siyaset sahnesinde ‘türbanı bir laiklik sorunu’ olarak gören kimse kalmadı. Bu durum, ‘laiklik konusunda çok hassas olduğunu’ söyleyen ordunun siyasi pozisyonunu nasıl etkileyecek?” sorusuna “Ordu içinde farklı görüşler ve yönelimler var. Ordu da bu konuda bir açılım yapmak istiyor olabilir.” dedi ve şu yorumu yaptı: “Bence Baykal bu açılımı orduya rağmen yapmadı. Bazı yorumcuların dediği gibi CHP’nin çarşaf ‘açılımı’ ordunun da bir adımı olabilir. Ama demokratik siyaset açısından bu da çok yanlıştır. Kapalı kapılar ardında devletin kırmızı kitabı değişiyor muhtemelen.”

Platform Haber

23 Aralık 2008, Salı

 

2 comments

  • özür meselesinde tavrını belli eden Genelkurmay’ın açılım meselesinde sessiz kalması berktay’ın işaret ettiği gibi bir ikrarın delili olabilir mi?

  • Muhafazakar partiler bugüne kadar hep sistem ile uzlaşmıştır ve “yola devam” diyebilmişlerdir maalesef. Anlaşma yoksa darbe kaçınılmaz sanki. Matematiksel bir kesinlik değil tabi bu ama görünen de az çok bu şekilde. AK Parti başörtüsünü bırakırken, CHP çarşaf gibi sembolik ama düşünülmesi gereken bir açılım yapıyorsa, askerin aldığı pozisyonu takip etmekte fayda var. Çünkü bu ülkede kimin neler deyip sonra o dediklerine ne tezat işler yaptığı çok görülmüştür…

Bir cevap yazın