Necla Arat’ın “çarşaf” açılımı!

Çarşaflıların partiye üye yapılmasına karşı çıkan CHP’nin İstanbul vekili Necla Arat, bu tavrını yılbaşı kartlarında da ortaya koydu. Arat, CHP milletvekillerine gönderdiği yılbaşı kartlarına çarşaf konulu 18 ayrı karikatür iliştirdi. Tesettüre hakaret içerikli karikatürlerin seçildiği kartpostala ilişkin konuşan
Arat, “Kartta her zamanki normal kutlama mesajı var. Ancak ona ilişik olarak çarşafla ilgili bazı karikatürleri de milletvekili arkadaşlarıma gönderdim. Sanatçı gözüyle çarşaf şimdiye kadar nasıl değerlendirilmiş, bir fikir versin diye. Ama bunu duyup yanlış anlayanlardan, ‘O karttan biz de istiyoruz’ diye telefonlar da geliyor” diye konuştu.

Hepsi pek kaygılıymış

Necla Arat’ın fotokopisini çekerek yorumsuz olarak gönderdiği karikatürler; Turhan Selçuk, Tan Oral, Nuri Kurtcebe, Musa Kart, Mustafa Yıldız, Sefer Selvi ve Zeki Beyner’in çizimlerinden oluşuyor. Arat, çarşaflılar ve türbanlıların CHP üyesi yapılmasını, “İlk andan itibaren CHP’nin ilkelerine, tarihsel kimliğine uygun olmadığını, ayrıca kadın hakları devrimiyle bağlantı içinde düşündüğümüz zaman bu konuda da bir geriye gidiş etkisi yapabileceği kaygısını taşıdığımı ifade ediyorum” diyerek eleştirmişti.

Başörtüsü üzerinden İslam’a hakaret etme hususunda hiçbir fırsatı kaçırmayanların söz konusu İslam dışı inançlar olduğunda gösterdikleri hoşgörüyü dikkatinize sunuyor, Arat’ın hakaretine ise bir hikayeye atıfla yanıt vermek istiyoruz:

“Biz sana profesör olamazsın demedik…”

Platform Haber

Bir cevap yazın