Akyazı: Tüm hak ihlallerine son verilsin

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu Başörtüsüne özgürlük eylemi 99’uncu haftasına girdi. Açıklamayı platform adına Burhan Çimşit okudu. Çimşit, “Ekonomik ve siyasi krizlerin gölgesinde kalan haklar ve özgürlükler sorunu”nun devam ettiğini hatırlatarak “İnanç özgürlüğü alanındaki ihlallerde ise bir azalma yaşanmamakta, binlerce başörtüsü mağduru eğitim ve çalışma hayatından mahrum olarak yasağın kaldırılmasını beklemektedir. Siyasetin bu yasak üzerinden oy çıkarcılığı yapmaya çalışarak halkımızın dini hassasiyetlerini rencide etmeye çalışmasını halkımız ibretle izlemektedir.” dedi. “Tektipleştirmeye hayır” ve “Ağlamak çare değil, susmak yakışmaz” yazılı dövizler taşındı.Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Ülkemizde hemen her gün yaşanan siyasi olaylar güncelliğini korumakla birlikte halkımızın temel sorunları gittikçe derinleşmektedir.

Ekonomik ve siyasi krizlerin gölgesinde kalan haklar ve özgürlükler sorunu ve bu konuda yaşanan baskılar ve engellemeler devam etmektedir.

Ergenekon davası devam ederken ülkemizde yakın geçmişte yaşanan karanlık olayların aydınlatılması ve faillerin ortaya çıkarılması beklenmektedir.

İnanç özgürlüğü alanındaki ihlallerde ise bir azalma yaşanmamakta, binlerce başörtüsü mağduru eğitim ve çalışma hayatından mahrum olarak yasağın kaldırılmasını beklemektedir.

Siyasetin bu yasak üzerinden oy çıkarcılığı yapmaya çalışarak halkımızın dini hassasiyetlerini rencide etmeye çalışmasını halkımız ibretle izlemektedir. Başörtüsü yasağını yıllardır savunan ve her türlü hukuk dışı yöntemi neredeyse meşru gösteren CHP’nin çarşaflı ve başörtülü kadınlarımıza sözüm ona sahip çıkma davranışlarını politik çıkarlarının bir tezahürü olarak değerlendiriyoruz.

Yıllardır inançlı insanlarımızla alay eden, başörtüsü yasağını savunan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın bu defa Cumhurbaşkanı’nın etnik kökenini sorgulamaya çalışması ve kullandığı ifadeler insan onurunu rencide edici ve aşağılayıcı bir üslup taşımaktadır. Bu bölücü ve ayrımcı zihniyet insanlarımızı tek tipleştiren, farklı etnik kökene, inanca ve düşünceye tahammülü olmayan bir niteliktedir ve hiçbir şekilde meşru görülemez.

İnanç değerlerinin istismar edilmesinin önlenmesi için yapılması gereken şey, inancın önündeki yasakları kaldırmaktır. Başörtüsü yasağı kaldırılmadığı sürece de siyasi çevreler Müslüman halkımızın değerlerini politik çıkarlarına alet etmekten çekinmeyecektir.

Akyazı Başörtüsü Platformu olarak inanç özgürlüğümüzü sonuna kadar savunmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

Gelecek hafta saat 12.30 da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

Bir cevap yazın