Kocaeli: İstismar etmeyin, hakkımı verin

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 193’üncü “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini bir kez daha Sabri Yalım Parkı’nda gerçekleştirdi. Bu haftaki mizansende, başörtülü bir bayanı bir kolundan Deniz Baykal’ı canlandıran bir kişi çekiştirerek, “kapalılar CHP’ye” mesajını verirken; diğer kolundan ise Tayip Erdoğan’ı canlandıran bir kişi çekiştirerek “Onlar bizim” mesajını verdi. Başörtülü bayanın önünde de, başörtüsü ile sosyal hayatta, eğitim alanında, memuriyette var olabilme hakkını ifade eden, “istismar etmeyin, hakkımı verin” mesajı vardı. Topluluk adına basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli şube gönüllüsü Mehtap ÖZTÜRK yaptı. Mehtap Öztürk, açıklamasında “Muhalefet oy hesaplarıyla kapalıları çatısına alıyormuş gibi davranıyor , fakat bu sadece oy alamaya yönelik bir davranış, yoksa bu insanların sorunlarını çözmek uğuruna hiçbir şey vaat etmiyor. Sorunlarını çözmeyeceği insanları parti üyesi yapmak neyi ifade ediyor? Diğer yandan sorunu çözmek için umutla bakılan iktidarsa bu konuda yeteri kadar duyarlı davranmıyor. Ufak bir azınlığın baskılarına boyun eğip başörtüsü sorununu hala rafta tutmaya devam ediyor.” mesajı verdi.

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Bu meydanlarda 193.kez başörtüsüne özgürlük talebimizi dile getiriyoruz. Yaptığımız mücadele en temel insan hakkını ayrımsız bir şekilde savunma mücadelesidir. Hiçbir şekilde siyasi bir anlam taşımamaktadır. Bu mücadelede de hiçbir partiye yama olmadık, olmamaya da devam edeceğiz. Sonuçta hangi siyasi bu konuda anlamlı bir çözüm yolu bulursa onu da samimiyetle destekleyeceğiz. Sonuçta önemli olan bu sorunun çözümlenmesidir.

Bir yandan iktidar bir yandan muhalefet bu konuyu çözme vaatlerine girip de bizleri hüsrana uğratmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Eğer ortada bir sorun varsa, bunu da kabul ediyorlarsa neden mutabık kalmıyorlar sorusunu da sormamız gerekmez mi? Yoksa bu sorunu özellikle çözüme kavuşturmak istemiyorlar mı? Diye düşünmemiz lazım değil mi!

Bir yandan da diğer muhalefet bu konularda neden suskun kalıyor. Yoksa duruma göre nemalanmak mı istiyor? Kendisinin bu konuda çözüm önerisi varsa, paylaşırsa daha iyi olmaz mı! Başörtüsü siyasilerin nemalanma malzemesi değildir. Elbette bu mesele bir turna sol kağıdı gibi hak, adalet ve özgürlükten bahsedenlerin samimiyetinin ölçülebildiği bir konudur aynı zamanda. Ancak sadece seçim dönemleri siyasilerin gündemini yoğun bir şekilde işgal eden bu meselde samimi olanlar, ancak ellerini taşın altına koyup yaşamın tüm alanlarında sonuna kadar çözüm yolunu savunabilenlerdir.

Başörtüsü sorununun çözüme kavuşturulması iktidar ve muhalefetin soruna kalıcı bir çözüm getirmeleri sayesinde olacaktır. Kısmi anayasa değişiklikleri, ya da söylemler ile bu sorun hep gündemde kalmaya devam edecektir. Çözüm için yeni bir sivil Anayasanın hazırlanması gerekmektedir. Toplumun tüm kesimlerinin tartışarak mutabık kaldığı, bizleri yeni yüzyıla taşıyacak, hak ve özgürlüklerin genişletildiği, insan haklarına sadece saygılı değil insan haklarını koruyan, kollayan, gözeten bir Anayasa acilen gündeme gelmelidir.

Bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür ederiz. Haksızlıklar karşısında susmayalım. Direnen onurlu insanlar mutlaka haklarını alacaklardır. Yeter ki haklarımızı bilelim ve hakların geri iadesi konusunda diretelim.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu

Bir cevap yazın