Platformlardan Gazze’ye destek

Türkiye Başörtüsü Platformu bileşenleri, bulundukları şehirlerde Gazze’deki Siyonist vahşete yönelik gösterilerini sürdürüyor. Antalya, Sakarya ve Van’da eylem ve basın açıklamaları yapılarak İsrail tel’in edildi ve Gazze halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı. Platform mensupları diğer illerdeki eylemlere de katılarak, “Kudüs’ü savunmanın, başörtüsünü savunmaktan ayrı düşemeyeceği” mesajı verdi. Antalya ve çevresinde faaliyet gösteren Özgür-Der İl Temsilciliği, Akdeniz Dayanışma Platformu(ADAP), AGD, Umut-Der gibi İslami dernek ve kuruluşlar; Siyonizmi ve yaptığı katliamı kınarken, “Katil İsrail, katil ABD Ortadoğu’dan defol!” sloganları attılar. “Gazze’yi savunmak Antalya’yı savunmaktır” yazılı dövizlerin de taşıdığı eylemde “Gazze yaşamalıdır!” çağrısı yapıldı. Eylem sonrası dağılmayan halk, Murat Paşa camisine doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar eşliğinde Cami avlusuna giren gruplar Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılarak eylemlerine son verdiler.

Sakarya’dan Siyonizm’e lanet Filistin’e destek

Sakarya Dayanışma Ve Kardeşlik Topluluğu SADAKAT tarafından Gazze’de ki siyonist vahşeti lanetleyen bir etkinlik düzenlendi. Şehir merkezindeki Orhan Camii de öğle namazı sonrası şehid olan Filistinli kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ribat Vakfı’ndan İbrahim Birol Ergün tarafından kıldırılan namaz sonrası Sakarya Dayanışma Derneğinden Muharrem Demircan cemaate yaptırdığı dua da zalimlere karşı Allah’ın yardımını ve muntakim sıfatına müslümanları memur etmesini niyaz etti.vSADAKAT adına İlim Yayma Cemiyeti’nden Recep Eroğlu’nun yaptığı basın açıklamasında Gazze’ye yönelik saldırıların direnişin kalbi HAMAS’ı halktan koparıp yok etmek amacına matuf olduğu vurgulandı. Türkiye halkı olarak GAZZE de ölüm saçan uçakların Konya da eğitim tatbikatı yapması utancının sahibi hükümetin bu vahşet ve soykırım karşısında takındığı tavrı yeterli görmüyoruz. “İsrail bir terör devletidir” diyen başbakanın ve İslam ülkelerinin yöneticilerinin katil israile karşı terörist muamelesi yapmalarını sabırsızlıkla bekliyor ve GAZZE için acil yardıma çağırıyoruz. ” ifadeleriyle Hükümet’in israil politikaları eleştirildi.

Eylem, Salı günü Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin, Cuma günü Cuma namazı sonrası ve Cumartesi günü kent meydanında SADAKAT’ın düzenleyeceği mitingin ilanının yapılması ile sona erdirildi.

Kocaeli’de binlerce kişi Gazze için yürüdü

İzmit’te öğle namazından sonra, saat 12.30 da aralarında Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu bileşenlerinin de bulunduğu bir çok STK, vakıf ve derneğin katılımıyla, İsrail’in Gazze’deki katliamları protesto edildi. Camiden çıkanların katılmasıyla kısa bir sürede İzmit halkından oluşan binlerce kişiye ulaşan topluluk sloganlarla Sabri Yalım İnsan Hakları parkına yürüdü.

Sık sık slogan atan topluluk, hep bir ağızdan: “Katil İsrail Ortadoğu’dan Defol, La İllahe İllallah, Allahüekber, Filistin Halkı Yalnız Değildir, Müslüman Kanı Ucuz Değildir, İsrail İtleri Geçti Hitleri, Muhammedin Ordusu Kafirlerin Korkusu, Siyonist Devlet Yıkılacak Elbet” sloganları eşliğinde yürüdü. Alana gelindiğinde Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına konuşan MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu bir konuşma yaptı. Sık sık tekbir, “la ilahe illeallah” sloganlarıyla kesilen konuşma büyük bir heyecanla dinlendi. Filistinli mazlumlar için okunan bir şiirden sonra, 1 Ocak 2009 Perşembe günü saat 13:00’de, Filistin’den gelen katılımcıların eşliğinde Merkez Bankası önünde başlayacak daha büyük bir yürüyüşün haberi verildikten sonra topluluk dağıldı.

VAHÖP, BM Temsilciliğine Yürüdü

VAHÖP’ün organize ettiği Gazze katliamı için basın açıklaması ve Hz. Ömer Camiinde öğle namazını müteakip kılınan gıyabi cenaze namazının ardından araç konvoyları ile birlikte İstasyon mahallesinde bulunan Birleşmiş Milletler Temsilciliği binasına doğru harekete geçti. Belli bir noktadan sonra slogan ve tekbirler eşliğinde yürüyüşe geçen kalabalık Birleşmiş Miletler Temsilciliği binası önünde bir basın açıklaması okudu. “Van Hak ve Özgürlükler Platformu ve Kudüs fatihi Selahattin-i Eyyübi’nin torunları olarak, İsrail vahşetini lanetliyor; Birleşmiş Milletler, İslam Konferansı ve Avrupa Birliği ülkelerini katliama sessiz kalarak onay vermemeleri konusunda uyarıyoruz.” diyen VAHÖP mensupları, okunan basın açıklamasının ardından İsrail bayrağı yaktı. BM Temsilciliğinin önüne bırakılan siyah çelengin ardından topluluk sloganlar ve tekbirler atarak olaysız dağıldı. Katılımın yoğun olduğu gözlenen Gazze’ye destek ve İsrail”i tel’in eyleminde kalabalığın aynı zamanda öfkeli ve acılı olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın