Üniversite gençliği Gazze için ayakta

Siyonizmin Gazze’de yaptığı katliam Sakarya Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Birliği tarafından lanetlendi. SAÜ Esentepe Kampüsü girişinde toplanan kalabalık bir öğrenci topluluğu bir basın açıklaması yaptı. “Ey Müslüman Kardeşlerimiz! Bugün Allah katındaki imtihanın adı GAZZE’dir. Bugün Gazze için dua günüdür. Bugün Gazze için eylem günüdür. Bugün Gazze için direniş günüdür. Gazze evimizin içidir. Gazze okulumuzun içidir. Gazze namusumuzdur, şerefimizdir, onurumuzdur. Gazze her şeyimizdir bugün. Gazze geleceğimizidir hepimizin. Şunu iyi biliyoruz ki Gazze’yi savunmak, İstanbul’u, Sakarya’yı ve tüm İslam topraklarını savunmaktır. Bugün Sakarya Üniversiteli Müslüman Öğrenciler olarak Gazze’yle olan kardeşliğimizi ispatlama günüdür.” denilen açıklamada halkların desteğine rağmen israil’le işbirliği içindeki hükümetler protesto edildi.“Halklarının bu uyanışına rağmen, Gazze’deki katliama hala sessiz kalan başkentler var. Ankara da dahil olmak üzere Gazze’deki katliama sessiz kalan bütün yönetimleri “seriu’l hisab” olan Allah’a şikayet ediyoruz. Ve buradan bütün yönetimlere sesleniyor ve diyoruz ki “zulme rıza zulümdür”, “zulmün karşısında susan dilsiz şeytandır”. Ve zulüm baki değildir, mutlaka bir gün zalimlerden ve işbirlikçilerinden hesap sorulacaktır. Hassaten Gazze’nin yaşam kaynağı olan Refah sınır kapısını, bunca katliama rağmen kapalı tutmaya devam eden Mısır Hükümetini şiddetle kınıyoruz. Onlara bu ihanetlerine karşılık olarak Halid El İslambuli’yi hatırlatıyoruz. Ey Hüsnü Mübarek bil ki hepimiz Halid El İslambuli’yiz. Ve şimdi; Âlemlerin Rabbi’ne yemin olsun ki, Gazze’yi yalnız bırakmayacağız. Kudüs’ü yalnız bırakmayacağız. Kudüs bizimdir! Filistin Bizimdir!”

İÜ’lü öğrenciler zulme sessiz kalmadı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde bir protesto etkinliği düzenleyen Müslüman öğrenciler, Beyazıt’taki Merkez Kampus kapısı önünde Siyonist israil’i protesto eden bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bizler Müslüman öğrenciler olarak zulme sessiz kalamazdık ve kalmadık. Nerde olursa olsun, kime karşı olursa olsun zulme sessiz kalmamak. Bu nedenle bugün Fen Edebiyat Fakültesi’nde eylem düzenledik. Siyonist terör örgütü İsrail’e ve işbirlikçilerine lanet okuduk. Şüphesiz ki Allah nezdinde bunların bir değeri vardır. Ama ne yazık ki, bu eylemler zalimleri durdurmaya ve geri adım attırmaya yetmemektedir. Yetmediği Siyonist terör örgütünü 1948’lerden bu yana Filistin’de, işgalci ABD’nin Afganistan ve Irak’ta gerçekleştirdikleri işgal ve katliamlardan da anlaşılmaktadır.

Bölgenin her ülkesinde bu işgalci ve terörist güçlere ve işbirlikçi yerel yönetimlere karşı ortak bir tavır geliştirilmedikçe, bu işgal ve katliamları durdurmak mümkün olmayacaktır. Aksi halde önemli ve anlamlı olmakla birlikte yapılan eylemler ve atılan sloganlar bu cani ve katil güçleri durdurmaya yetmeyecektir. Çünkü işbirlikçi yerel yönetimlere geri adım attıran her eylem, aynı zamanda siyonist ve işgalci güçlere de geri adım attırmış olacaktır.”

Yıldız Teknik’te israil tel’in edildi

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri yaptıkları açıklamayla Gazze’deki Siyonist katliamı tel’in ettiler. “Zalimler nasıl inkılâpla devrileceklerini yakında bilecekler” yazılı pankart açan grup dış kapıya doğru yürüyüşe geçti. Filistin bayrakları ve “İsrail ile Ter Türlü İşbirliği Suçtur!”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir!” yazılı dövizler taşıyan grup dış kapı girişinde yaptıkları basın açıklamasında İsrail saldırıları protesto edildi. Açıklamada Filistin halkına destek mesajları gönderen öğrenciler, “Direnen, kahraman Filistin halkı bilmelidir ki kardeşleri, canlarıyla, mallarıyla ve dualarıyla zafere ulaşıncaya dek onlara destek olmaya devam edecektir.” dediler. Eyleme destek veren öğrenciler sık sık “Gazze Bizim Direneceğiz!”, “Hamas’a Selam Direnişe Devam!”, “Katil İsrail Filistin’den Defol!” şeklinde sloganlar attılar.

Boğaziçi Gazze için bir kez daha ayakta!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri İsrail’in Filistin’de giriştiği soykırıma karşı yürüyüş düzenleyerek “Gazze Yanıyor, Boğaziçi Yürüyor”, “Zulme Karşı Omuz Omuza”, ” Filistin Halkı Yalnız Değildir” sloganları attılar. Yürüyüşün sonunda öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında “Yeryüzünün en korkunç trajedilerinden birine tanıklık edenlerin iktidar olduğu İsrail, bugün aynı zulmün daha da korkuncunu Filistin halkına da reva görüyor” dediler. Basın açıklamasının sonunda Türkiye halklarının da bu vahşete tepkisiz kaldığını belirterek Gazze’yi bombalayan pilotların Konya’da eğitildiğini, TSK’nın her yıl milyonlarca dolarlık silah ihalelerini israil’e verdiğini ve devletin Siyonist israil ile imzaladığı bir stratejik ortaklık anlaşmasının bulunduğunu hatırlattılar. Basın açıklamasını “Biliyor ve inanıyoruz ki Siyonist işgalciler bu operasyonla kendi sonlarını hazırlamaktadırlar. Filistin halkının direnişi, zalimleri boğacak ve özgür Filistin’in yolunu açacaktır.” ifadesiyle bitiren öğrenciler “Yaşasın Küresel İntifada” sloganları attılar.

 

One thought on “Üniversite gençliği Gazze için ayakta

 • “İsrail zulmüne sessiz kalmayın”

  27 Ocak 2010 Çarşamba

  Ankara Tekstilciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aktan, İsrail’in küstahlıklarını durdurmak için artık harekete geçme zamanının geldiğini bildirdi.

  ANKARA- İsrail’in masum Filistinli çocuklara karşı giriştiği şiddet eylemleri tüm hızıyla sürerken Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin de öfkesi bitmek bilmiyor. Ankara Tekstilciler Derneği (ANTEKS) Başkanı Bülent Aktan da yaptığı açıklamada, İsrail’i durdurmak için artık harekete geçme zamanı olduğunu savunarak, İsrail zulmüne daha fazla seyirci kalınmaması çağrısında bulundu.

  ANTEKS Başkanı Bülent Aktan, İsrail’in Türkiye’yi aşağılamaya yönelik küstahlıklarının da artarak devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

  “İsrail zulmüne karşı daha ne kadar sessiz kalacağız. İsrail’in kanlı elini Filistin’den çekmesi için daha ne bekleniyor. Türkiye başta olmak üzere, tüm İslam dünyası Filistin’de, insanlığın yok edilişine seyirci kalmaması gerekmektedir. Tüm dünya devletlerini, özellikle Birleşmiş Milletleri de, bir an önce İsrail’e karşı harekete geçmeye davet ediyoruz.

  Yaşanan acıları sinesinde hissedip bağrı yanan Türk tekstilcileri olarak İsrail’in Filistin’de yaşattığı acıların son bulmasını istiyoruz. İsrail’i ve seyirci kalanları şiddet ve nefretle kınıyoruz.

  İsrail’deki temsilcimize diplomatik saygısızlıkta bulunan, aziz milletimizi kendince aşağıladığını düşünen İsrail devletini Ankara Tekstilciler Derneği olarak kınıyoruz. İsrail, 600 yıldır bu coğrafyaya hükmetmiş bir milleti hangi küstahlıkla kendinden aşağı görmektedir. Önümüzdeki 600 yılda da bölgeye İsrail değil Türkiye Cumhuriyeti hükmedecektir. Hükümetimizden İsrail ile tüm ticari ve diplomatik ilişkilerin kesilmesini istiyoruz. Aksi halde İsrail’e kazandırılan her kuruş Müslüman topraklara bir bomba olarak düşecektir.”

Bir cevap yazın