Bir meşale de sen yak! – Eylem Takvimi

Üç günlük yoğun kar yağışına rağmen Vanlı Müslümanlar Hz. Ömer cami parkında saat 17:30’da bir araya gelerek “Filistin için bir meş’ale de sen yak!” sloganı eşliğinde Sanat sokağına kadar yürüyüşe geçtiler. Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyen kalabalık “Hamasa selam- direnişe devam”, “kahrolsun İsrail”, “yaşasın intifada” “Müslüman uyuma Filistine sahip çık!” gibi sloganlar ve sık sık tekbir atarak geldikleri Sanat sokağında eylem yaptılar. P Van Hak ve Özgürlükler Platformu adına Umut Işığı Derneği üyesi Nuri Gültepe’nin okuğu açıklamada “Filistinli kardeşlerimiz “Allah’ım katından bize bir yardımcı gönder” diye dua etmekteler. Yine onlar, ümmetin sessizliğini Allah’a şikâyet etmektedirler. Allah’ın dininin yardımcıları nerede? Nerede insanlığın dört gözle beklediği öncü Kur’an nesli? Nerede insanlığa hayat bahşedecek mesajın yiğitleri? Onlar ki, ellerini mavzere, bakışlarını göğe çevirmişlerdir. Allah’a verdikleri ahde sadakat göstermişlerdir. Ama insanlıktan nasibi olanlar utançlarından yere bakmaktadırlar. Tepkisizliğin utancının ağırlığının altında daha ne kadar ezileceğiz. Kıldığımız nafileler, söylediğimiz tumturaklı cümleler vebalimizi ne kadar azaltabilir. Herkes bir şeyler yapabilir ve yapmalıdır da. Hiç olmazsa kendiniz için, haysiyetiniz için” denildi.Okunan basın açıklamasının ardından İsrail bayrağını yakan kalabalık burada da tekbirler ve sloganlar eşliğinde, Cuma namazında Hz. Ömer Camisinde gıyabi cenaze namazı kılmak için sözleşerek dağıldılar. Eylemde yoğun polis ablukası dikkat çekti.

Eylemler Sürecek

CUMARTESİ

SAKARYA – Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) 3 Ocak Cumartesi günü saat 13:00’te Kent Meydanı’nda miting gerçekleştirecek. 12.30’daki Başörtüsü eyleminden sonra miting alanına yürünecek.

KOCAELİ – Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, Cumartesi 12.30, Sabri Yalım Parkı
İzmit

ANKARA – Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Cumartesi 12.00, Abdi İpekçi Parkı
Ankara

VAN – Van Hak ve Özgürlükler Platformu, Cumartesi 12.00, Sanat Sokağı, Van

KONYA – Konya İnanç Özgürlüğü Platformu, Cumartesi, Saat 12:00, Kayalı Park

AKYAZI – Akyazı İnanç Özgürlüğü Platformu, Cumartesi, Saat 12:00, Meydan

KAYSERİ – Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri, 3 Ocak Cumartesi günü saat 12:30’da Cumhuriyet Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yapacak.

4 OCAK PAZAR

DİYARBAKIR – Diyarbakır Gazze Girişimi tarafından 4 Ocak 2009 Pazar günü saat 12.00’de Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda miting yapılacak!
İSTANBUL ÇAĞLAYAN – Saadet Partisi’nin çağrısı ve 60’a yakın STK’nın desteğiyle 4 Ocak Pazar günü Çağlayan Meydanı’nda Filistin’le Dayanışma Mitingi gerçekleştirilecek. Miting 12:00 – 16:00 arası yapılacak.

ANTALYA – Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) tarafından Filistinli kardeşlerimize destek amacıyla düzenlenecek olan eylem 4 Ocak Pazar günü saat 13:30’da Kışlahan Çarşısı Havuz Başı’nda yapılacak.

BURSA – Gönüllü Kuruluşlar Platformu, 4 Ocak Pazar günü Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 17:30’da Filistin’le Dayanışma Gecesi tertip ediyor.

Bir cevap yazın