“Size onun nasıl öldüğünü anlatayım”

EVA BARTLETT / İyi, cesur ve çok neşeli bir adam dün, bir ambülansa iki defa öldürülen bir adamı taşırken katledildi. Acil yardım ekiplerinden 35 yaşındaki Arafa Abd el-Dayem ve 21 yaşındaki Ala Usame Sarhan, top atışından kaçan 19 yaşındaki Tahir Abid Hammad ve ölü arkadaşı 19 yaşındaki Ali’yi almaya giderken İsrail tank mermisinin hedefi oldular.

4 Ocak sabah 8.30’dan sonraydı. Kuzey batı Gazze Beit Lahia’daki Attattra bölgesindelerdi. Bir gün önce Amerikan okulunun bombalandığı ve içerideki 24 yaşındaki bekçinin paramparça edildiği yerde.

Acılar içerisinde, sağ bacağı kopmuş, sırtında ve bedenindeki şarapnel parçalarıyla Tahir Hammad, arkadaşı Ali’nin nasıl öldürüldüğünü anlatmaya çalışıyor: “Caddeyi geçiyorduk, evimizi terk etmiştik. Tank o zaman ateş etti. Sadece biz değil birçok kişi vardı”. Hammad anlatmayı kesip yine acıyla inliyor. Son iki gündür, İsrail kara işgali ve ağırlaştırılmış bombardımanı başladığından beri, Gazze’nin sakinleri evlerinden kaçıyor. Birçoğu bu şansı bile bulamadan, evlerinden çıkamadan, canlı canlı gömüldü, ezildi. Doktor, “Bombalandıktan sonra, Tahir yürüyemedi. Ali’yi taşıması için çağırmış” diye anlatmayı sürdürüyor. Devamı ise şöyle: “Ali, Tahir’i bir süre taşımış sonrasında Ali, kafasından vurulmuş. Kaçtıkları yöne doğru gizlenen bir İsrailli askerin kurşunuyla. Ali ölmüş, Tahir yaralanmış, insanlar kaçışmış, ambülans çağrılmış”.

Tahir, acılar içerisinde, 1 saat sonra hayatını kaybetti

Arafa ve Ala vardıklarında, Tahir’i ambülansa taşımayı başarmışlar ve Ali’nin vücudunu açıkça-işaretlenmiş araca taşırken ikinci mermi düşmüş. Ali kafasını kaybetmiş, iki kere öldürülmüş. Ala’nın vücudu ve kasıkları şarapnelle paramparça olmuş. Arafa’nın akciğerleri çıkmış.

Arafa bir kalp ameliyatına girdi ve parçalanmış bedenini kurtarmaya çalıştılar. Şoka girdi ve bir saat sonra da yaşamını yitirdi.

Cenazesi acelece kaldırıldı, bir tören, bir defin ve geleneksel ağıt çadırı. Çadır bombalandı, içinde ağıt yakanlarla birlikte. Diğer bir sağlık görevlisi Arafa’nın kardeşinin telefonda olduğunu ve “Vurulduk, birisi gelsin” dediğini aktardı.

Meslek olarak fen öğretmeni Arafa, 8 yıldır acil yardım görevlisi gönüllüsü olarak çalışıyor. Hoş, sıcak, yumuşak başlı ve komik görünmekten utanmayan biriydi. Cebaliye PRSC ofisi yakınlarındaki bir yerde deli gibi tepindiğini ve aç, çok aç olduğunu söylediğini ve ekmek ile peynirden oluşan öğünümüze yumulduğunu hatırlıyorum.

Arafa ile bir gece çalışma imtiyazına sahip oldum. Profesyonelliğini ve insanlığını izledim. Ekip arkadaşı Usame, “Bu şekilde ölmek isterdi, insanlarımıza yardım ederken” diye anlattı. Şehitlik kompleksiyle değil, uzun süredir adaletsizlik, aşağılanma, işgaller ve ölümle yaşamasına rağmen, işine ve insanlarına sonsuz bir sadakat.

Onun öldürülmesinden sonra 3 acil yardım görevlisi daha katledildi.

*Eva Bartlett, Gazze’ye Özgürlük Hareketi’yle bölgeye giden ve İsrail saldırılarından sonra kalmayı seçen az sayıdaki Batılı insan hakları aktivistlerinden ve gazetecilerinden.

Kaynak: Time Türk

Bir cevap yazın