Konya: Yürüyüşümüz devam ediyor

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu istikararlı yürüyüşünü son iki haftadır Gazze için sürdürerek, direnen Gazze’nin yanında olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta “İsrail’e lanet yürüyüşü”ne toplu bir katılım gerçekleştiren platform mensupları, bu hafta ise “Direnen kazanacak ve biz kazananlardan olacağız!” mesajı vererek, bir kez daha Gazze eylemlerine destek vermek için meydanlardaki yerini aldı. Platform tarafından yapılan açıklamada “Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 70. Hafta basın açıklaması Konya’da’ki Katil İsrail Uçaklarının eğitim alanı olarak kullandıkları hava alanı mevkiinde, halkın yoğun katılımıyla, gerçekleştirilen protesto eylemine; İnanç Özgürlükleri Platformunun ümmet bilinci gereği orada olmayı uygun görmesi nedeniyle, gönüllülerini bu organizasyona iştirak etmeye davet edip, 70. Hafta basın açıklamasının orada yapılacağını ilan etmiştir. Programın yetişmemesi nedeniyle, basın açıklaması halka okunamamıştır. Basın açıklaması medya aracılığıyla kamuoyuna duyurulur.” denilerek “Konya İnanç Özgürlükleri Platformu’nun 71. Hafta Basın açıklaması yine cumartesi günü Kayalıpark mevkiinde saat 12:30 da yapılacaktır.” duyurusu yapıldı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

“Ey iman edenler, sabır ve salatla Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara suresi, 153)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

İnsanoğlu tabiatı itibariyle, sürekli bir uyanıklık halinde bulunmakta zorlanır. Gaflet öyle bir hastalıktır ki sürekli zikir halinde olanlardan başka herkesi kuşatır. Aydınlanmış zihinleri gölgeler. Uyanık kalpleri uykuya salar. Bilinç ve erdemi alçaltır. Sorumluluk bilincini sürekli tayakkuzda olma anlayışını yok eder. Zikir, bir teyakkuz halidir. Kulluğun ve insanlık erdeminin, gefletle kaybolup gitmesinin karşısında bir kalkandır. Sürekli bir uyarıcı ve devamlı hatırlatıcıdır.

Devamlı olan zordur. Metanet ve kararlılık ister. Övülen az da olsa devamlı olanıdır bu yüzden. Sabırla ve namazla yardım isteme emri de devamlılık ilkesi üzerine inşa olunmuş bir emirdir. Zikrin gafletle savaşında galibiyet, sabırlı, metanetli ve dirençli gönüllerin olacaktır. Ve gaflet herzaman geri durmaya çağıracak ve hep unutturacak sürekli ertelettirecektir. Yolun uzunluğu, meşakkatin çokluğu, yolcuların azlığı, azığın ve imkanların kısıtlı olması ve zaferin uzak görünmesi, gafletin en büyük yardımcısıdır. Çok az insan bilir ki: Büyük yollar kısa fakat sürekli adımlarla yürünür. Heyecanla atılmış duygu yüklü adımlar, kısa bir zaman sonra gaflet bataklığına saplanacak, yeni heyecanlara ve yeni acılara kadar orada çırpınıp duracaktır.

Yeryüzü, fitnenin karanlıklarından kurtulup, silmin (barışın) esenlik şafaklarına ulaşıncaya kadar, inanmış olan ve inancının sorumluluğunu taşıma erdemini takvayla güçlendirmiş olan herkes için bir teyakkuzda bulunmak, gaflet uykusundan uzak bir anlayış içerisinde olmak, bir zorunluluktur. Her gecesini kunutla bitiren, teberrisini her akşam ilan eden bir topluluğun, gaflete mağlup olması hayret edilecek bir durumdur.

Bizler , müslümanlar, Türkiye halkları, burada bulunanlar, Konyalılar…
Bugün Gazze’yi bir kan gölüne çeviren, insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden birini işleyen, eli kanlı terör örgütü siyonist İsrail’in katil pilotlarının, bu hava üssünde eğitildiklerini biliyorduk. Vahşetin uygulanma aracı olan, kendilerine karşı mazlum Gazze’nin aciz kaldığı uçakların, Konya semalarında tatbikat yaptığını da biliyorduk. Ve yine biliyorduk ki birgün gelecek, ölüm makinası olan bu uçaklarla katil pilotlar, kardeşlerimizi katledecekler, insanlık tarihine kara bir leke, yüreklerimize büyük acılar bırakacaklar.

Eyvah ki ne Eyvah! Bilgimiz, öngörülerimiz, sosyal ve siyasal tahlillerimiz, doğru çıktı. Fakat gafletimiz o günlerde, bugün başımıza gelene engel olmak çabasından bizleri alakoydu. Reel politikle başlayan, bizim gücümüz neye yeterle biten binlerce bahane, gafletimizin sancağı oldu. Evet yapabileceklerimiz vardı. Bugün yapıyor olduklarımız yapabileceklerimizin varlığının en şiddetli delilleridir. Çektiğimiz acı, gördüğümüz vahşet, kalbimizin coşkusu sorumlulklarımızı yerine getiremeyişimizin utancı, daha önce ürettiğimiz tüm bahanelerimizin ne kadar basit, ne kadar sudan ve ne kadar gaflet yüklü olduğunu ortaya koydu.

Tövbe günahları temizleyen zihni kalbi ve amelleri düze çıkaran bir erdemdir. Gafletten zikre, uykudan uayanıklığa bir yolculuktur. Hicrettir tövbe, bahanelerden sorumluluk bilincine. Burada bulunuşumuz tövbemizin ilanıdır. Allah’tan af ve mağfiret diler, sorumluluğumuzu yerine getiremediğimiz için İslam ümmetinden özür dileriz.

Bugünü zikrimizin başlangıç günü kabul ediyor, sorumluluğumuzun farkına vardığımızı ilan ediyoruz. Birdaha, bu hava üssü zalimlerin zulümlerinin eğitim alanı olmayacak. Dualarımızın Allah’a yükseldiği konya semaları, zalim uçaklara tatbikat alanı olmayacak. Gerektiğinde hergün burada nöbet tutup, bunlara mani olmaya çalışacağız. Gafletin nelere sebep olduğunu çok acı yaşadık. Direniş zikrimizdir. Eylemlerimiz, teyakkuzumuzun belirtisi olacaktır. Direnen kazanacak ve biz kazananlardan olacağız. Allah direnişimizi mübarek, ayaklarımızı sabit kılsın. (amin)

Hak ve özgürlüklerin ihlal edilmediği. Adaletin tesis edildiği, zulmün olmadığıve fitnenin yokolduğu bir dünyada yaşama umudu ile. 71. Haftada Kayalıpark Mevkiinde Saat 12:30’da buluşmak üzere. Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın