Platformlar direnen Gazze’nin tarafında!

Gazze’de insanlığın katledilmesine karşı tüm insanlığın vicdanı harekete geçerken dünyanın ve Türkiye’nin birçok şehrinde Filistin halkıyla dayanışma eylemleri yapılıyor, israil’in uyguladığı siyonist vahşet protesto ediliyor. Türkiye Başörtüsü Platformları da kendi şehirlerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek bu yükselen dayanışma ve direniş hattına kendi halkalarını ekliyor. Van Hak ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP), şehri Gazze için ayağa kaldırırken her gün daha güçlü bir ses veriyorlar. Özellikle yatsı namazından sonra her gece Hz. Ömer Camii avlusunu dolduran kalabalık, slogan ve tekbirler eşliğinde dua ederken, Gazze halkını gece gündüz yalnız bırakmayacakları mesajını veriyorlar. Van’da ayrıca binlerce Müslüman Cuma namazından sonra yaptıkları yürüyüş ve basın açıklaması ile önemli mesajlar verdiler. VAHÖP adına Fuat Değer tarafından okunan açıklamada dünya halklarından Gazze’ye sahip çıkmaları istenirken, Arap ülkelerinin liderlerine “Yırtın bu ihanet çemberini, tövbe edin ve sattığınız kardeşlerinizin onurlu direnişinden nasiplenin” mesajı gönderildi. Türkiye’deki iktidar sahiplerinden ise siyonist israil’le her türlü ilişkinin kesilmesi istendi. Açıklamanın akabinde Gazze’ye yönelik acil yardım kampanyasına destek vermek için düzenlenen kermesin açılışı yapıldı.

Konya katil uçaklara “hayır” dedi

Konya’da İsrail uçaklarının Konya ovasında eğitim yapmalarını protesto etmek amacıyla büyük bir miting düzenlendi. Mazlumder tarafından düzenlenen eyleme Konya İnanç Özgürlüğü Platformu mensupları da destek verdi. Uğurlu Açık Otoparkı’ndan yola çıkan onlarca otobüs, NATO 3. Ana Jet Üssü’ne vardı. Binlerce gösterici otobüslerden indikten sonra belirlenen alanda toplanarak İsrail karşıtı sloganlar atmaya başladı. Bütün yollar trafiğe kapatılırken sadece konvoya ait araçlara izin verildi. 3. Ana Jet Üssü önünde de geniş güvenlik önlemleri alan polisin eylemcileri üsse yaklaştırmadı. Burada binlerce kişiye hitap eden Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, “israil’in Konya’da hava sahamızı kullanamayacağını, bu utançla yaşayamayacağımızı, uçakların buradan gitmesi ve bu utancın kalkması gerektiğini” söyledi. Gergerlioğlu, Hükümeti de eleştirerek; “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri İsrail ile bir çok açıdan ilişkiler kurmuştur. Bu ilişkiler bize hep zarar veren ikili ilişkiler olmuştur.” dedi. Gergerlioğlu daha sonra Filistin’den gelen iki mektubu okudu. Alanda toplanan kalabalık, sık sık “Katil Uçaklar Türkiye’den Defol”, “Yaşasın İslami Direnişimiz!”, “Kahrolsun İsrail” gibi sloganlar attılar.

Antalya engellere rağmen Gazze için saf tuttu

Özgür-Der Antalya Temsilciliği tarafından Antalya Muratpaşa Camii’nde Gazze’de şehit düşen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Eylem öncesinde güvenlik güçleri ile Özgür-Der üyeleri arasında flama ve pankartlar ile ilgili tartışma çıktı. Antalya Belediye Başkanı’nın camide olması nedeniyle polis, protestonun başlamasını engellemeye çalıştı. Tertip komitesi protestoyu camide yapacakları konusunda ısrar edince polisler, “Cami kamu kurumudur, valiliğinin emri var. Camiye bayrak ve döviz sokamazsınız, aksi takdirde gözaltına alınacaksınız.” dediler. Buna karşılık haklı taleplerinden vazgeçemeyen ve sorgulanmak yerine sorgulamayı tercih eden Özgür-Der yöneticileri “Cami müslümanlarındır, valiliğin emrini de görmek istiyoruz” dediler. Polisler valiliğin emrini gösteremeyince tertip komitesinde bulunanlardan birkaç kişinin kimliklerini toplayarak topluluğu oyalamaya çalıştılar. Durumu fark eden göstericiler polisin engellemelerini dinlemeyerek gösteriye başladılar. Güvenlik güçlerinin engelleme çabalarına rağmen gıyabi cenaze namazı kılınıp İsrail kınandı ve aleyhinde sloganlar atıldı. Daha sonra grup, Şeyh Ahmet El-Acemi’nin Kabe’de okuduğu Gazze dua’sını okudu. Polisin oyalama ve engelleme çabalarına rağmen eyleme katılan kalabalık alanı terk etmedi.

Kocaeli’den israil dostluk grubu protestosu

Filistin’le dayanışma için İstanbul’dan yola çıkan konvoya destek veren kuruluşlar arasında Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu mensupları da vardı. İzmit’ten eyleme katılan araçlar, Suriye Golan tepelerine kadar gidecek. Platform mensupları ayrıca bu haftaki eylemini, “İsrail Parlamentosuyla dostluk grubu dağıtılsın, biz size İsrail’le dost olmanız için oy vermedik” kampanyasıyla birlikte yaptı.Yürüyüş yolunda imza toplayan ve imza atan Filistin dostlarına birer çiçek hediye eden platform üyeleri ,Sabri Yalım İnsan hakları parkında ise haftalık eylemini yaptı.

Sakarya’dan Gazze’ye destek sürüyor

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu mensupları bu haftaki eylemlerinde Gazze’ye olan desteklerini sürdürdü. Eylemde Filistin için dövizler taşındı, sloganlar atıldı ve şu mesajlar verildi. “Gazze bizim için bir imtihan… Daha da zor günlere hazırlanmalıyız. Yarın Mescidi Aksa’ya saldırırlarsa ne olacak? Sonunda kazanan biz olacağız. Bizim kaybetme ihtimalimiz, onlarınsa kazanma ihtimali yok. Ama süreç çok zor geçebilir. Uzun sürecek zor bir dönem için madden, mânen, aklen ve rûhen hazır olmamız gerekiyor. Unutmayalım bu mesele Gazzelilerin, Hamas’ın, Filistinlilerin meselesi değil. Sadece Müslümanların da değil, insanların – insanlığın meselesi. Bizim ise özel meselemiz. Gazze aşılırsa, tartışacağımız yer Mescidi Aksa ve Urfa olacaktır. Bugün Gazzelilerin başına gelenler, ihmal gösterirsek yarın bizim de başımıza gelebilir. Unutmamak gerekir ki, Allah, cahil ve zalim bir kavme hidayet nasib etmez. Bu gelişmeler sadece İsrail seçiminin sonuçlarını değil, Türkiye’deki seçimi de, işbirlikçi rejimlerin geleceğini de etkileyecek. Dahası Dünya devletlerinin başındakilerin gerçek kimliklerini de gösterecek bize. Batı Demokrasisinin ne kadar sahici, ne kadar inandırıcı bir demokrasi olduğunu, AB ülkelerinin insan haklarından ne anladıklarını da gösterecek dünyaya. Gazze’de sadece siyonist İsrail değil, tüm işbirlikçilerde, emperyalist ülkeler de aslında zor bir sınavla, kaybetmekle karşı karşıya. Bu anlamda Gazze direnişi, bugün dünyanın en radikal, en devrimci, insan hakları açısından en trajik ve dramatik cephesidir. Gazze’ye atılan bombalar, Kahire’ye, Riyad’a, Ankara’ya, Londra’ya, Washington’a, Brüksel’e, Moskova’ya da düşüyor.”

Platform Haber

Bir cevap yazın