israil, savaş suçlusudur!

Uluslararası Af Örgütü’nün Gazze’de yaptığı çalışmalar, İsrail’in sadece fosfor bombası kullanmakla yetinmediğini ortaya koyuyor. Ateşkesin sağlanmasının hemen ardından Gazze’ye giren Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in saldırıları sırasında beyaz fosfor bombası kullandığını kanıtlamıştı. BM’den gelen fotoğraflar da bunu doğrulamıştı. Yeni bulgular ise başka bir çeşit bombanın daha siviller üzerinde kullanıldığını ortaya koydu. Dart bombası da diyebileceğimiz bu yeni bomba, 4 cm.lik küçük dartların tank mermilerinin içine konulmasıyla yapılıyor. 120 mm.lik bir tank mermisinin içinde 5000 ile 8000 arasında dart bulunabiliyor. Havada patlayan dart mermileri 300 m. çapında bir bölgeyi etkileyebiliyor. Dart bombasının, sivil yerleşim alanlarında kullanılmasının yasak olduğu biliniyor. İsrail’in ise bu bombayı ve diğer yasak bombaları kullanmaktan çekinmediği, Gazze saldırısı sırasında yaşananlarla kanıtlanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Gazzeli mağdur ailelerle yaptığı görüşmeler, dart bombasının, Gazze saldırısında yoğun biçimde kullanıldığını gösteriyor. Mağdurlar, bu bombadan saçılan küçük dartlarla onlarca kişinin yaralandığını ve öldüğünü söylüyorlar. Bu bombayla ölenlerden Vefa Nebil Ebu-Cered’in kocası, evlerinin önünde çay içerlerken bu bombanın üzerlerinde patladığını; eşinin patlama anında vefat ettiğini anlatıyor. Bir diğer maktul, Atta Hasan Arif Azzam ise 2 çocuğuyla beraber evinde otururken, tank mermisi evlerinde patlıyor. Baba ve 2 oğlu vefat ederken, hastane kaynakları ölenlerin vücudundan yüzlerce dart çıkarıldığını ifade ediyorlar.

Bilindiği üzere, İsrail, Gazze saldırısı sırasında savaş hukukuna aykırı ve sivilleri hedef alan silahlar kullanması nedeniyle Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde dava edilmişti. Dart bombasının da dava dosyasına delil olarak gireceğine kesin gözle bakılıyor.

Kaynak: Dünya Bülteni


Bir cevap yazın