Taraf duruşma salonu kapattı

Taraf’ın kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar başta olmak üzere gazetenin muhabirleri haber mesailerine dün Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladılar. Taraf’ta yayınlanan köşe yazıları ve haberlerden dolayı açılan toplam 69 ceza davasından 16 dava görüldü dünkü duruşmalarda. Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 ceza davasının 16’sını Taraf’a açılan davalar oluşturdu. Ayrı ayrı davalardan yargılanan Taraf çalışanlarını teker teker girdikleri duruşmada avukatları Selma Yıldız savundu.

Ortada ciddi iddianame yok

Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Bülent Ersoy hakkında halkı askerlikten soğutmak iddiasıyla iddianame hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır ile AKP’ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ile ilgili yazdığı iki ayrı yazıdan “yayın yoluyla kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Savunmasına hakime “Siz doğuştan asker mi doğarsınız” sorusunu yönelten Altan, ortada ciddi bir iddianamenin olmadığını söyledi.

Eğer suçsa yine işlerim

Ceza davası açılan yazısında kişinin sahsı ile ilgili aşağılayıcı yazı yazmadığını belirten Ahmet Altan şunları söyledi: “Savcının hazırladığı iddianamede ‘Her Türk asker doğar’ ifadesi yer alıyor. Bu salonda bulunan sizlere soruyorum siz doğuştan asker mi doğdunuz? Bu sözcüğün bilimsel ve hukuksal dayanağı nedir. Bir savcı böyle bir iddianame yazıyor diğer bir savcı da bunu eleştirdiğim için hakkımda dava açıyor. Bu açılan dava, savcıları eleştiri dışı tutmak için açılan davadır. Hukuk sistemi eleştirilemez ya da dokunulmaz bir sistem değildir. Biz savcıları eleştirmeye değil, bu ülkenin hukuk ve adalet sistemini sorumsuz savcılar elinden kurtarıp saygıdeğer kılmak için uğraşıyoruz. Eğer bu suçsa bunu yine işlerim.”

Dava konusu olan ikinci yazısı için ise Ahmet Altan, “Bir savcı internet sitelerinden ve gazete küpürlerinden oluşan bir iddianame yazarsa benim de onu eleştirme hakkım vardır. Bu sadece bizim değil, hukukçuların da görevidir” dedi.

Çongar adliye mesaisinde

Önceki gün yazdığı yazıdan dolayı hakim karşısına çıkan Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar, dün de sabah saatlerinde Kadıköy Adliyesi’ne gelerek yargılandığı davada ifade verdi. AKP’ye kapatma davasını açan Yargıtay Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya’ya “yayın yoluyla hakaret etmek” suçlamasıyla yargılanan Çongar, hakaret suçlamasını kabul etmedi. Çongar ifadesinde şunları söyledi: “Adalete saygı, yargı mensuplarına ve yargı süreçlerine saygıyı da mutlaka içerir ancak bundan ibaret değildir. Dünyanın ve Türkiye’nin geçmişinde haksızlığı, hukuk, adalet ve tarih önünde kanıtlanmış bir çok dava var. Bu davalar konusunda toplumun ses yükseltebileceği eleştiri yapabileceği alanlardan birisi de medyadır. Demokratik bir ülkede gazeteciler, toplumsal ve siyasal hayatın bütün alanları gibi hukuk alanında da haber yapma, eleştiri ve yorumda bulunma hakkına ve görevine de sahiptir.”

Taraf muhabirleri de Kadıköy 2. Asliye Mahkemesi’nde açılan ceza davalarında hakim karşısına çıktı. “Gizliliğin ihlali, haber yaparak yargıyı etkileme suçlarından ayrı ayrı açılan davalarda sanık olan Bahar Kılıçgedik, Kurtuluş Tayiz ve Bünyamin Demirkan mahkeme salonuna gelerek ifade verdiler. Hakkında dava açılan Nevzat Çiçek, Sibel Hürtaş, Burhan Ekinci ve sorumlu yazı işleri müdürümüz Adnan Demir ise işleri nedeniyle yargılandıkları davaların ilk duruşmalarına katılamadı.

Taraf çalışanlarının dün yargılandığı 16 davada toplam 47 yıl hapis ile değişen ağır para cezaları istendi. Sadece Ahmet Altan ile Yasemin Çongar “yayın yoluyla hakaret” suçlamasıyla toplam sekiz yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Bugüne kadar ise Taraf’a çeşitli suçlardan 69 dava açıldı.

Taraf yazarı 301’den yargılandı

Jandarma Genel Komutanlığının suç duyurusu üzerine Adalet Bakanlığı’nın onayı ile yazarımız Orhan Miroğlu hakkında “TC hükümetini, yargı organlarını askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlamasıyla 301. maddeden açılan davaya önceki gün Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Kaynak: Taraf

Bir cevap yazın