Başörtüsünü savunmak Gazze’yi savunmaktır

Türkiye Başörtüsü Platformları bileşenleri Kocaeli, Sakarya, Ankara, Van, Akyazı, Konya ve Antalya’daki eylemleriyle hak, adalet ve özgürlük mücadelelerine devam ettiler. Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu‘nun 198’inci eyleminde yine çarpıcı mizansenler sergilenirken, diğer platformların eylemlerinde de öne çıkan şu mesaj verildi: “Biz bu masum insanların katliamına, vergilerimizle, paralarımızla ortak olmak istemiyoruz. Bir anlık heyecanlanıp sokaklara döküleceğiz, sonra yine masum insanları katletsin diye milyarlarca dolar paramız İsrail’e mi akacak? Başbakana sesleniyoruz, “bebek katili” dediğiniz İsrail’e her türlü para akışını kesin, yoksa bizleri de paralarımızla bu katliama ortak etmiş olursunuz.” Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 177’inci eyleminde “Gazze’yi savunmak Başörtüsünü savunmaktır” mesajını verdi. Bu mesaj küresel intifada bilincinin Türkiye’deki yansımasının bir bakıma başörtüsü intifadasıyla denk düştüğünü göstermesi açısından önemliydi.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, başörtüsü direnişi 4′üncü yılına girdi. Geride kalan 3 yıl boyunca hak ve özgürlükler konusunda ısrarlı bir mücadele yürüten platform, bu haftaki eyleminde Filistin gündemini işlerken, Gazze direnişinden başörtüsü eylemlerine ilişkin şu dersin çıkarıldığını gösterdi: “Filistin bize kapitalist, emperyalist güçlere karşı vermemiz gereken uzun soluklu ve zor mücadelede rehber olmalıdır.”

Van Hak ve Özgürlükler Platformu‘nun eylemleri, başörtüsü mücadelesine Doğu’dan yükselen bir ışık olarak güç katmaya devam ediyor. Son süreçte özellikle Filistin eylemlerinde aktif bir öncülük üstlenen VAHÖP, bu hafta 126’ıncı eylemini gerçekleştirirken “insan hak ve hürriyetlerine dikkat çekmek, insan onurunu korumaya katkı sağlamak için meydanlardayız” diyerek eylemlerin anlamına ilişkin bir kayıt düştü.

Gazze için yapılan eylemlerde önemli sorumluluklar alan Konya İnanç Özgürlükleri Platformu, haftalık eylemlerine devam ederek kesintisiz mücadele kararlılığını ortaya koydu. 73’üncü hafta eylemi Yaşar Turgut’un okuduğu Kur’an ayetleriyle başlarken, eylemin en çarpıcı mesajı ise şu oldu: “Suskunluk, zulme gizli destek vermektir!”

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu‘nun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemi 104’üncü haftasına girdi. Bir ilçe olmasına rağmen onlarca haftadır kesintisiz bir eylemliliği sürdüren platform adına konuşan Mazlum-Der Sakarya Şubesi Başkanı Turgay Etçibaşı “Başörtüsü yasağı devam etmektedir. Bir yanda yasak var ve yasağı destekleyen az bir azınlık var, diğer tarafta hem mağdur hem de haklı büyük bir çoğunluk var.” dedi.

Antalya ve ilçelerinde faaliyet gösteren kuruluşlarının oluşturduğu ADAP (Akdeniz Dayanışma Platformu) her ayın ilk Pazar günü bir araya gelerek mücadelelerine devam ediyorlar. Bu ay 17’incisi gerçekleştirilen Başörtüsü Özgürlük Eyleminde Alpaslan Arslan tarafından okunan açıklamada Başbakan Erdoğan’ın tavrı olumlu bulunurken şu derin çelişkiye dikkat çekildi: “Türkiye İsrail arasında 4 Milyar dolar olan ve İsrail tarafından 5 Milyar dolara çıkartılması hedeflenen ticaret hacmi sonunda, Terörist İsrail devletine akan paralar, Filistinli Müslüman kardeşlerimize silah ve bomba olarak dönmektedir.”

Platform Haber

Bir cevap yazın