İtalya’da namaz ve peçe yasağına doğru…

İslam’ın kamusal alandaki varlığı ve temsiline ilişkin tartışmalar özellikle tesettür üzerinden Avrupa’da derinleşen bir soruna dönüşüyor. Çeşitli Avrupa ülkelerinde ayrımcılığın arttığı ve farklılıkların bir arada yaşayabilmesi isteğinin Müslümanları pek kapsamadığı gözlemleniyor. İtalya’da bir belediyenin kendi sınırları içinde Müslümanların ibadet etmesini ve peçe ile dolaşılmasını yasaklayacak olması bu durum son tezahürlerinden sayılabilir. Bugün’de yayınlanan habere göre “Hükümetin ırkçı uygulamalarıyla dikkat çeken ortağı Lega Nord (Kuzey Ligi) Partisi’nden olan Belediye Başkanı Enzo Bortolotti, basın açıklamasında bulunarak, belde kapsamında İslami ibadeti yasaklayacaklarını dile getirdi. Önümüzdeki hafta kesinleşmesi beklenen kararın kapsamını açıklayan Bortolotti, şunları söyledi: “Belediye sınırları içindeki kamu alanları ve alanlarda ibadet yapılması kesinlikle yasaklanacak. Bunun yanında hiç kimse peçe ile dolaşamayacak. Belediye sınırları içinde yeni cami yapılmayacak.”

Bortolotti ayrıca, camide ibadetin de sadece İtalyanca olabilmesi için parlementerlerle çalışma yürüttüklerini bildirirken, “Camilerde İtalyanca ibadet edilmesi için yasa çıkartılmasına çalışıyoruz. Çünkü camilerde, kiliselerde olduğu gibi sadece ibadet edilmiyor, politika yapılıyor” iddiasında bulundu. Bortolotti bundan 4 yıl önce de, Müslüman kadınların belediye sınırları içinde peçe kullanmasını yasaklarken karar İl Genel Meclisi tarafından geçersiz kılınmıştı. Bu kez Lega Nord Partisi’nin hükümette, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere önemli bakanlıklara sahip olması nedeniyle, bu uygulanmaların engellemeyle karşılaşmayacağı belirtildi.

Küreselleşen tesettür sorunu

Türkiye’ye egemen olan yasakçı zihniyetin küresel egemenlik anlayışıyla denk düştüğünü görmek dikkate değer bir durum arz ediyor. Başörtüsü yasağı, artık sadece Türkiye gibi yasakçı ülkeler için değil, “özgürlükçülük” iddiası taşıyan ülkeler için de soruna dönüşmesi, Müslümanların sosyal ve siyasal sorunlarına yönelik ortaya koyacakları mücadelenin de hangi eksende gelişmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın