Van: Başörtüsü ve Kürt sorunu devam ediyor

Van Hak ve Özgürlükler Platformu, 127’inci başörtüsü eyleminde Başbakan’ın Davos çıkışındaki tavrını sürdürmediğine dikkat çekilirken, Ergenekon davasının da kararlı bir tutum takınılamadığı ifade edildi. CHP’nin son hamlelerinin de değerlendirildiği ve Ergenekon için kararlılık çağrısı yapılan eylemde Mahmud Abbas’ın Türkiye’ye gelişi de protesto edildi: “Davos konusunda gerek Siyonist korsan Peres’e gerekse de tüm dünyaya onurlu bir mesaj veren bir iktidarın Filistin’i İsrail’e peşkeş çeken hain Mahmut Abbas’ın da kanlı ve hain elini sıkması şık olmadığı gibi bir hafta önceki o övülen tutumu karşısında hiç de etik durmamıştır. İsrail ile her türlü ilişkinin tıkırında olduğunu da ayrıca belirmeye lüzum olmasa gerek. Bu ve birçok karmaşık ilişkiler içerisinde VAHÖP olarak, hakları ve talepleri olan sivil irade ve bireyler olarak, daha önce yaptığımız çağrı ve uyarıları tekrar ediyoruz: Oylarını aldığınız, vergileriyle kurumlaştığınız, iş ve emekleriyle kalkındığınız bu halkın talep ve çağrılarına sahip çıkın, sırt dönmeyin, kadim pragmatik devlet katılığından vazgeçin ve demokratik olma iddianızın arkasında durun. İsrail ile her türlü ilişkilerinizi yeniden ve hak eksenli düzenleyin. “

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Yoğun bir gündem ve yerel seçim çalışmaları içindeki bir haftayı geride bıraktık. Başbakanın ‘Davos çıkışı’nın duygusal zafer havası hala etkisini ve sıcaklığını korurken; dünyadaki her kesimin onurlu ve insani tutum özlemi adına ilk kez doğru bir dil kullanılmışken, aynı başbakan çaktırmadan, eleştirdiği ‘monşerler’in üslubuna dönmüş ve katil Peres’le olması gereken hesaplaşmasını moderatör üzerinden sürdürerek, adeta bir ‘özür’ ya da ‘pişmanlık’, bir ‘haddini bilme’ derekesine düşürmüştür.

Dünyanın artık kanıksadığı, yardım çabaları ve faaliyetlerinin artık gittikçe ağırlaştığı ‘Gazze Ruhu’nun unutulmaya başladığı bir vasatta, Haydut İsrail ve Siyonist kuşatma hızından ve vahşetinden bir şey kaybetmemiştir. Yine öldürmeye, yine soykırıma ve saldırmaya devam etmektedir.

Ülke, Ergenekon ifşaatları ve sağa sola, yol kenarlarına çöplüklere boca edilmiş cephanelik ve ölüm fermanlarına hala tanıklık etmekte, buna rağmen iktidarın Ergenekon konusundaki kararlılık ve samimiyeti hala kafalarda netleşememiştir. Ergenekon konusunda gerçekten, tam anlamıyla kararlı, kapsamlı ve pazarlıksız bir tutum sergilendiğinde, inanıyoruz ki bu ülkenin ve mazlum halkların önümüzdeki ortalama üçyüz yılı rahatlık ve huzur içinde geçecektir. İttihatçı geleneğinden beslenerek devam eden karanlık ve derin ilişkiler ağı oluşturma ve halkların ekonomik ve diğer kazançlarını iç etme politikaları son bulacaktır.

Davos konusunda gerek Siyonist korsan Peres’e gerekse de tüm dünyaya onurlu bir mesaj veren bir iktidarın Filistin’i İsrail’e peşkeş çeken hain Mahmut Abbas’ın da kanlı ve hain elini sıkması şık olmadığı gibi bir hafta önceki o övülen tutumu karşısında hiç de etik durmamıştır. İsrail ile her türlü ilişkinin tıkırında olduğunu da ayrıca belirmeye lüzum olmasa gerek. Bu ve birçok karmaşık ilişkiler içerisinde VAHÖP olarak, hakları ve talepleri olan sivil irade ve bireyler olarak, daha önce yaptığımız çağrı ve uyarıları tekrar ediyoruz: Oylarını aldığınız, vergileriyle kurumlaştığınız, iş ve emekleriyle kalkındığınız bu halkın talep ve çağrılarına sahip çıkın, sırt dönmeyin, kadim pragmatik devlet katılığından vazgeçin ve demokratik olma iddianızın arkasında durun. İsrail ile her türlü ilişkilerinizi yeniden ve hak eksenli düzenleyin.

Yerel seçim atraksiyonları ve her türlü propagandanın eşiğinde olduğumuz bugünlerde, bir seçim yatırımı olsun-olmasın her şart ve koşulda artık başörtüsü meselesinin gündemdeki asli yerine gelmesi her zaman tekrarladığımız arzumuzdur. Elbette ki bunun yalnızca bir gündem maddesi olarak vizyona girmesi ve seçim meydanlarında malzeme olarak kullanılıp sonra terk edilen bir söylem değil, acil çözüm konusunda önceliğini koruması ve bu haksızlığın bir an önce giderilmesi talebidir. Bununla ilgili olarak; son günlerde CHP’nin ‘çarşaf’ ve Kur’an Kursu açılımlarını samimi bulmadığımızı, bu sorunu oluşturan güç odakları içinde kadim CHP zihniyeti ve bürokrasisi olduğunu ifade etmekle birlikte bu tavrımızın herkes için geçerli olduğunu, hiçbir parti ve siyasi yaklaşımın nazarımızda bir taraftarlık oluşturmadığını da ayrıca belirtmek icap etmektedir. Buna rağmen kimden gelirse gelsin, adil, ahlaki, insani ve toplumsal barışı kurumsallaştıran her türlü çözümün yanında olduğumuzu, destek verdiğimizi de belirtmek de sorumluluğumuzdur.

Dikkat edin, oylarını talep edeceğiniz kalabalıklar, yalnızca seçim zamanında varlıkları fark edilen bir oy deposu değil, siyasilerin politik sicilini tutan ve sivil toplum örgütleri vasıtasıyla örgütlenen bilinçli kitlelerdir artık. Kürt sorunu ve başörtüsü başta olmak üzere, yıllardır birikmiş bu sorunlar çözülmedikçe özgür, müreffeh ve kalkınmış bir ülkeden bahsetmek hayaldir. Aynı zamanda bu tür ve diğer ağır sorunların varlığı ve devamı, onun Ergenekon menşei dikkate alındığında daha net anlaşılacaktır.

128. Hafta olan gelecek hafta aynı yer ve aynı saatte buluşmak üzere…

MAZLUMDER Adına Bahadır TOK

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ

Anadolu Gençlik Derneği, Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, Mazlum-Der, Memur-Sen, Umut-Der

Bir cevap yazın