Akyazı: Başörtüsü oy aracı değildir!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun gerçekleştirmiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemleri 105’inci haftasına girdi. Platform adına basın açıklamasını Mahmut Alemdar okudu. Yerel seçimler öncesinde başörtüsü ve inançlar üzerinden çıkar siyasetleri üretilmeye başladığına dikkat çekilen açıklamada şu çelişkiye dikkat çekildi: “Çarşaf açılımı diyerek çarşafa dolanan ve açıkça dini değerler üzerinden prim elde edeceklerini zannedenlere yine en güzel cevabı halkımız vermektedir. Başörtülü öğrencilerin eğitim hakkını mecliste engellemek için her türlü ahlakdışı yönteme başvuran, yasanın kabul edilmesinin ardından anayasa mahkemesine iptal başvurusunda bulunarak tüm hukuk kurallarını hiçe sayan mahkeme kararlarının alınmasına önayak olanların hangi samimiyetinden bahsedilebilir?”Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Mart ayında yapılacak yerel seçimler yaklaşırken ülkemizde yine başörtüsü ve müslümanların inançları üzerinden siyaset üretmeye çalışan siyasi çevrelerin kampanyalarını hepimiz ibretle izliyoruz.

Bu ülkede müslüman kimliğinin bir simgesi olan başörtüsü ve başörtülü genç kızlarımızı, kadınlarımızı daha düne kadar hor gören, aşağılamaya çalışan, kamusal alan bahanesiyle liselere, üniversitelere, kamu kurumlarına hatta hastanelere varıncaya kadar hayatın her alanından dışlamaya çalışan zihniyet sahiplerinin ikiyüzlü politikalarına inançlarımızı alet etmeye çalışmalarını yine ibretle izliyoruz.

Çarşaf açılımı diyerek çarşafa dolanan ve açıkça dini değerler üzerinden prim elde edeceklerini zannedenlere yine en güzel cevabı halkımız vermektedir. Başörtülü öğrencilerin eğitim hakkını mecliste engellemek için her türlü ahlakdışı yönteme başvuran, yasanın kabul edilmesinin ardından anayasa mahkemesine iptal başvurusunda bulunarak tüm hukuk kurallarını hiçe sayan mahkeme kararlarının alınmasına önayak olanların hangi samimiyetinden bahsedilebilir?

Bugünlerde dini değerleri istismar etmeye devam eden ve her mahallede Kuran kursu açmayı taahhüt edenlerin yine bu yasakçı, baskıcı zihniyetin temsilcileri olması manidardır. Uzun yıllar boyunca müslüman halkımızın inançlarını sömürerek siyasi rant elde eden sözüm ona laik kemalist çevrelerin insan hakları ve hukukun üstünlüğünden anladıkları şey de budur: Sömürmek.

Her ne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri malum çevrelerin seçim vaadi olarak Kuran Kursu açma kampanyalarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etse de biz insan hakları savunucuları bu tür siyasi şovların inanç sömürüsü kokan yaklaşımların aynı zamanda bir insan hakkı ihlali olduğuna ve dini değerlerin seçim malzemesi yapılamayacağına inanıyoruz. Özellikle bu konuda hiçbir dönemde samimiyet sınavını geçemeyenlerin bu tür yaklaşımlarını inandırıcı bulmuyoruz. Şayet bu samimiyeti taşıyorlarsa yeni ve özgürlükçü bir anayasanın yapılmasına ve inanç özgürlüğü önündeki tüm yasakların kaldırılmasına destek olmaları gerektiğine inanıyoruz. Aksi halde bu tür şovlara kimse itibar etmez.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu olarak inanç özgürlüğümüzü her türlü siyasi polemikten, kirli seçim vaatlerinden ve hesaplarından uzak olarak kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

 

Bir cevap yazın