Kocaeli direnişi 200’üncü haftada!

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformunun 200’üncü hafta basın açıklaması 14 Şubat 2009 günü cumartesi günü saat 12.30 da İzmit Sabri yalım parkında yapıldı. Eyleme yazar Yıldız Ramazanoglu, AK-DER (Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği) genel sekreteri Neslihan Akbulut, AK-DER’den Havva Yılmaz ve MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioglu katıldı. Yazar Yıldız Ramazanoğlu yaptığı konuşmada, “Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir yasak Türkiye’de uygulanmaktadır.Asya’da Avrupa’da Afrika’da hatta Antartika’da bile olmayan bir ayrıcılık bu ülke insanlarına reva görülerek insanlar aşağılanmakta bu yasaklar kardeşlik duygularını zedelediğinden ve insanların kendini gerçekleştirmesinin önünde çok büyük engel olduğu için temel insan hakları da ayaklar altında çiğnenmektedir.” dedi.

AK-DER Genel sekreteri Neslihan Akbulut şu hususlara değindi: “Zulüm ve zalim ancak sessiz ancak sessizlikle karşılaştığında içinde bulundukları zamanda hüküm sürerler. Zulme rıza göstermemek, zalime yüzüne karşı zalim diyebilmek asıl onurlu davranıştır. “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” hadisi şerifini hayata geçirerek 200. haftada da meydanlarda buluşabilen bir topluluğu tebrik etmek, şahit olmak ve feyz almak için İstanbuldan geldik.” dedi.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioglu yaptığı konuşmada başörtü sorunun Ergenekon Terör Örgütüne dayandığını söyleyerek, Ergenekon Terör Örgüt tutuklularının bu dairelerce serbest bırakıldığı, Mukader Eruygurun bu daireler için “bizden” diye bahsettiğini söyleyerek, hukukun sizi bizi olmaz fakat demek ki bu ülkede hukuk kişilere göre değişiyormuş ve bir takım imtiyazlı kişi ve gruplar armış “dedi.

200’üncü eylemde okunan açıklamanı tam metni:

Değerli İzmitliler,

Beş seneye yakın bir zamandır bu meydanda karşınızdayız. Bugün direnişimizin 200.haftası. MAZLUMDER ve İnanç Platformu olarak geriye baktığımızda onurla ve şerefle dolu 200 hafta görüyoruz. Egemenlerin, düşünce ve inanç hürriyeti üzerindeki baskıları son buluncaya kadar da burada olacağız. Başta başörtüsü olmak üzere her türlü baskı karşısında tepkimizi göstermeye devam edeceğiz.

Her türlü kutsala savaş açan, inanca ve düşünceye hakaret eden gerici zihniyet yaşam alanımızı daraltmak istiyor. Sözde kamusal alan zırvalarıyla toplumun bir parçası olan, inancını yaşayan dindarları ötekileştiriyor. Bu zihniyetteki insanlara hatırlatmalıyız ki modernleşme ve gelişme insanların kılık kıyafetine indirgenemez.
200 haftadır verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz, umarız bir bu kadar daha beklemeyiz. Güzel ülkemizin tüm vatandaşlarının eşit ve adil şartlar içinde özgürce yaşayabileceği umudu hala içimizde.Bu sorun çözülene kadar meydanlarda mücadelemizi devam ettireceğiz.

Dindar insanlar üzerindeki baskı sadece laisizmi bir ideoloji haline getiren seçkinler zümresinden gelmiyor. Bu sorunu çözeceğini vaat eden kimi siyasi partilerin yaklaşan yerel seçim için açıklanan kadrolarında başörtülü adayları göremiyoruz. Bu da baskının bir çeşididir ve eğitimli başörtülü hanımları evlerine hapsetmekten başka bir işe yaramaz.

Özelde Başörtüsü sorunun çözümünü MAZLUMDER ve İnanç Platformu olarak hiçbir siyasi partiye ihale edemeyiz. Bu sorun halkın sorundur, çözümü halktadır, sorunun mağdurlarındadır. Endişesi olanlara soruyoruz, bu meselede çözümün parçası olmaya var mısınız?

Hak ve adalete dayanan taleplerimizden vazgeçmek, düşünce ve inancımızı diri diri toprağa gömmek demektir. Hiç kimse ya da kurum özelde başörtüsü hakkımız için bize sabır tavsiye etmesin. Yıllarca kurumlar arasındaki mutabakattan dem vuranlar son açılımlardan sonra hem toplumsal hem de kurumsal mutabakatın sağlandığını görmüyorlar mı? Açığı kapalısı ile bu toplum bu yasağın kalkması konusunda önceden de mutabıktı, şimdide mutabıktır. İnancının gereklerini yerine getirmeye çalışan insanları oy deposu olarak gören sağlı sollu güçler verdikleri sözleri ne zaman tutacaklar?

200 haftadır verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz, umarız bir bu kadar daha beklemeyiz. Güzel ülkemizin tüm vatandaşlarının eşit ve adil şartlar içinde özgürce yaşayabileceği umudu hala içimizde.

200 haftadır azimle burada direniş büyüten kardeşlerimize, bizleri yalnız bırakmayan gönüldaşlarımıza, diğer illerde sesimize ses katanlara buradan bin selam olsun!

Hepinizi saygıyla selamlarız.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA MEDİNE KÜÇÜK

One thought on “Kocaeli direnişi 200’üncü haftada!

  • ben bu siteyi yeni gördüm baş örtüsüne özgürlük yürüyüşü çok güzel hak arıyorsunuz fakat cılız kalmışsınız kendinizi fazla duyuramıyomusunuz yoksa kimse katılmıyomu,ben artık başörtü sorununu dile getirilmiyo sanıyodum görünce şaşırdım allah yardımcımız olsun.islam garip geldi geldiği anlaşılmadanda kıyamet kopar herhalde allah duyan,gören kul olmayı nasip etsin amin

Bir cevap yazın