Van: Halk tavrını koymalıdır

Anadolu Gençlik Derneği, Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, Erdem-Der, Memur-Sen, Mazlum-Der, Vim-Der ve Umut Işığı Derneği tarafından oluşturulan Van Hak ve Özgürlükler Platformu, başörtüsü eylemlerine Sanat Sokağı’nda devam ediyor. Bu hafta Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yekta Özel tarafından yapılan 128’inci basın açıklaması, “Ülkemizin geleceğine büyük etkiler yapan gelişmelere tanık olduğumuz şu günlerde doğru tarafı seçmenin onurunu yaşayıp kararlılığımızı sürdürerek 128. basın açıklamamızla yine sizinle beraberiz.” ifadeleriyle başladı. Eylemde “insanlar her ne durumda olurlarsa olsunlar her zaman için adaletten, iyilikten, özgürlükten kısacası doğrudan yana duruşlar sergilerler” mesajı verilirken, CHP’ye samimiyetini gösterebilmesi için  “gelin 8 yıllık kesintisiz eğitim ile Kur-an kurslarının 12 yaşından küçük çocuklara yasaklanmasının önündeki engelin kaldırılmasına yönelik gereken çabaları sarf edin ve seçimler yapılmadan önce de bunu gerçekleştirin.” çağrısı yapıldı.

Eylemde okunan açıklamanın tam metni:

İçinde yaşadığımız sancılı günler sadece ülkemiz sınırları dahilinde kalmayıp bütün yerküreyi kapsamaktadır. Türkiye, Ergenekon terör örgütüyle yüzleşerek sınavını verirken, dünya devletleri de Gazze ve Filistin konusundaki tavırları ile imtihanını vermektedir. Pragmatik hesaplar uğruna İsrail’in yıllardır sürdüre geldiği vahşetine sessiz mi kalınacak yoksa insan onuru menfaatler üstüdür denip harekete mi geçilecek. Gazze genel anlamda dünyaya insanlık ölmemeli mesajı verirken özelde İslam âlemine zulme başkaldırıyı, şahadeti, direnişi hatırlatarak ümmet bilincini güçlendirmiştir.

İnsanlarda olduğu gibi topluluklarda da ve devletlerde de inişli-çıkışlı dönemler yaşanır. Onurlu insanlar her ne durumda olurlarsa olsunlar her zaman için adaletten, iyilikten, özgürlükten kısacası doğrudan yana duruşlar sergilerler. Unutulmamalıdır ki yaşadığımız çağ insan özgürlüklerinin değer kazanmaya başladığı bir çağdır. Ülke halkı bu manada şahitlik ettiği döneme tavrını koymalıdır. Zulme, sömürüye, haksızlığa, baskıya dur deyip seslerini yükseltmeyi bilebilmelidir. İslam düşmanı, din istismarcısı oy avcılarına ve onların süslü söylemlerine kanmamalıdır.

Bilindiği üzere CHP bundan birkaç ay önce çarşaflı bayanların partiye üye olma propagandası yapmış, bu açılımıyla samimi olmadığı bunun tamamen bir seçim propagandası olduğu ayan beyan ortada idi. O gün çarşaf propagandası yapan aynı CHP bu günde kur-an kursu propagandası yapmaktadır. CHP’nin Yerel seçim yatırımı olan bu açılımını samimi bulmuyoruz. Eğer söylemlerinizde samimi iseniz ve bu açılımınız mevsimlik değilse, gelin 8 yıllık kesintisiz eğitim ile Kur-an kurslarının 12 yaşından küçük çocuklara yasaklanmasının önündeki engelin kaldırılmasına yönelik gereken çabaları sarf edin ve seçimler yapılmadan önce de bunu gerçekleştirin. Haydi, eğer söylemlerinizde samimi iseniz bunu yapın da, bütün halk buna tanık olsun.

Keskin sirke küpüne zarardır misali devlet merkezli yaklaşımlar halkını kendine yabancı kılmaktadır. Darbeler sonucunda oluşturulmuş anayasa metinleri halkın pratik yaşamından uzak olup sınırlandırıcı, tek tipleştirici bir özellik arz etmektedir. Bu nedenle ülkemizde insanların merkeze alındığı yeni bir anayasa oluşturma çabaları acilen başlatılmalıdır. Türkiye insanına zaten uymayan, dar gelen gömlek artık eskimiştir ve iyice sıkmaktadır. 21. yüzyıla hitap eden doyurucu, ikna edici, özgürlükçü yasalar oluşturulmalıdır.

Ülkemizin AB endeksli son yıllardaki demokratik yaklaşımları olumlu bir hava oluştursa da yeterli değildir. Kürtçe yayın yapan televizyon ile aleviler için yapılan açılım demokratikleşmeye katkı sağlamakla birlikte bu açılımlar samimi bulunmamaktadır. Örneğin halen F tipi cezaevlerinde tutuklular aileleriyle Kürtçe konuşturulamamaktadır veya insanlar sırf Kürtçe konuştukları için hüküm giymekteler. Bununla birlikte başörtüsü konusuna halen bir çözüm getirilmeyişi de oldukça manidardır. Tıkanıklığın önü açılmalıdır. Bu konuda yetkili organlara bir kez daha sesleniyoruz. Gücünüzü halktan aldığınızı unutmayınız. kişisel haklara saygılı olup, anlaşılabilir, makul, insan onuruna yakışır çözümler üretmelisiniz.

İnsanların haklarına ve özgürlüklerine müdahale sürdükçe bizlerde burada olmaya kararlı bir şekilde devam edeceğiz.

Van Hak ve Özgürlükler Platformu adına
Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yekta ÖZEL

Bir cevap yazın