İşgal Güçleri 20 ev ve işyerini yıktı

Uluslararası İnsan Hakları Dayanışma Kurumu yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin bu yılın başından beri, Gazze’de yerle bir ettiği binlerce evin yanında Batı Yaka’da da 20 kadar ev ve işyerini yıktığını duyurdu. İşgal güçlerinin Filistin halkına karşı saldırganlığını artırdığına ve bu saldırılardan Filistinlilere ait evlerin de paylarını aldıklarına dikkat çeken kurum, işgal güçlerinin gasp ettikleri topraklarda Filistinlilere ait onlarca evi ruhsatı olmadığı gerekçesiyle yerle bir ettiklerini belirtti. Bilindiği gibi Siyonist işgal devleti Gazze’ye yaptığı son vahşette Gazze’deki evleri, işyerlerini, okulları, camileri, dükkânları, hükümet binalarını, hastaneleri ve alt yapıyı kasıtlı bir şekilde hedef alarak yerle bir etti. Bazı mahalleleri haritadan sildi. Bu vahşette 45 cami, 8’i hastane olmak üzere 34 sağlık merkezi ve 26 sağlık ocağı yerle bir edildi.

Uluslararası İnsan Hakları Dayanışma Kurumu yayınladığı raporda ayrıca, işgal güçlerinin Gazze ve Batı Yaka’da yaptığı baskı ve zulümlerin yanında Kudüs şehrinde de, Filistinlileri tehcire zorlamak için evlerini yıktığını, Mescid-i Aksa’yı tehdit edecek şekilde tüneller kazdığını, burayı yıkmak için sinsi planlar uyguladığını ifade etti.

Raporda ayrıca yapılan zulüm ve baskıların bununla sınırla kalmadığı ifade edilerek, geçen sene el-Halil ve Kudüs şehirlerinde olduğu gibi bazı Filistinli ailelerin tehdit ve baskılarla zorla evlerinden çıkarılıp yerlerine Siyonist ailelerin yerleştirildiğine de dikkat çekildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın