Akyazı: Yasak ve dayatmalara hayır!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu tarafından düzenlenen başörtüsüne özgürlük eylemleri sürüyor. Bu hafta 107’inci kez toplanan platform mensupları adına basın açıklamasını Burhan Çimşit okudu. Çimşit, “Yerel seçimler yaklaşırken ülkemizdeki din istismarcıları insanlarımızın gözünü boyamaya çalışmaktadır. Doğal olarak başörtüsü üzerinden devam etmekte olan bu istismarın şekli ve boyutu bölgelere göre çeşitlilik arz etmektedir. Çarşaf ve başörtüsü açılımları daha başlamadan sona eren CHP, Ankara Nallıhan’da belediye başkan adayı olarak başörtülü bir kadın adayı vitrine çıkarırken, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise seçildiği taktirde hiçbir başörtülü personeli işten çıkarmayacağını taahhüt etmektedir.” diyerek, CHP açılımlarını ibretle izlediklerini belirtti ve ekledi: “Daha düne kadar başörtüsü ile kamusal alanda bulunulamayacağını savunan ve Kuran eğitimini engellemek için akla hayale gelmedik yollara başvuranları bugün ibretle izliyoruz.” Platform, basın açıklamasının sonunda Özgür-Der’e açılan kapatma davasını eleştirerek dayanışma mesajı verdi. 

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Yerel seçimler yaklaşırken ülkemizdeki din istismarcıları insanlarımızın gözünü boyamaya çalışmaktadır. Doğal olarak başörtüsü üzerinden devam etmekte olan bu istismarın şekli ve boyutu bölgelere göre çeşitlilik arz etmektedir.

Çarşaf ve başörtüsü açılımları daha başlamadan sona eren CHP, Ankara Nallıhan’da belediye başkan adayı olarak başörtülü bir kadın adayı vitrine çıkarırken, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise seçildiği taktirde hiçbir başörtülü personeli işten çıkarmayacağını taahhüt etmektedir. Aynı şekilde bu siyasi partinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen ise her semtte Kuran Kursu açacaklarını vaat etmektedir.

Tüm bu dini değerlere saygı gösterilerinin neden şimdi yapıldığını halkımız elbette çok iyi analiz etmektedir. Daha düne kadar başörtüsü ile kamusal alanda bulunulamayacağını savunan ve Kuran eğitimini engellemek için akla hayale gelmedik yollara başvuranları bugün ibretle izliyoruz.

Tüm bu siyasi şovlara rağmen başörtüsü yasağı tüm yönleriyle devam etmektedir. Başörtülü bir avukat olan Fatma Benli geçtiğimiz günlerde davet edildiği bir toplantının üniversitede yapılıyor olması nedeniyle başörtülü olarak katılmasının mümkün olmadığını belirterek kendi isim ve soy ismini taşıyan ve başı açık olan bir hanıma bu davetiyeyi verebileceğini ifade etmiştir.Son derece anlamlı bir mesajı içinde barındıran bu tavır yasakçı zihniyeti bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Yine ilköğretim okullarındaki resmi törenlerin zorunlu olmasına karşı bir kampanya başlatan ÖZGÜR-DER hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kapatma isteğiyle soruşturma başlatmıştır. Bu soruşturmanın açılmasının ifade özgürlüğüne büyük darbe indireceğini düşünüyor ve ÖZGÜR-DER’in kapatılmaya çalışılmasının aynı zamanda örgütlenme özgürlüğünün de açık bir ihlali olacağına inanıyoruz. Resmi ideolojinin çocuklarımıza dayatılmasına ve yasakçı, tek tipçi eğitim anlayışına karşı olduğumuzu ifade ediyor, ÖZGÜR-DER’e desteğimizi iletiyoruz.

Her açıdan özgür ve onurlu bir hayata sahip olmak dileğiyle saygılarımızı sunuyoruz. Gelecek hafta cumartesi saat 12.30 da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın