Başörtüsü yasağı hak ihlalilidir

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Almanya’daki başörtüsü yasağının insan haklarını ihlal ettiğini bildirdi. Örgüt tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de açıklanan raporda, Almanya’nın bazı eyaletlerinde başörtüsüyle görev yapan öğretmenlere ve memurlara getirilen “dini sembollerin taşınmaması” yasağının ayrımcılık olduğu savunuldu. Örgütün Avrupa ve Orta Asya sorumlusu Haleh Chahrokh, bu eyaletlerdeki yasaların açık bir şekilde başörtüsüne karşı olduğunu ve kadınları meslekle inanç arasında tercih yapmaya zorladığını ifade etti.Uygulamalardan dolayı bu kadınların cinsiyet ve dini açıdan dışlandıklarını kaydeden Chahrokh, sınırlamanın dışlayıcı olmadığı yönündeki iddiaların yanlışlığına dikkati çekti.

Almanya’da 8 aydır yapılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin, Bremen, Hessen, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya ve Saarland eyaletlerinde devlet okullarında öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağının bulunduğuna, ilgili yasaların son 5 yılda çıkartıldığına işaret edildi.

Bu yasalarda açık bir şekilde başörtüsünden bahsedilmediği belirtilen raporda, ancak eyalet meclislerindeki tartışmalarda hep başörtüsünün konu edildiğinin altı çizilerek, bunun yanı sıra bu konuda alınan mahkeme kararlarının çoğunun başörtüsü takmak isteyenlerin lehine sonuçlandığı hatırlatıldı.

Yasak dışlayıcı ve yabancılaştırıcı

Araştırma çerçevesinde Müslüman kadınlarla konuşulduğu, bu yasakların kadınların hayatlarının değişmesine neden olduğunun görüldüğü kaydedilen raporda, kadınların bazılarının yasaklardan dolayı başka bir eyalete ya da yurt dışına gittiği, bazılarının da iş yerini kaybetmemek için başörtülerini çıkartmak zorunda kaldığı, Almanya’da yaşamalarına rağmen kendilerini yabancı ve dışlanmış hissettiği bildirildi.

Başörtüsü yasağını savunanların, yasağın kadınları baskılara karşı koruduğunu ve kadınlara daha fazla özgürlük verdiğini savundukları belirtilen raporda, kendileriyle görüşülen kadınların ise, kendi istekleriyle başörtüsü taktıklarını söyledikleri, ayrıca başörtüsüyle öğretmenlik yapan kadınların bu meslekten dışlanarak baskıya karşı korunamayacakları ifade edildi.

Bazı kadınların da, yasakların kendilerine özgürlük getirmediğini, sosyal durumlarının kötüleştiğini söyledikleri belirtilen raporda, bir kadının ”Okullarda temizlik yaptığımız sürece kimsenin başörtüsüyle bir sorunu yoktu” dediği kaydedildi.

”Human Rights Watch”, eyalet hükümetlerine, dini kıyafet ve sembolleri yasaklayan yasaları gözden geçirmeleri ve kaldırmaları, böylelikle şartları uluslararası insan hakları kriterlerine uygun hale getirmeleri çağrısında bulundu.

Kaynak: Milli Gazete

 

One thought on “Başörtüsü yasağı hak ihlalilidir

  • Dileyen dilediği gibi giyinsin, dileyen dilediğine inansın herkesin kişisel tercihi kendini ilgilendirir baskılarla bir yere varılamaz. Bunu anlamak bu kadar zormu anlamıyorum doğrusu…

Bir cevap yazın