Akyazı: 12 yıldır neden hesap sorulmadı

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemleri 108’inci haftasına girdi. Basın açıklamasını platform adına Bayram Balık okudu. 28 Şubat’ın yasaklarına devam edildiği hatırlatılarak başlayan eylemde 28 Şubat ve Ergenekon gündemlerine ilişkin şunları söyledi:”Ülkemizi ekonomik, sosyal, siyasi ve manevi yönden batağa sürükleyen 28 Şubatı programlatıp uygulayan faillerden 12 yıldır neden hesap sorulmadı. Ergenekon soruşturmalarından kamuoyuna yansıdığı kadarıyla görülüyor ki hukuk dışılığı devam ettirmek isteyen faillerin ortaya çıkartılıp yargılanmasında endişe duyuyorlar. Halkın üzerinde zorbalık tahakküm ettirenlerin yargılanmalarının sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Bugün 28 Şubat, yasaklar devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü şapkayla derslere girmek isteyen kız öğrencilere tahammül edememiş, kız öğrenciler hakkında soruşturma açmıştır. İdari makamda olanların keyiflerine göre yasak koyma, zulüm etme, soruştur açma gibi lüksleri yoktur.

Ülkeyi idare etmekle yükümlü olan iktidar yetkililerine ve eksikleri, yanlışları dile getirip doğruları ortaya koymakla yükümlü, muhalefet yetkililerine sesleniyoruz: Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlara saygınız varsa yerel seçimlerden önce mecliste birkaç saatlik çalışma ile yasakları tamamen kaldırır, inanç özgürlüğünün önündeki engelleri tamamen yok edersiniz.

Öte yandan milli eğitim bakanlığından okullara anti boykot genelgesi gönderilmesi Başbakan’ın Davos çıkışının özrü mü? Yoksa katil İsrail’e destek veren küresel sermayenin şımarık şirketlerinin ürettiği ürünleri boykot etmek okullardaki saygı duruşundan daha mı basit algılandı. Bakana hatırlatırız. Mevlana ne güzelde söylemiş: Ya olduğun gibi görün yada; göründüğün gibi ol.

Bugün 28 Şubat tüm darbelerin hukuksuzca uygulandığı ülkemizde bundan 12 yıl önce başta 54. Cumhuriyet Hükümetine ve dindar insanların üzerine post modern bir darbe yapılmıştı. İrticacı diye insanlar, dernekler, vakıflar, esnaflar, iş adamları, siyasiler, bürokratlar, memurlar ve öğrenciler cuntacılar ve yardımcıları tarafından fişlendi. Ardından baskılar, yasaklar, zulümler, işkenceler yapıldı. Uzantılarını hala görmekteyiz.

Şimdi soruyoruz: Ülkemizi ekonomik, sosyal, siyasi ve manevi yönden batağa sürükleyen 28 Şubatı programlatıp uygulayan faillerden 12 yıldır neden hesap sorulmadı.

Ergenekon soruşturmalarından kamuoyuna yansıdığı kadarıyla görülüyor ki hukuk dışılığı devam ettirmek isteyen faillerin ortaya çıkartılıp yargılanmasında endişe duyuyorlar. Halkın üzerinde zorbalık tahakküm ettirenlerin yargılanmalarının sonuna kadar takipçisi olacağız.

Yasaksız günler temennisiyle gelecek cumartesi saat 12:30 da buluşmak üzere saygılar sunarız.

 

Bir cevap yazın