Orgeneral Karadayı’ya suç duyurusu

Mazlumder ve Özgür Eğitim-Sen, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında, çeşitli internet sitelerinde yer alan ses kayıtları sebebiyle suç duyurusunda bulundu. Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, “Brifinglendirilememiş birkaç cesur savcıyı, birkaç cesur iyi adamı arıyoruz. Bu birkaç cesur iyi adamın açacağı bir kapı, bu ülkeyi apaydınlık yapacaktır, karanlık hiçbir köşesini bırakmayacaktır.” dedi. Mazlumder Genel Sekreteri Emre Yurtalan ise söz konusu kayıtların ‘Türkiye’nin o dönemde çok olağanüstü bir süreçten geçtiğini, askerî vesayet rejimini andıran bazı müdahalelerin, beyanların, telkinlerin olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu’ söyledi. Kayıtların şu ana kadar yalanlanmadığını aktaran Yurtalan, savcılık makamının, herhangi bir soruşturma başlatılmaması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı verdiklerini söyledi: “Ses kayıtları gerçek ise İsmail Hakkı Karadayı hakkında TCK’nın 309., 311. ve 312. maddelerinde belirtilen suçlardan cezalandırılması için dava açılmasını talep ediyoruz.”

Özgür Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

Değerli basın mensupları; bildiğiniz gibi eski Genel Kurmay başkanı İ Hakkı Karadayı’nın konuşmaları internete düştü. Şuana kadar Karadayı’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Sukut ikrardan gelir sözü gereğince söz konusu kasetteki itirafları nedeniyle kendisi hakkında suç duyurusu yapmaya geldik.

Biliyorsunuz ki ülkemizde pek çok defa darbeler yapıldı. Kendi iktidar ve çıkarları için ülkeyi defalarca karanlığa gömdüler. Neron sadece Roma’yı yakmıştı ama bu neronistler ülkenin tümünü ateşe verdiler. Ekonomiyi yaktılar, siyaseti yaktılar, hukuku, üniversiteleri yaktılar, bu ülkenin geleceğini ve gençleri yaktılar daha yetmedi on yedi bin insanı faili meçhullerle toprağın altına gömdüler.Bundan öncede darbeciler hakkında suç duyurusunda bulunduk ama maalesef savcıları harekete geçiremedik.

Birkaç cesur savcının başına gelenlerden korkularından mıdır nedir, uçlular hakkında gereğini yapmadılar.

Ortada suçun faili tarafından yapılan itiraflar var! Bu itirafları apaçık suç sayan yasalar var! Ancak darbeciler ellerini kollarını sallayarak hala aramızda dolaşıyorlar. 28 Şubatta bir gece yoksal halkı yüzde kırk fakirleştirdiler. Halkın paralarıyla alınmış ve vatan savunması için kendilerine emanet edilen tankları halkın üstüne sürdüler. Yine tehdit ve dehşet salarak halkı yıldırmak, siyaseti yıpratmak ve iktidarı düşürmek için toprağın altına silahlar bombalar depo ettiler. Ülkenin başbakanlarına ağza alınmayacak küfürler ediyorlar, bakanlarını “kazığa oturtmakla” tehdit ediyorlar.

Artık buna bir son vermeli. Hani “birkaç iyi adam” tabiri var ya bizde birkaç iyi savcı arıyoruz. Brifinglendirilmemiş, birkaç cesur savcıyı, birkaç cesur iyi adamı arıyoruz. Bu birkaç cesur iyi adamın açacağı bir kapı, bu ülkeyi apaydınlık yapacaktır, karanlık hiçbir köşesini bırakmayacaktır. Çünkü darbeciler, karanlık neredeyse orada yuvalanıyorlar, orada örgütleniyorlar ve bu ülkenin geleceğini kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için Neron gibi yakmaktan geri durmuyorlar.

Bunların önünü tıkamamız lazım. Bunun için yargıya ve siz basına iş düşmektedir. Bunlar siyasilerden korkmuyorlar. Ama yargıdan ve basından korkarlar. Aydınlatalım bu ülkeyi hep birlikte.

Darbeceler darbe rüyalarını nerde görmeliler biliyor musunuz? Emekli olduklarında sahil kenarında şezlongun altında öğle sıcağında beyinleri sulanıp halüsinasyon görürken, görebilmeliler ancak. Bize gelecek tehditlere aldırmadığımız gibi bunlardan da korkmuyoruz. Olacak olan en fazla on yedi bin faili meçhulün, on yedi bin ikiye çıkması olur. Halkımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için buradayız.

Encümen-i danişler kurmuşlar, meşruiyetleri kendinden menkul. Devletin kimi odaklarını millet iradesine karşı kendi çıkarları için kışkırtıyorlar. Biz de halk-ı danişiz halk adına buradayız ve kamu adına iş gördüğünü söyleyen yargıçlara sesleniyoruz; yargılayın bu darbecileri artık.

 

Bir cevap yazın