Kocaeli: Başörtüsü akdimizdir

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 203.hafta başörtüsüne özgürlük eylemi 07.03.2009 tarihinde saat 12.30’da İzmit İnsan hakları Parkında yapıldı.Basın açıklaması MAZLUMDER Kocaeli Şube gönüllüsü Mehtap Demir tarafından okundu.Açıklamada şöyle denildi: “203.haftadan beri bu meydanda bulunmaktayız çünkü, birileri bize rağmen bizim adımıza bir takım hesaplar yapmakta. Buradayız çünkü, birileri bizim inanç ve değerlerimizi bize ihsan ediyormuş gibi siyasi, sosyal ve kültürel açıdan bir sömürü mekanizmasının içinde bizleri tutmaya çalışmakta. Başörtüsü yasağının gölgesinde kimlerin hangi köşe başını tutma ve oradan kendisine nasıl bir çıkar yol bulma hesabı güttüğünü biliyor ve görüyoruz. Tüm bu mekanizmaları deşifre ederken, bizler üzerinden yürütülen dönüştürme politikalarının karşısında durmaktayız. Tüm Dünya’da, kadın mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilerek belirlenen tarih öncesinde, kadının insan hakları konusunda çifte standart güden, kadını bir meta olarak gören anlayış ve yorumları kınamaktayız. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulması için toplumun her kesiminden insanın kadına karşı zihin algısında ki çarpıklığın değişmesi gerekmektedir. Kadın sorunlarının çözümü toplumun zihniyetinde ki kadın algısı ve kadının sahip olduğu hak anlayışı ile doğru orantılı olacaktır. Kadın haklarından dem vuranlar başörtüsü meselesinde samimiyetlerini göstermelidirler.

Eylemde okunan açıklamanın tam metni:

Haftayı ay, ayı yıl yaparak kronik bir hale getirilmiş yasağı; uygulayıcılarının, muhataplarının hafızalarında diri tutan, yasağa dair tüm uygulamaları tespit ve teşhir eden ve buna karşı mücadele yürüten gönüldaşlarımız ve bizler, bugün yine bu vazife ile burada bulunmaktayız.

Burada bulunmaktayız çünkü, birileri bize rağmen bizim adımıza bir takım hesaplar yapmakta. Buradayız çünkü, birileri bizim inanç ve değerlerimizi bize ihsan ediyormuş gibi siyasi, sosyal ve kültürel açıdan bir sömürü mekanizmasının içinde bizleri tutmaya çalışmakta. Başörtüsü yasağının gölgesinde kimlerin hangi köşe başını tutma ve oradan kendisine nasıl bir çıkar yol bulma hesabı güttüğünü biliyor ve görüyoruz. Tüm bu mekanizmaları deşifre ederken, bizler üzerinden yürütülen dönüştürme politikalarının karşısında durmaktayız. Tüm bu politikaların Devlet- birey, birey toplum ilişkisine de yansıdığını görmekteyiz. Türkiye’de yaşanan temel insan hakları sorunlarının, spesifik olarak kadın sorunlarının ve başörtüsü yasağının da temelinde bu çarpık anlayış bulunmaktadır.

Tüm Dünya’da, kadın mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilerek belirlenen tarih öncesinde, kadının insan hakları konusunda çifte standart güden, kadını bir meta olarak gören anlayış ve yorumları kınamaktayız. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulması için toplumun her kesiminden insanın kadına karşı zihin algısında ki çarpıklığın değişmesi gerekmektedir. Kadın sorunlarının çözümü toplumun zihniyetinde ki kadın algısı ve kadının sahip olduğu hak anlayışı ile doğru orantılı olacaktır. Kadın haklarından dem vuranlar başörtüsü meselesinde samimiyetlerini göstermelidirler.

Başörtüsü bizler için inanç hürriyetinin yanında, düşünce ve ifade hürriyetidir. Başörtüsü aynı zamanda kadının insan hakkıdır. Uğruna on binlerce insanın bir şekilde hayatından bedel ödediği başörtüsü, ne bunların hepsidir, ne de hiç biri değildir. Başörtüsü Yaratıcı ile aramızda ki akdin bir parçasıdır. Başörtüsü bizim, hayat algımız ve perspektifimizi taşıyan değerler bütünüdür aynı zamanda.

KOCAELİ İnanç Özgürlüğü Platformu adına
MAZLUMDER Kocaeli Şube gönüllüsü Mehtap Demir

Bir cevap yazın