Sorunu CHP çözermiş; tabi tabii!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, bu haftaki eyleminde “Açılımlar saçılım oldu” tespitini yapmış, yerel seçimler yaklaşırken ortaya çıkan siyasi tablonun acziyetine ve seviyesizliğine işaret etmişti. CHP’nin İstanbul Sultanbeyli’den aday gösterdiği Sultanahmet Camii eski imamı Osman Nuri Bedir’in partisinin ‘din açılımları’nı daha da genişletme adına söyledikleri bu tespitin haklılığını bir kez daha ortaya koyuyor. Türkiye’nin ‘din’le ilgili problemlerin çözüm merkezi olarak CHP’yi gören Bedir, iktidara geldiklerinde üniversitelerdeki başörtüsü sorununu çözeceklerini, imam hatip liselerinin önünü açacaklarını, hafızlık müessesesini bitiren zorunlu eğitimi kaldıracaklarını belirtiyor. Zaman’dan Salih Zengin’e röportaj veren Bedir’in (s)açılımları bununla da kalmıyor: “Ayasofya’yı biz açacağız, ilk namazı da ben kıldırmak isterim.” CHP’nin dinî açılımlarının kapatılma sebebi olmayacağını ancak AK Parti yapsaydı kapatılabileceğini söyleyen Bedir, “Çünkü bizim şoför sağlam, ehliyeti var, bir yere çarpmaz diye düşünüyorlardır herhalde.”diyor. Oysa ki şöyle demeliydi: Devlet, kendi partisini neden kapatsın?

Yasaklayan CHP sorunu çözermiş, yerseniz…
Bedir, CHP Nallıhan adayının seçildiği takdirde resmi görevde başını açacağını söylemesini “Ya bu saçın çok fazla esprisi yok. Faiz nasıl haramsa ve buna rağmen bu yapılıyorsa, başörtüsü hassasiyetine takılıp kalmak da doğru değildir.” şeklinde değerlendirirken başörtüsü yasağının çözümünü de şöyle anlatıyor: “Toplumsal beklenti var ama %100’ü bu anlayışta mı? Değil. %40’ı da bunun karşısında. CHP devlet kuran bir partidir, yanlış yapmaz. Usulüne göre, konjonktürü oluşturarak bu olayı çözecek. Samimiyet testine ihtiyacımız yok. Bizi bir dönem seçer halk, çözülüyor mu çözülmüyor mu görürler.” Aslında Bedir’in konuyla ilgili başka görüşleri de var lakin nihayetinde kuru bir retorikten ve seçim öncesi klasik oyunlardan başka bir şeye tekabül etmiyor. Başörtüsü yasağını CHP’nin çözeceğini iddia etmek ise ilginçtir son dönemde muhafazakâr kesimde de dillendirilir oldu. “Biz bu işi çözemeyiz” demenin başka bir yolu olsa gerek. Lakin başörtüsünü yasaklayan bir zihniyetten sorunu çözmesini beklemek ne kadar mantıklı? Kamusal alanda yasağa devam mesajını her vesile ile veren CHP zihniyetinin ve bu zihniyetin sivil ve askeri bürokrasideki taşıyıcılarının yasağı çözeceğini ummak, tren istasyonunda vapur beklemekten başka ne anlama gelebilir ki?

Platform Haber

 

One thought on “Sorunu CHP çözermiş; tabi tabii!

  • Zaman’ın muzip muhabiri Salih zengin gerçekten güzel bir röportaja daha imza atmış. Okurken gözlerimden yaş geldi. CHPli imamın foyasını ve çelişkilerini ortaya çıkarmış. Tebrikler…

Bir cevap yazın