Akyazı: Başörtüsü yasakçısı zihniyet sürüyor

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemi 110. haftasına girdi. Basın açıklamasını platform adına Burhan Çimşit okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizin sosyal, ekonomik ve siyasi sorunları gün geçtikçe artıyor. Dünya adeta küçük bir köy halini alırken, küresel güçlerin ürettikleri siyasi ve ekonomik krizlerle insanlar açlık ve sefaletle korkutuluyor, yeni sömürü alanları oluşturuluyor.İnsani ve ahlaki değerlerin yozlaşmasıyla birlikte sosyal hayat büyük ölçüde yıkıma uğruyor ve okulda, ailede ya da sokakta şiddet olaylarının önü alınamıyor. Ancak tüm bu yaşanan gelişmeler hak ve özgürlük mücadelemizi engellememeli.Resmi törenlerde başörtülü insanlarımıza karşı yasakçı zihniyetin baskısı devam etmektedir. Geçen gün Diyarbakır’da yaşanan olayda İstiklal Marşının kabul edilişinin 88.yıldönümü etkinliği çerçevesinde Kültür Sarayındaki törene katılan başörtülü kadınlar toplantıdan çıkarılmak istenmiştir. Başörtülü kadınların protokolde olduğunu gören askeri yetkililer buna tepki olarak salonu terk etmişlerdir.

İnsanlarımızı her yönüyle tek tipleştirmeye çalışan zihniyet sahiplerinin bu ve benzeri davranışları tamamen keyfi ve hukuk dışıdır. Kılık kıyafet ayrımcılığı yaparak toplumu kutuplaşmaya zorlayan bu anlayış, farklılıklara saygı göstermeyen bir anlayıştır.

Ne yazık ki askeri okullar, orduevleri ve askeri tesislerde görev yapan personelin başörtülü ziyaretçileriyle görüşmelerine hala izin verilmemektedir. Bu hukuk dışı uygulamaların biran önce sona ermesi gerekmektedir.

Akyazı Başörtüsü Platformu olarak, inançlarımızı savunmaya ve yasakların kaldırılması için mücadele etmeye aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Zalim kim olursa olsun mazlumdan yana olmak gibi erdemli ve vicdani bir sorumlulukla başörtüsü yasakçılarına karşı onurumuzu koruyacağız.

Yasaksız günler temennisiyle gelecek cumartesi saat 12:30 da buluşmak üzere saygılar sunarız.

 

Bir cevap yazın