Kocaeli: Soykırımcılar yargılansın!

Kocaeli İnanç özgürlüğü Platformumu 204.hafta basın açıklaması saat 12,30’da 14 Mart 2009 günü İzmit Sabri yalım parkında yapıldı.Basın açıklamasının konusu “İsrailli soykırımcı yetkililer hakkında MAZLUMDER’in savcılıklara yaptığı suç duyurusuna Adalet bakanı Mehmet Ali Şahin’in duyarsız kalıp hala bir cevap vermemesi ile ilgiliydi.Basın açıklamasına değişik STK’lar, Kocaeli Tabipler Odası, EMEP, AGD , Genç Der’de destek verdi.MAZLUMDER Kocaeli Şube başkanı Çetin Tahtacının yaptığı basın açıklaması metni aşağıdadır.EMEP adına konuşan Tarık Güler, MEB Bakanlığına yayınlanan boykot karşıtı genelgeden bahsederek, sivil toplumun bu konuda desteğinin önemli olduğunu söyledi.Tabipler odası başkanı Aykut Çelik, Irakta A.B.D de aynı soykırımı yaptığını İsrail ve A.B.D ilr tüm anlaşmaların iptalini, istedi.Genç-Der adına konuşan Hanzale Yayla, Haçlı batının çifte standardından bahsedip, Sudana karşı takınılan tavrın neden İsrail’le karşı takınılmadığını sordu.Adalet bakanına ulaştırılmak üzere “İsrailli soykırımcı yetkililer derhal yargılansın” imza kampanyası başlatıldı.
BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ:
204.HAFTA BASIN METNİ

“Sayın Adalet Bakanı DAVOS’UN arkasında dur”

Değerli basın mensupları, değerli kamuoyu.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu olarak 204 haftadır, bu meydanlardan zulme seyircisiz kalmadık, zalimin yapmış olduğu zulüm karşısında bir elin parmakları gibi beraber olmaya çalıştık. Mazlum insanlara zulmü yapanlar, yaptıklarının karşılığını mutlaka ödemelidirler. Tarih kitaplarında onların yaptıkları bu zulüm kara bir sayfada yer alacaktır.

İsrail ‘in GAZZE’ye düzenlediği saldırının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert ile diğer devlet ve askeri yetkililerin, Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘’soykırım” ve ‘’ insanlığa karşı suç ” maddeleri yönünden cezalandırılmaları için MAZLUMDER’in tüm şubeleri ve Kocaeli Şubesi olarak ta, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk.

MAZLUMDER’in Gazze’de yaptığımız rapor çalışması ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünce de teknik olarak ispatlanan İsrail’in fosfor bombası kullandığı yönündeki belgelerimizi de Türkiye ve dünya kamuoyunun dikkatine sunmuştuk.

MAZLUMDER Genel Merkez tarafından yapılan suç duyurusu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edilmiş ve yasa gereği dava açılabilmesi için Adalet Bakanlığından bir fezleke ile izin talebinde bulunulmuştur.Ancak izin talebi üzerinden yaklaşık bir ay geçmiş olmasına rağmen Adalet Bakanlığından henüz bir cevap alınamamıştır.

Sayın Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN’ın, tüm insanlık vicdanında müspet karşılık bulan, zulmü ve zalimi deşifre eden “DAVOS” çıkışına rağmen bunun Adalet Bakanlığı tarafından somut bir adıma dönüştürülememiş olması kamuoyunda hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bildiğiniz üzere “geciken adalet, adalet değildir.” İnsan hakları alanında 18 yıldır faaliyet gösteren MAZLUMDER merkez ve şube yönetimleri olarak, gönüllülerimiz ve yeryüzünün adalete gönül vermiş tüm insanları adına, dava açılabilmesi için sabırsızlıkla vereceğiniz onayı beklemekteyiz.

Bu nedenle MAZLUMDER olarak adaletin sağlanması sürecini hızlandırmak için “Adalet Bakanı Davos’un arkasında dur” isimli bir kampanyanın başlatılmasına ihtiyaç duyulmuş ve MAZLUMDER Genel Merkezce bu yönde karar almıştır. Kamuoyunda duyarlılık oluşturmak maksadıyla STK’ların da katılımıyla Adalet Bakanlığına yönelik mektup, faks, internet, e-mail, zaman sayacı, kitlesel basın açıklaması vb. yollarla bu kampanyanın etkin bir şekilde sürdürülmesine çalışılacaktır. “Adalet Bakanı Davos’un arkasında dur” kampanyamızın ilk adımı olarak imza kampanyasını başlatıyoruz.

Amacımız İsrailli devlet ve askeri yetkililer hakkında açılması gereken dava ile ilgili olarak Sayın Adalet Bakanı Mehmet Ali ŞAHİN’in herhangi bir gecikmeye meydan vermeden toplumun ve başsavcılığın izin talebine onay vermesini sağlamaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu adına
MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın