Sakarya: Başörtüsü yasakçılarına 183’üncü şamar

Sakarya Başörtüsü Platformu 183’üncü basın açıklamasını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftanın gündeminin değerlendirildiği basın açıklamasında darbe söylentilerinin, yolsuzluklarının, işkencelerin ülkemizde ve dünyada Müslüman halklarını sindirme politiklalarının ve başörtüsü zulmününün devam ettiği belirtildi. Geçtiğimiz hafta istiklal marşının kabulünün 88. kabul yılında düzenlenen etkinlikte askeri oligarşinin müslüman kimliğe tahammülsüzlüğü birkez daha tescillendiği vurgulanan açıklamda kırgızistanda başörtüsü yasağının halkın tepkisiyle geri çekildiği belirtildi. Yasaklar sürdükçe müslümanlar olarak herzaman meydanlarda olunacağının birkez daha belirtildiği basın açıklamasında “Başörtüsü Allahın emri müslüman kadının kimliğidir”,”Örtüne inancına sahip çık”,”Hepimiz başörtülüyüz” pankartları açıldı.

Basın açıklamasının tam metni:

BAŞÖRTÜSÜ YASAKÇILARINA 183. ŞAMAR

Darbe söylentileri, yolsuzluklar, işkenceler, ülkemizde ve dünyada Müslüman halkları sindirme politikaları, başörtüsüne özgürlük yolunda karşılaşılan engeller.
Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanılan olaylardan birkaç kesit sunmak istiyoruz.

Ergenekon terör örgütü davası devam etmektedir, Deniz kuvvetleri eski komutanı Özden Örnek’e ait olduğu mahkeme kararı ile kesinleşen darbe günlükleri terör örgütü davasının ek iddianamesine girmiş bulunmaktadır. Davaya eklenen iddianamenin 3. bölümünde Deniz Kuvvetleri eski komutanının bilgisayarından çıktığı kesinleşen darbe günlüklerine de yer verildi. Darbe günlüklerinde kamuoyunun çok yakından tanıdığı darbeci paşaların bir kaçının da isimleri, darbeye teşebbüs edenler olarak geçmektedir. Dileğimiz işkencecilerin bir an önce yargılanıp gerektiği cezalara çarptırılmalarıdır.
İnananlara uygulanan baskı ve zulümler sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde de kendisini göstermektedir. Birkaç gün önce işgal toprakları Irak’tan dönerken Müslüman bir grup tarafından protestoya uğrayan İngiliz askeri birliği, sanki hiç kan dökmemişler ve de iddia ettikleri özgürlüğü o halka getirmiş kahraman edası ile şehir turları sergilemişler, Müslümanları korkutmak, yıldırmak ve de baskı altına almak için şehir gezilerini uzatmışlardır. Gövde gösterisi de kâfi gelmemiş, protesto gösterilerinde bulunan Müslümanlar tutuklanmış ve hakaretlere maruz kalmışlardır.

Ve asıl gündem maddemiz Başörtüsü …

Kırgızistan’da küçük çocukların dini açıdan etkilenmeleri bahane edilerek devlet okullarına başörtüsü ile girilmesine yasak getirilmişti, ancak Müslüman Kırgız halkı bu elim olay karşısında haklı tepkisini dile getirmiş, yanlış hesabın ülke sınırlarına bile ulaşmadan düzeltilmesini sağlamıştır.

İstiklal marşının kabulünün 88. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle Diyarbakır Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği törende askeri erkân çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. 7.Kolordu Komutanlığını temsilen programa katılan subaylar, programa katılmadan önce salonu kontrol etmek amacı ile emrindeki askerler vasıtasıyla program yerini teftiş ettirmişlerdir. Protokol sırasının hemen arkasında bulunan kapalı iki bayandan rahatsız olduklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerine Milli Eğitim Müdür Yardımcısı kapalı bayanları arka sıralara geçmeye razı etmiş, fakat askeri elitler bu duruma bile tahammül edemeyip programa katılmadan salonu terk etmişlerdir.

Ey yasakçı zihniyet, biz Müslümanlar olarak buradayız. Zulümler bitene ve haksızlıklar son bulana kadar da meydanları terk etmeyeceğiz. Sadece kendi mücadelemizi değil, gelecek nesillerinde mücadelesine omuz veriyoruz. Özgür olmak bedel ödemeyi gerektiriyorsa biz bu bedelleri ödedik ve ödemeye de devam edeceğiz. Başörtülüler devlet dairelerine, üniversitelere ve bütün kamusal alanlara girene, Müslüman halklarında özgürce yaşamaya başlamalarına kadar…

Sakarya Adalet Girişimi Adına Ribat Eğitim Vakfı Adapazarı Şûbesi Bahaeddin KURUOĞLU

Bir cevap yazın