Kocaeli: Başörtüsü yasağı süremez!

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 205. eylemini yaparak başörtüsü mücadelesine devam dedi. MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi Halil Demir tarafından yapılan basın açıklamasında “YSK, seçim öncesi tartışılacak kararlara imza atıyor. Kimlik numarası şartıyla oy kullanmayı zorlaştıran YSK şimdi de siyasî partilerin sandık görevlilerine başörtüsü yasağı getirmiştir. Siyasi partiler halkın en büyük sivil toplumudur. Başörtülü kadınlar siyasi partilerde kurucu üye olabilirler. Sandık başında olanlar siyasi partiler adına görev yapıyorlar. Böyle bir yasakta kanunda yok. İnsan haklarına aykırı bir tutum. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli, sandık başında gözlemci olarak görev yapan görevlilerine yönelik yasakçı uygulamalardan vazgeçilmeli… %99 ‘u Müslüman bir ülkede bizim inanç ve değerlerimize yasak koyamazsınız. Koyduğunuz bu yasakları çağdaşlık, laiklik gibi göreceli ve tartışmalı kavramlarla izah edemezsiniz. Çünkü halkın değerlerine konan hiçbir yasak izah edilemez ve bu yasakları sürdüremezsiniz.” dedi.

Basın Açıklamanın tam metni: 

 

Biz bu meydan da özgürlüğümüz için mücadele etmekten yorulmadık, yorulmayız da fakat karşımızdaki zihniyet de yasağı sürdürmekten de bıkmadı. Ama biz umutluyuz çünkü hiç bir zulüm ebedi değildir. Er ya da geç zalimler hak ettiği cezayı bulacaktır. İnsanlık tarihi bunun örnekleri ile doludur, zalimler kendi açtıkları karanlık da boğulmuşlardır.

Bugün Irak işgalinin yıldönümü demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi insanlık için evrensel değerleri kendi kirli işlerinin maskesi olarak kullanıp Irak’ı işgal eden emperyalist ABD bugün Basra Körfezinin derinliklerine batmaktadır. Irak’a demokrasi, insan hakları, çağdaşlık vaadiyle giren ABD, Irak’ta iç savaşın hakim olduğu, kan ve gözyaşından başka bir şey getirememiştir.

YSK, seçim öncesi tartışılacak kararlara imza atıyor. Kimlik numarası şartıyla oy kullanmayı zorlaştıran YSK şimdi de siyasî partilerin sandık görevlilerine başörtüsü yasağı getirmiştir. Siyasi partiler halkın en büyük sivil toplumudur. Başörtülü kadınlar siyasi partilerde kurucu üye olabilirler. Sandık başında olanlar siyasi partiler adına görev yapıyorlar. Böyle bir yasakta kanunda yok. İnsan haklarına aykırı bir tutum. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli, sandık başında gözlemci olarak görev yapan görevlilerine yönelik yasakçı uygulamalardan vazgeçilmeli.

Yaklaşan seçim öncesi halkın kutsal değerlerine sarılarak, yasakçı zihniyetlerini gizleme peşinde olanları da görmekteyiz. Bugüne kadar halkın değerlerine yasak koyan, onlarla alay eden zihniyet, şimdilerde bu değerlere sarılmakta. Bir bakıyorsunuz boşaltılan, yaş sınırı getirilen ve tehlike olarak görülen Kuran Kurslarına sahip çıkıyorlar. Bir bakıyorsunuz Anadoluda kadınlar başlarını adetten böyle bağlıyor, Kuranda yok, bunları Sümerli hayat kadınları bağlıyor dedikleri başörtüsüne sahip çıkıyorlar. Diğer yandan ise bir zamanlar açmak için sıraya girdikleri, sonradan tehlikeli gördükleri İmam Hatip Liseleri ile ilgili siyasilerden seçim vaadleri geliyor. Peki bu halk sormaz mı niye yasakladınız? Niye bu yasakları getirirken sesiniz çıkmadı? Yasaklar kalksın diyenlere niçin hayır dediniz? Siz bizim kutsal değerlerimize inancımıza yasak koydunuz ve hayır dediniz biz de sizin kutsal değerleriniz olan makam mevki ve para hırsınıza hayır diyeceğiz. Ta ki gerçek adalet geç de olsa yerini bulana kadar.

Güçlü de olsanız, kalabalık da olsanız ki değilsiniz. %99 ‘u Müslüman bir ülkede bizim inanç ve değerlerimize yasak koyamazsınız. Koyduğunuz bu yasakları çağdaşlık, laiklik gibi göreceli ve tartışmalı kavramlarla izah edemezsiniz. Çünkü halkın değerlerine konan hiçbir yasak izah edilemez ve bu yasakları sürdüremezsiniz .

Bu gün 21 Mart baharın geldiği gün inşallah dünyada ve ülkemizde özgürlük insan hakları açısından da bahar gelir. Nevruzun ateşi zalimleri yaksın. Barışın, kardeşliğin birlik ve beraberliğin ateşi olsun.MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi
Halil DEMİR

Bir cevap yazın