YaSaK’a tepkiler sürüyor!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aldığı başörtüsü yasağı kararı ile Yüksek Yasak Kurulu (YaSaK) olarak anılmayı hak ediyor. Çünkü karara göre partilerin sandık kurullarında görev alacak sivil kişilere dahi başörtüsü yasağı uygulanacak. Yıllardır uygulanmayan bir yasağın şimdi gündeme gelmesi ise başörtüsü karşıtlarının mesaide ara vermeyeceğini göstermesi açısından anlamlı. Konuyla ilgili vekillerden görüş alan Zaman’ın haberine göre Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, sandık görevlilerinin klasik memur olarak görülemeyeceğini vurguladı. Aslında bu vurgunun klasik memurlara yasak uygulanması meşruymuş gibi bir anlamı da içeriyor ki, kesinlikle kabul edilemez. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Mehmet Turhan ise “YSK kamusal alanı kendine göre yorumlamış. İşgüzarlık yapmış. Bunlar devlet memuru değil, orası devlet dairesi değil. Bu mantıkla giderlerse kamusal alandır diye devletin hastanelerine de, belediye otobüslerine de yasak koyabilirler.” dedi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da “Bu karar hür seçime müdahale anlamına geliyor. İnsanların inanç ve töresel değerlerine müdahale etmek kimsenin hakkı değildir. İnsanların yaşam tarzına ‘suç’ gözüyle bakıp onları sandıktan uzak tutmak kabul edilemez.” yorumunu yaptı.

CHP’den eleştiri, MHP’den yasağa destek!

Kararla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen “Anlamsız bir karar. Kamusal alanda ancak devletin görevlendirdiği kişiler bu yasağa uymak zorundadır. Yoksa sivil vatandaşlar istediği kıyafetle sandık başında görev yapabilir.” derken klasik kamusal yasakçı tavrını ortaya koydu. MHP’nin tepkisi ise devlet aygıtlarına koşulsuz itaati şiar eylemiş bir zihniyetin tipik göstergesi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, YSK’nın yasak kararına şu yorumu yaptı: “Yüksek Seçim Kurulu, Anayasa’ya göre seçimlerin sağlıklı, düzgün ve düzenli yapılmasının temininden sorumludur. Kurul, böyle bir karar almışsa buna itiraz söz konusu değildir.”

YSK’nın başörtüsü yasağının uygulandığı alanlara yeni bir tanesini daha eklemesi, Kemalist bürokrasinin bu konuda geri adım atacağını ya da AK Parti’nin birkaç atama sonra yasağı hafifletebileceğini düşünenlere iyi bir ders olmalıdır. Yasakçı zihniyet “durmak yok, yasağa devam derken” sivil partilerin yasağı ağzına dahi almak istemediği bir süreçten geçiyoruz. Bu durum karşısında söz sivil inisiyatifin olmalıdır. Yasak karşıtlarına karşı geniş bir mücadele zeminin inşası acil bir sorumluluktur.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın