AK Parti’nin yasak itirazı

Gaziantep’in Islahiye ilçesinde yaşanan olaylar tertışılmaya devam ediliyor. Anketlerde önde görünen AK Partili Başkan Mehmet Uludağ, milletvekillerinin Erdoğan’a yaptığı kulis neticesinde teşkilatın desteğine rağmen aday gösterilmeyince, tabanı Uludağ’ın eşini DP’den aday gösterdi ve seçimde eşi AK Parti’ye ciddi bir fark atmıştı. Ne olduysa sonuçlardan sorra oldu. AK Parti’nin seçim öncesinde Uludağ’ın eşi Malika Uludağ’a sözlü olarak itiraz ettigi iddiası Star yazarı Şamil Tayyar tarafından medyaya taşındı. İddiaya göre AK Parti, Uludağ’ın başörtülü olmasını adaylığına mani olarak göstermişti… Aşağıda Şamil Tayyar’ın iddialarını ve AK Parti’nin iddialara cevabını bulabilirsiniz:

Şamil Tayyar’ın konuyla ilgili yazısı

Her siyasi partinin kendi hissesine düşen mesajı alacağı seçim sonuçları üzerine çok fazlaca not çıkarmıştım. Dün gazetelerdeki İslahiyeli kadın başkanla ilgili haberler üzerine rotayı buraya çevirdim.

Çünkü İslahiye’de yaşananlardan tüm siyasi partilerin çıkarması gereken çok önemli dersler var. Aday tespit hataları, çarpık teşkilatlar ve milletvekili duygusallığının sandığa nasıl yansıdığının en çarpıcı örneklerinden biridir.

Gaziantep’in İslahiye ilçesi doğup büyüdüğüm yerdir. Yaklaşık 40 bin nüfusu vardır, seçmen sayısı ise 19 bine yakındır.

2004 yılında AK Parti listesinden belediye başkanı seçilen Mehmet Uludağ da ilkokul ve mahalleden arkadaşımdır. Emniyet müdürlüğünden istifa ederek aday olmuştu.

Belki polis kökenli olması nedeniyle toplumla diyalogu zayıftı ama 5 yılda önemli icraatlara imza attı. Zamanla halk da onu öyle sevdi.

Bu son seçimde AK Parti’den yeniden aday oldu. Karşısındaki tek rakibi partinin ilçe başkanı Osman Öztürk’tü. Haliyle teşkilat Öztürk’ün yanında yer aldı, halk ise anketlerde ‘Uludağ’ dedi.

Genel merkez de tavrını anketlere göre belirleyip İslahiye’de Mehmet Uludağ’ı yeniden aday gösterdi. Gaziantep il teşkilatına gönderilen aday listesinde bu isme de yer verildi.

Başkan bunun üzerine yerel gazetelere ilan verip desteklerinden dolayı halka teşekkür etti, seçim kampanyasını başlattı.

Toplumsal direniş başlıyor

Ne olduysa o an oldu, genel merkez listeyi değiştirdi, Mehmet Uludağ yerine Osman Öztürk’ü aday ilan etti. Sonra anlaşıldı ki, AK Parti’nin İslahiye kökenli Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu başbakanla görüşerek belirleyici olmuş.

Şanlıurfa’daki ‘ceket’ efsanesi gibi İslahiye’de de Durdu’nun başbakanı ikna ederken kullandığı üslup, tavır ve ifadeler dilden dile dolaşmaya başladı.

Başkan kararı durdurmak için Ankara’ya geldi ama çare bulamadı. Üzgün şekilde ilçeye dönerken Fevzipaşa girişinde gördüklerine inanamadı. Yaklaşık bin araç ve 2 bin kişi sloganlarla karşılıyordu: ‘Büyük başkan, sen bizim her şeyimizsin…’

Bu toplumsal baskı ister istemez onu yeniden aday olmaya zorladı. O ana kadar aklının ucundan bile geçirmiyordu, dedi ki; ‘Bu sevgiye karşılık vermezsem görevimi yapmış olmam.’

Çileli yolculuk

SP, DP ve BBP kapısını çalıp ‘bizden aday ol’ dediler. Hepsiyle tek tek görüştü, diğerlerinin de rızasını alarak DP’den aday oldu.

Ama çilesi bitmedi.

AK Parti adayı Öztürk ve arkadaşları, ‘daha önce bizden aday olmuştu, başka bir partiden aday olamaz’ diyerek ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunup adaylığına itiraz etti. Önce ilçe seçim kurulu, ardından il seçim kurulu itirazları reddetti. İtiraz Ankara’ya taşındı, YSK, diğer kararlarıyla çelişen ilginç bir karara imza atıp Uludağ’ın adaylığını düşürdü.

Başkan ikinci şoku yaşıyordu.

O gün, adaylık başvurusu için son gündü. ‘Buraya kadarmış’ dedi.

Ağlatan karar

DP ilçe yönetimi, kendilerine destek veren diğer partiler ve kanaat önderleriyle acilen toplanıp karar verdiler. Dediler ki; ‘Biz bu haksızlığı Uludağ soyadını yaşatarak telafi ederiz. Eşini aday gösterelim.’

Malika Uludağ’a koştular. Ev kadınıydı. Siyasetle uzaktan yakından ilgisi yoktu. Emrivaki yaptılar, ‘adayımızsın’ dediler.

Tek pürüz, Melika hanımın AK Parti üyesi olmasıydı. Hemen istifası sağlandı, ardından adaylık başvurusu yapıldı.

Karar, Ankara’da YSK kapısında bekleyen eşi Mehmet Uludağ’a telefonla bildirildiğinde, gözlerinden bir iki damla gözyaşı süzüldü. Halkın bu vefası karşısında çok duygulanmıştı.

Aracına atlayıp İslahiye’ye döndüğünde bu kez karşılayanların sayısı ikiye katlanmıştı. Belediye seçimiyle hiç ilgisi olmayan köylerden de akın akın gelenler vardı.

Demokrasi sloganları attılar, ‘başkan seni yedirmeyiz’ diye haykırdılar.

Başörtü itirazı

Bununla da bitmedi. AK Partililer, bu sefer Malike hanımın adaylığını düşürmek için ilçe seçim kuruluna koştular: ‘Bu kadın başörtülü, nasıl aday olur?’

Yetkilinin cevabı: ‘Önümdeki belgelerde başörtülü fotoğraf yok. Ben ona bakarım. Dışarıda nasıl giyindiğine karışamam.’

Bu girişim kabaran öfke katsayısı daha da arttırdı.

Bir vatandaş koşarak Mehmet Uludağ’a ulaştı, AK Parti’nin başörtülü adayla ilgili sözlü itirazını medyaya sızdırma önerisinde bulundu, o, buna karşı çıktı: ‘Biliyorum medyaya sızarsa bu girişimleri sadece İslahiye’de değil tüm Türkiye’de AK Parti oylarını etkiler, ama ben bunu yapamam. Siyaseti çirkinleştirmek istemem.’

Sindiremese de sineye çekmeyi yeğledi.

Bitmedi…

AK Parti bu kez Malika hanımın kendi üyeleri olduğu gerekçesiyle adaylığının düşürülmesini istedi.

Bu kez duvara çarptılar. Sinir harbi bu noktada sonuçlandı, Malika hanımın adaylığı kesinleşti.

Sonuç; DP yüzde 40, CHP yüzde 35, AK Parti yüzde 20…

22 Temmuz seçimlerinde yüzde 60′ın üzerinde oy alan AK Parti, yüzde 20′ye kadar gerilerken, Manisalı Malika Hanım İslahiye’de ihtilal yaptı. Hafızam beni yanıltmıyorsa Gaziantep tarihinde ilk kez bir kadın belediye başkanı seçildi.

Dinmeyen öfke

‘Bitti’ diyorsanız, yanılıyorsunuz.

Seçim sürecinde ters tepeceği kaygısıyla derin dondurucuya konan Malika hanımın başörtüsü, seçimden sonra servis edildi. İlk oltaya takılanlardan biri, Sabah Yazarı Meliha Okur oldu. Dünkü köşesinde soruyordu: ‘Peruk mu takacak? Törenleri mi katılmayacak?’

Diğer gazetelerde de irili ufaklı haberler vardı dün. Anlaşılan vazgeçmeye hiç mi hiç niyetleri yok.

Hiç önemli değil. Malika hanım halk ihtilalinin lideri oldu, İslahiye halkı başarılı başkanını mahalli çetelere yedirmedi. Ömrünü çetelerle mücadeleye adamış bu kardeşlerini de mahcup etmediler.

Canım memleketim, hepinizi kutluyorum.

 

AK Parti’nin iddialara itirazı var

Basın Yayın Kuruluşlarında yayınlanan AK Parti İslahiye Başkanlığının DP Adayı Malike Uludağın adaylığına başörtülü olduğu gerekçesiyle itiraz edildiğine ilişkin haberlere ilişkin olarak iş bu tekzip ve basın açıklaması yapılmak zarureti doğmuştur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, hiç kimsenin ve de Malike Uludağ ın adaylığına Baş örtü gerekçesiyle itiraz hiçbir zaman yapılmamıştır. Kamuoyunu bilinçli olarak  aldatanlar içinde bulundukları çirkin siyasi manevralara AK Partiyi alet etmeye yönelik bu türden asılsız haberlerin altında yatan gizli amacı herkesin görmesini isteriz.

Mehmet Uludağ ve Malike Uludağ ın Adaylık sürecine ilişkin yasal itirazlar yapılmıştır. Ancak bunların hiç birinin gerekçesinde Başörtüsünün adı yer almamıştır, alamaz da. Mehmet Uludağ ın adaylığına ilişkin olarak yapılan itirazın gerekçesi; Bir siyasi partiden aday adayı olup teamül yoklamalarına katılan kişilerin bir başka partiden aday olamayacağına ilişkindir. Burada korunan Hukuki yarar Siyasi Etiğin  korunması ve sürekli parti değişikliklerinin önlenmesidir. Mehmet Uludağ Bağımsız Aday olma hakkı varken özellikle bir siyasi partiden aday olması da düşündürücüdür.

Malike Uludağın Adaylığına yapılan itirazın nedeni de. AK Parti üyesi iken bir başka Partiden aday olamayacağına ilişkindir. Ve tüm dilekçelerimiz ve YSK kararı herkes tarafından ulaşılabilecek niteliktedir. Ulaşamayanlara da  gerekli görüldüğünde tüm itiraz süresince yapılan yazışmalar ve itiraz gerekçeleri iletilebilecektir.

Seçim sürecinde Ak Parti adayı için defalarca uydururulan iftiraların bir parçası olarak kullanılan AK PARTİ BAŞARTÜSÜ GEREKÇESİYLE İTİRAZ ETTİ  yalanı da diğer iftiralar gibi yalandan ibarettir.

Seçim sonuçlandıktan sonra özellikle bu tür haberleri Mehmet Uludağ ın sınıf arkadaşı olduğunu belirten bir yazarın Bir gazeteciye yakışmayan, gerçekliğini hiç araştırmadan kamuoyuna çarpıtarak yansıtması, insanları mahalli çete haline dönüştürmeye çalışması utanç ve esef vericidir.Yanlı gazeteciliğin bu kadarına PES diyoruz. Bundan dolayı ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına Suç duyurusunda bulunacağımızı ve tazminat davası açacağımızı bildiriryoruz.

Ancak Kanımızca bu tavırların altında başka gizli bir amaç bulunmaktadır. Bu amaçta, mağdur rolunü çok benimsemiş olan Uludağların Belediye Başkanlığı sürecinde eşinin Başının açılmasının sebebini de AK PARTİYE yüklemeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Söylem şu olacaktır: AK Parti Başartüsünden dolayı itiraz etti, Bu nedenle Malike Hanım Başını Açmak ZORUNDA Kaldı diyebilmektir. Böylelikle seçim sürecinde desteğini aldığı muhafazakar seçmene kendini affettirip AK partiye toplumsal bir kin besletmeyi amaç etmiştir.

Kamuoyunu bilgilendirmek İstiyoruz ki; Malike Uludağın Başörtüsünü ve tüm inanan insanların İNANDIKLARI GİBİ YAŞAMALARINI DESTEKLİYOR ARKASINDA DURUYORUZ. SİYASİ RAKİBİMİZ OLSADA MALİKE ULUDAĞIN DA İNANCINA GÖRE YAŞAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TAM DESTEKÇİSİYİZ. BU PARTİMİZİN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİDİR.

Yalnız Kesinlikle Kimse Malike Uludağ ın başını açamasının sorumluluğunu bize yüklemesin. Mehmet Uludağı ın Milliyet Gazetsesinde verdiği şu demeç bundan sonra olacakların bizimle bir alakasının olmadığını ve olamayacağını kendi dilinden net olarak ortaya koymuştur. Eşimin Yüksek Seçim Kuruluna verdiği fotoğraflarda başı açık. Zaten, daha önce de açıktı.Malike Hanım Cumhuriyet Kanununlarının gereğini yapacak.Yasalar ne diyorsa ona uyacak.

Tüm Kamuoyunun bilmesini isteriz ki; Başörtü gerekçesiyle yapıldığı söylenen itiraza ilişkin tüm haberler yalandır. Başörtülü veya değil İLÇEMİZE HİZMET EDECEK İNSANLARIN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ..

SAYGIYLA TÜM KAMUOYUNA DUYURULUR.

One thought on “AK Parti’nin yasak itirazı

  • AK parti yavaş yavaş YP Yasakçı Parti olma yolunda emine adımlarla ilerliyor.MEB Hüseyin ÇelikÇelik TÜBİTAK olimpiyatlarına başörtülü öğrenci getiren öğretmen hakkında soruşturma açtırmıştı.Mehmet Ali Şahin YSK nın kanunsuz yasaklarına uyulacak demişti, şimdide bu skandala imza attılar.AKP muhafazkarların % 8-10 oyunu başka taraflara kaptıracak bu kafayla giderse, o hala ufak hesaplar içinde.Bir musibet bin nasihatten iyidir, bu kafayla giderse önümüzdeki seçimler AKP iyi bir nasihat olacak.Kaptıracağı muhafazkar kesimin % 8-10 oyu aşağı yukarı 100 miletvekili demek, AKP oligarşinin yasakçılarından alacağı 10 oya güverniyor her halde !!.

Bir cevap yazın